A lakáshitelt felvenni szándékozók számára a legnagyobb kihívás a bankok által elvárt önerő előteremtése. A Babaváró hitel ehhez nyújt hatalmas segítséget, ám a Babaváró ilyetén felhasználásánál van egy fontos csavar, amivel mindenkinek tisztában kell lennie. Egy példán keresztül megmutatjuk, hogy miről is van szó.
A Babaváró hitel remek lehetőség a gyermeket tervezőknek, hiszen az első 5 évben mindenképp kamatmentes a kölcsön, ha pedig ezen idő alatt legalább egy gyermek születik, akkor a kamatmentesség a futamidő végéig megmarad, plusz 3 évre felfüggeszthető a törlesztés. A második gyermeknél ismét három évvel meghosszabbodik a fizetés felfüggesztése, valamint elengedik a tőketartozás 30%-át, a harmadik gyermeknél pedig megszűnik az adósság.
Bár a Babaváró hitel szabad felhasználású, vagyis akár csak egy személyi kölcsön, gyakorlatilag bármire elkölthető, legtöbben mégis ingatlanvásárláshoz használják fel. Mivel a Babaváró összege legfeljebb 10 millió forint, ez önmagában jó eséllyel nem elegendő egy lakás vagy ház megvásárlásához, felépítéséhez, ezért sokan lakáshitellel egészítik ki, így teremtve meg a szükséges összeget. Nagy előny az ingatlanhitellel való kombinálásnál, hogy a Babaváró önerőként is felhasználható, ám azt tudni kell, hogy ha a Babaváró igénylése és a lakásvásárlás között nem telt el 90 napnál több, akkor van egy fontos megkötés.
- Ha a Babaváró hitel felvétele (a szerződéskötés időpontja) és az ingatlan megvásárlásához szükséges lakáshitel igénylésének időpontja között nem telt el 90 napnál több: akkor a Babaváró hitel összegének 75%-a számít önerőnek, míg 25%-a hitelnek számít.
- Ha 90 napnál több idő telt el közöttük, akkor a Babaváró teljes összege önerőnek minősül.
Hirdetés
Hirdetés
De mit is jelent ez a gyakorlatban?
Vegyünk példaképpen egy fiatal házaspárt, akik megfelelnek a Babaváró személyi feltételeinek (ezt a Bankmonitor Babaváró Hitel Kalkulátorával egyszerűen ellenőrizhetik), és szeretnének lakáshitellel házat vásárolni maguknak. A kiszemelt ház 40 millió Ft-ba kerül, és mivel nem rendelkeznek jelentős megtakarítással, szeretnék a jelzáloghitelhez elvárt önerőt a Babaváróból előteremteni.
A pár szerencsére nem csak a Babaváró személyi feltételeit teljesíti, hanem rendelkezik elegendő jövedelemmel is ahhoz, hogy megkapják a maximális 10 millió forintot.
Bár a bankok jogszabály szerint akár az ingatlan vételárának 80%-áig hitelezhetnek, reálisabb 70%-kal számolni, ezért a példában szereplő 40 millió Ft-os ingatlan megvételéhez legfeljebb 28 millió Ft hitelt ad részükre a bank. Párosunk ráadásul rendelkezik az ekkora hitel havi törlesztőjéhez szükséges jövedelemmel is. (A nettó jövedelem maximum 50%-át lehet hiteltörlesztésre fordítani egy 10 éves kamatperiódusú lakáshitelnél 500 ezer Ft havi nettó jövedelem alatt.)
Igen ám, de esetükben nem telt el 90 nap a Babaváró szerződéskötés és a lakáshitel igénylése között, ezért a Babaváró hitel 25%-a (2,5 millió Ft) ingatlantehernek minősül, ezért a bank ennyivel csökkenti a maximálisan adható hitel nagyságát, azaz végül 25,5 millió Ft-hoz juthat hozzá a pár. Ez pedig azt jelenti, hogy hiába teszik bele a Babaváró mind a 10 millió Ft-ját a házvásárlásba, ezen felül még 4,5 millió Ft önerőt kell előteremteniük.
Hogyan lehet csökkenthető a szükséges önerő összege?
1. tipp: A pár dönthet úgy, hogy vár a Babaváró hitel szerződéskötésétől számítva vár 90 napot, és ezt követően nyújtja csak be a lakáshitel-igénylést. Ebben az esetben – 70%-os hitelezhetőséggel számolva – 28 millió Ft jelzáloghitelt kaphatnak, így a 10 millió Ft Babaváró hitelen felül 2 millió Ft egyéb forrásra lesz még szükségük.
2. tipp: Nagyon nem mindegy ugyanakkor, hogy a pár melyik hitelintézetnél igényel lakáshitelt, hiszen előfordulhat, az egyik a vételár 80%-áig hitelez, míg a másik mondjuk csak 70%-áig.
- 80%: A példánkban szereplő 40 millió Ft-os ingatlannál 32 millió Ft lehet a hitel összege, ami egy 10 milliós Babaváró önerőként történő felhasználásakor 29,5 Ft-ra csökken (-2,5 millió Ft), vagyis végül mindössze 500 ezer Ft plusz forrást kell bevonniuk.
- 70%: 28 millió Ft lakáshitelt vehetnek fel, amit a Babaváró önerőként történő felhasználása 2,5 millióval csökkent, így végül 25,5 millió Ft lehet a felvehető hitel. Ezért végül 4,5 millió plusz forrást kell bevonni a Babaváró hitel felhasználásán túl.
Mivel az egyes bankok hitelbírálati gyakorlata nagyon különböző lehet, ezért érdemes lehet hitelszakértőhöz fordulni, aki ismeri a hitelintézetek sajátosságait.
Nem mindegy, hogy melyik banktól igényeljük a Babaváró hitelt!
Hogy mennyi hitelt kaphatunk maximálisan a jövedelmünk alapján, azt az úgynevezett JTM szabály (jövedelemarányos törlesztőrészlet mutató) szerint lehet meghatározni. Egy 10 éves kamatperiódusú lakáshitelnél – 500 ezer Ft havi nettó alatt – maximum 50%-ot tehet a hiteltörlesztőkre fordítani. Ám azt tudni kell, a bankok ennél szigorúbbak is lehetnek!
Fontos, hogy a bankok egy már meglévő Babaváró havi törlesztőjét különbözőképpen vehetik figyelembe lakáshitel felvételkor.
- Vannak bankok, amelyek a Babaváró kamatmentes havi törlesztőjét nézik ilyenkor, majd ehhez adják hozzá a lakáshitel törlesztőjét.
- Míg mások úgy veszik figyelembe a Babavárót, mintha nem született volna gyermek, vagyis kamatos volna a hitel.
A kettő között jelentős különbség van, hiszen az utóbbi számítási metódusnál nagyobb törlesztőt vesznek figyelembe JTM vizsgálatkor, vagyis magasabb jövedelemre lehet szükség ugyanakkor hitelösszeg felvételéhez.