Elindult az árfigyelő rendszer Magyarországon, eddig 1,2 millió ember látogatta meg a GVH honlapját. Ezek alapján sikertörténetnek tekinthetjük ezt a lehetőséget, ami segíthet a legolcsóbb áruk megtalálásában. Van ilyen eszköz a hiteleknél is, egy hitelkalkulátorral ugyanis összehasonlíthatjuk a banki ajánlatokat.
Ha a használatot nézzük, akkor mindenképpen sikertörténetnek tekinthető az online árfigyelő rendszer. Már több mint 1,2 millióan próbálták itt összehasonlítani az árakat. Ha kipróbáljuk a felületet, akkor valóban elég gyorsan kiderül az oldal előnye.
Ennek szemléltetéséhez válasszunk ki néhány teljesen hétköznapi terméket és nézzük meg, hogy milyen árakkal találkozhatunk az árfigyelő rendszerben:
- Tej
- Kenyér
- Csirkemell
- Alma
A minél pontosabb összehasonlítás érdekében minden esetben szűkítettük a termékkört: az UHT dobozos tej 2,8% zsírtartalommal, a fehér kenyér, a csirkemellfilé és az alma árát hasonlítottuk össze. Az árkülönbség valóban drasztikus: még a tej esetén is 60% volt az árkülönbség, a csirkemellfilé esetében ez a differencia még nagyobb, 2,75 szeres az árkülönbség.
Mennyit spórolhat egy család a jó árak felkutatásával? Az is lényeges, hogy miből mennyit fogyasztunk. A számítás során abból indultak ki a Bankmonitor szakértői, hogy 10 liter tejet, 3 kg csirkemellet, 15 kg fehér kenyeret és 3 kg almát vásárolunk. Nyilván a saját vásárlási szokások alapján minden családnál más-más összeg jön ki, a példában szereplő család havonta akár 18 443 forintot spórolhat a legolcsóbb boltok kiválasztásával. (A legtöbbet a csirkehúson, a legkevesebbet az almán spórolna a kérdéses család.)
Hirdetés
Hirdetés
Hitelkalkulátor: találjuk meg a legolcsóbb banki ajánlatot
Árfigyelővel választjuk ki, hogy hol vásároljunk élelmiszert? Akkor érdemes egy hitelkalkulátor segítségével bankot választani hiteligénylés előtt. Hasonló elven működik ez a szolgáltatás a legtöbb helyen, mint az árfigyelő rendszer: kilistázza ár – kamat, THM, vagy törlesztőrészlet – szerinti sorrendben az egyes banki ajánlatokat.
Egy kölcsönigénylésnél is hatalmas pénzügyi előnyt jelenthet a legkedvezőbb ajánlat. A legolcsóbb fix kamatozású lakáshitel kamata 7,85%, a legdrágább kölcsöné pedig 9,64%. A jó döntés egy 20 millió forint összegű, 20 éves futamidejű kölcsön esetében akár 22 833 forint megtakarítást eredményezhet havonta.
Személyi kölcsönnél sem lényegtelen a jó döntés, a legolcsóbb és legdrágább ingatlanfedezet nélküli hitel törlesztőrészlete között 6 959 forint a különbség. (3 millió forint hitelösszeg és 7 éves futamidő választása esetén.)
Mire nem lehet használni egy összehasonlító oldalt?
Természetesen egy ilyen összehasonlító oldal sem tud mindent megmutatni. Az árfigyelő például nem tudja megmutatni az egyes áruk minőségét. Amennyire lehet az egyes termékeket bekategorizálja, de ennek a megoldásnak vannak korlátai. Vagyis nem tudjuk teljes biztonsággal kijelenteni, hogy a legolcsóbb és legdrágább alma, hús teljesen azonos minőségű.
A kölcsönök esetén ilyen minőségi gondok nem merülhetnek fel, a pénz mondhatni mindig azonos „minőségű”. Viszont teljesen más – talán még lényegesebb – problémák merülhetnek fel. Egy hitelkalkulátor a banki ajánlatokat ár alapján össze tudja hasonlítani. Az ár – ez lehet a kamat, vagy a THM – eltérő lehet ugyanannál a pénzintézetnél is különböző esetekben. Emiatt a legtöbb kalkulátor számos kérdést tesz fel nekünk, így próbálja a legjobban belőni, hogy ránk melyik kamat lenne érvényes. (Ilyen kérdés például a hitelösszeg, a fedezet értéke, a jövedelem nagysága…)
Ráadásul az egyes bankok bírálati gyakorlata is eltérő lehet. A hitelbírálat során a bank rengeteg szempontot vizsgál, mindenre nem tud kitérni egy hitelkalkulátor. Nem is tudná az összes szempontot kezelni, hiszen a banki gyakorlat titkos, ezt nem publikálják az egyes pénzintézetek a hirdetményükben, honlapjukon. Ezt a problémát egy kalkulátor nem tudja leküzdeni, viszont egy iránymutatást tud adni a hitelek árával kapcsolatban. Ha biztosra szeretnénk menni, akkor érdemes független szakértőhöz fordulni, vagy az egyes bankoktól hivatalos előminősítést kérni.