Már csak két hét van hátra, és életbe lépnek a Fair bankrendszer szabályai. Az adósságfék szabályok mellett a Fair bank törvény biztosítja majd a kiszámítható, átlátható és tisztességes hitelezést. Az új, immár etikus rendszer értelmében kizárólag objektív, azaz a hitelt nyújtó bank által nem befolyásolható tényezők módosíthatják a kamatot, ezáltal a törlesztőrészletet. Emellett szigorodnak az ügyfél tájékoztatására vonatkozó követelmények is!
Milyen kamatot kínálhatnak a bankok?
A Fair bank törvény értelmében a bankok rögzített (fix) vagy változó kamatozású hitelt nyújthatnak:
- Rögzített (fix) hitelkamat: a kamat a teljes futamidőre előre ismert (ez nem zárja ki, hogy a hitelező a futamidő különböző szakaszaira eltérő kamatot határozzon meg)
- Változó hitelkamat: a kamat mértéke kamatperiódusonként változhat
- referencia kamathoz kötött hitel, annak teljes futamidejére vagy legalább 3 éves kamatperiódusokban rögzített kamatfelárral (kamat = referencia + kamatfelár)
- legalább 3 éves kamatperiódusokban rögzített hitelkamat
A forintosításra kerülő jelzáloghitelek mind referencia kamathoz (3 hónapos BUBOR) lesznek kötve, így a változó kamatozású hitelek csoportjába tartoznak majd.
Ha kíváncsi vagy, hogy Te milyen kondíciókkal vehetsz fel lakáshitelt, akkor használd az alábbi kalkulátort!
Mikor változhat a kamat?
Az új szabályozás értelmében a kamatot vagy a kamatfelárat a hitel teljes futamideje alatt legfeljebb öt alkalommal lehet módosítani (ide nem értve azt az esetet, amikor a referencia kamat módosul). A hitelkamatot legfeljebb a kamatváltoztatási mutató, a kamatfelárat pedig legfeljebb a kamatfelár-változtatási mutató alkalmazásával számított mértékben csökkentheti vagy növelheti a bank. Mindkét előbb említett mutató hatására legkorábban 3 év elteltével változhat a hitel kamatozása, azaz az ügyfél által fizetett törlesztőrészlet.
Fontos kiemelni, hogy a változó kamatozású hiteleken belül a referencia alapú hitel esetén mind a referencia kamat, mind a kamatfelár módosulhat:
- Nem referencia kamathoz kötött hitel esetén a kölcsön kamata legkorábban 3 év elteltével változhat
- Referencia kamatozású hitel esetén a hitel törlesztőrészlete már akár havonta nőhet vagy csökkenhet a referencia kamat változásának hatására, viszont a kamat másik összetevője, a kamatfelár legkorábban csak 3 év elteltével módosulhat
Mi határozza meg a kamatváltoztatási mutatókat?
A bankok már tavaly év végén benyújtották az MNB részére az alkalmazni kívánt kamatváltoztatási és kamatfelár-változtatási mutatókat. A hónap elején a Jegybank elfogadta és a honlapján közzé is tette az alkalmazható mutatók listáját. Ezen elfogadott mutatók biztosítják, hogy a jövőbeli kamatváltozás arányos és szimmetrikus lesz, valamint, hogy a kamat módosítására csak ténylegesen bekövetkezett, objektív okok miatt kerülhetett sor.
Az MNB forint hitelek esetén szám szerint 6 kamatváltoztatási és 5 kamatfelár-változtatási mutatót fogadott el. A kamatváltoztatási mutatók alapját minden esetben a hitelt nyújtó bank által nem befolyásolható tényezők képezik. Ilyen, a pénzintézetektől független tényező lehet:
- az állampapírpiaci referenciahozam (a jelzáloglevelek hozamaival összhangban mozog),
- a budapesti bankközi kamatswap fixing (az adós részére a kamatperióduson belül biztosított fix kamat ára, amit a bank a változó kamatozású forrásainak fixre cserélésével ér el), illetve
- a banktól független működési költségek változása (új, a teljes bankrendszert érintő teher ki- vagy bevezetése, emelése vagy csökkentése)
Fontos következménye a szabályozásnak, hogy mivel referencia alapú kölcsön esetén a referencia kamat és a kamatfelár-változtatási mutatót alkotó referencia értéke (a két referencia nem ugyanaz) is rendszerint egy irányba mozog, így a csökkenő (referencia)kamatokon halmozottan nyerünk, míg emelkedés során többszörösen veszítünk.
Maradt benned kérdés? Véleményed van? Szívesen látjuk! Szólj hozzá írásunkhoz lentebb, vagy írj a jobb oldalon található „Kérdezz tőlünk” felületen! Mindenkinek válaszolunk.