Így fialtasd a pénzed! Tippek és trükkök

Így fialtasd a pénzed! Tippek és trükkök
Hirdetés
Hirdetés

Cikk2014-02-13 Frissítve: 2024-07-01
 

Alapvető elvárás egy átlagos befektető részéről, hogy pénze minél jobban fialjon, de legalább értékét megőrizze. Az elvárásnak idén nem lesz könnyű megfelelni. Igaz, alacsony az infláció, ám a hozamok nem acélosak és a befektetői környezet is bizonytalanná vált. Mit lehet ilyenkor tenni?

Befektetői szemmel nehezen indul az év

Átalakulni látszik a teljes pénzügyi környezet. A világgazdaságban meghatározó szerepet játszó Egyesült Államokban megszűnni látszik az „ingyenpénz” korszaka. Az Európai Központi Bank már a negatív kamat bevezetésén gondolkodik. A fejlődő piacokon komoly gondok mutatkoznak. Hullámoznak a részvényárak, csapkodnak a devizaárfolyamok.

Mindebből az következik, hogy 2014-ben nehezebb lesz hozamot elérni. Azoknak pedig, akiknek ez sikerül, kénytelen-kelletlen be kell érniük az elmúlt évinél alacsonyabb hozammal. Ugyanakkora hozamhoz nagyobb kockázatot kell vállalni. Az óvatosabbaknak is változtatniuk kell.

Mivel a magyar bankok például már csak 3 százalék körüli hozamot fizetnek a lekötött betétek után, felértékelődhetnek az olyan kockázatmentes befektetési formák, mint a lakástakarék pénztár vagy az önkéntes nyugdíjpénztár. Ezek az állami támogatás miatt hozamtöblettel rendelkeznek más hasonló típusú befektetésekkel szemben.

Aki nagyobb kockázatot vállalna a nagyobb hozam reményében, annak érdemes a befektetési alapok felé kacsingatni. Ezek közül jó választás lehet az abszolút hozamú alap, amely mindenbe (deviza, részvénypiac, árupiac, kötvények stb.) befektethet és kihasználhatja a rövid távú ellentétes irányú mozgásokat a különféle piacokon. A legjobb tíz abszolút hozamú alap 18 százalék körüli hozamot termelt 2013-ban. Idén 8-10 százalékra eshet ez vissza.

Az alapkezelők között jól választani nem egyszerű. Tavaly a legjobb és a legrosszabb 10 abszolút hozamú alap teljesítménye között 15 százalék volt a különbség. A lényeg soha ne a pillanatnyi teljesítmény alapján legjobbat válasszuk. Nézzük meg, hosszabb távon hogyan teljesít az adott alap. Nézzük meg mennyire hektikusan teljesített, mekkora hozamot ért el és ez a hozam hogyan viszonyul versenytársai teljesítményéhez.

Hirdetés
Hirdetés