Indul az önkéntes díjcsökkenés és az ingyenes alapszámla

Indul az önkéntes díjcsökkenés és az ingyenes alapszámla
Hirdetés
Hirdetés

Cikk2025-05-05
 

A bankok az előzetes bejelentések és megállapodások alapján csökkentik a lakossági számlák költségeit. Ezt két úton teszik meg: önként mérséklik a számladíjakat, illetve indul az számlavezetési díj nélküli alapszámla is.

Az elmúlt időszakban a számlaköltségek is érdemben emelkedtek, emiatt a kormány és a jegybank kérte a bankokat, hogy a lakossági számlacsomagok költségét mérsékeljék.

Több irány, lehetőség is felvetődött a tárgyalások során, végül két megoldást fogadtak el:

  • A pénzintézetek önként mérséklik a lakossági számlaköltségeket, gyakorlatilag az idei inflációkövető áremelést vonják vissza a bankok. Emellett a bankok vállalják, hogy 2026. június 30-ig nem is emelnek a díjakon.
  • Az alapszámla számlavezetési díját elengedik a pénzintézetek mindaddig, amíg az éves infláció három hónapon keresztül nem mérséklődik 4% alá.

A bejelentések már megtörténtek, ugyanakkor a tényleges lépésekre még várni kellett. Az idő azonban elérkezett, a legtöbb bank május elejével csökkentette a számladíjakat.

Hirdetés

Hirdetés

Hogyan változtak a számlaköltségek?

Lássuk hogyan módosították a számladíjakat a bankok.

CIB Bank

A CIB Banknál még nem jelent meg hirdetmény az önkéntes díjcsökkenéssel kapcsolatban. Nem kell azonban aggódni, a pénzintézet ugyanis az előzetes bejelentés alapján „csak” júniustól mérsékli a költségeket. Ugyanakkor a bank az április elseje és június elseje között beszedett magasabb díjakat utólag visszatéríti az ügyfeleinek.

A pénzintézetnél az alapszámla számlavezetési díját átmenetileg elengedik. Az intézkedés addig marad érvényben, amíg az infláció nem csökken három hónapon keresztül 4% alá. Ugyanakkor van egy végső határidő is: a számlavezetési díjat legfeljebb 2026. június 30-ig engedi el a bank.

Erste Bank

Az Erste Banknál nem változnak a díjak, ez azonban annak köszönhető, hogy a banknál nem is alkalmaztak az idei évben inflációkövető díjemelést a lakossági számláknál. Így nem is kell ezen díjemelést önkéntesen visszavonni.

A pénzintézet még a megjelent hirdetményei alapján nem nyúlt az alapszámla díjaihoz, így itt még nem látható díjcsökkenés.

Gránit Bank

A Gránit Banknál sem volt inflációkövető díjemelés az idei évben, így itt sem volt szükség az önkéntes díjcsökkentésre. A pénzintézetnél még nem jelent meg új, az alapszámlára érvényes hirdetmény, vagyis még nem engedték el a havi díjat.

K&H Bank

A K&H Banknál is visszavonták a bankkártyákkal kapcsolatos inflációkövető díjemelést. A pénzintézetnél is még a régi feltételekkel lehet alapszámlát nyitni.

Mely bankok csökkentették önként a számladíjakat május elsejétől?

MBH Bank

Az MBH Bank április végével/május elejével emelte volna meg az inflációnak megfelelően a lakossági számladíjakat. Ezen díjemelésre azonban nem került sor, mondhatni erről önként lemondott a bank. Ugyanakkor az alapszámla díjakra vonatkozóan még nem látni változást a pénzintézet honlapján.

OTP Bank

Az OTP Bank a márciusban bevezetett inflációkövető díjemelésének ellensúlyozására a bankkártyák éves díjából 2025. május elseje és 2026. április 30 között elenged 700 forintot. Emellett egyes meghirdetett akciókat, kedvezményeket legalább 2026. június 30-ig meghosszabbít a bank.

A pénzintézet emellett az alapszámla havi díját visszavonásig elengedni. A banknál ezen díjkedvezmény érvényességi idejénél nem jelenik meg az infláció alakulására utaló kitétel, illetve végső határidő sem szerepel.

Raiffeisen Bank

A Raiffeisen Banknál olyan akciót vezettek be, melynek keretében 2026. június 30-ig az inflációkövető áremelést megelőző számladíjak kerülnek beterhelésre. A pénzintézetnél ugyanakkor jelenleg az alapszámlára vonatkozó változások nem jelentek meg a hirdetményben.

UniCredit Bank

Az UniCredit Bank lakossági számláinál is megjelent egy új díjkedvezmény, aminek következtében a számladíjakból gyakorlatilag kikerül az infláció miatti márciusi díjemelés.

Emellett a bank az alapszámla számlavezetési díját is elengedi mindaddig, amíg az infláció egymást követő három hónapban nem csökken 4% alá. Itt is megjelenik a kedvezmény kapcsán a 2026. június 30., mint végső határidő.

Az önkéntes díjcsökkentés gyakorlatilag már az összes nagyobb banknál megjelent. Az alapszámla alapdíjának elengedése még nem általános, de a Bankmonitor várakozása alapján hamarosan a többi bank is lépni fog ezzel kapcsolatban is.

Az alapszámla most a legjobb választás?

Az alapszámlának a számlavezetési díja átmenetileg elengedésre kerül, ezzel havi szinten akár 1334 forintot spórolhatnak az érintett ügyfelek. Sőt akár teljesen ingyenes csomaghoz is juthatnak a számlatulajdonosok, mivel az alapszámlához kapcsolódóan a szolgáltatások meghatározott köre ingyenes. (erről jogszabály rendelkezik, a bankok a kérdéses megbízásokra ettől eltérő költségeket nem határozhatnak meg).

Mely szolgáltatások díjmentesek egy alapszámlánál:

  • Díjmentesen lehet havi 150 ezer forint készpénzt felvenni legfeljebb két részletben bármely hazai bankautomatából. VAGY díjmentesen lehet havi 50 ezer forintot felvenni a számlavezető pénzintézet bankfiókjában.
  • Díjmentesen lehet átutalni havi négy alkalommal összesen legfeljebb 100 ezer forintot.
  • Ingyenes a bankkártya és a bankkártyás vásárlásért sem számíthatnak fel díjat.
  • Díjmentesen lehet fogadni csoportos beszedési megbízásokat.

Nem szükséges semmilyen havi jóváírást, vagy más feltételt teljesíteni az ingyenességhez. Ugyanakkor lehetnek hátrányai is a csomagnak egy normál bankszámlához képest.

Alapszámla vs ingyenes bankszámlák

Az ingyenes megbízások köre az alapszámlánál sok ügyfélnek elég lehet, ugyanakkor nem nevezhetjük bőségesnek. Például könnyen túl lehet csúszni a havi 100 ezer forintos utalási limiten. Más díjmentes csomagoknál korlátlan összegben utalhatunk át díjmentesen, amennyiben elektornikus csatornán keresztül adjuk meg a megbízásokat.

Az alapszámla normális havi számlavezetési díja jelenleg legfeljebb havi 1334 forint lehet (a 2024-es minimálbér 0,5%-nak felel meg). Ezt csak átmenetileg a magas inflációs környezetben engedik el. Az MNB inflációs várakozásai szerint valamikor jövő márciusban jöhet el az a pillanat, amikor az ingyenessége megszűnik az alapszámlának. Találhatunk a piaci ajánlatok között azonban olyan kedvező csomagot is, amelynél a díjmentesség 2, 3, vagy épp 5 évig fennáll. Ez jóval hosszabb idő, mint amit az alapszámlánál láthatunk. (Ki kell hangsúlyozni, hogy ezen csomagoknál sem minden ingyenes, ugyanakkor egy átlagos ügyfél megúszhatja költségmentesen a bankolást.)

Arról sem szabad megfeledkezni, hogy az alapszámla mellett nem lehet senkinek normál bankszámlája. Márpedig sokakat valamilyen hitel, vagy épp megtakarítás köt a meglévő bankjához, számlacsomagjához, számukra még másodlagos számlaként sem jöhet szóba az alapszámla. Egy díjmentes normál bankszámla azonban már jó alternatíva lehet, persze itt is figyelni kell arra, hogy tudjuk-e teljesíteni a másik számlánk megtartása mellett az új csomag díjmentességének feltételeit.

Összegzés

Az önkéntes díjstop és az ingyenes alapszámla remek lehetőségek, de vélhetően nem fognak hosszú távon megoldást kínálni a magas számlaköltségekre. Érdemes mindenkinek szétnéznie a piacon, összehasonlítani az egyes normál banki ajánlatokat is. Ott is találni igen kedvező, akár díjmentes ajánlatokat is. A döntést mindezek birtokában mindenkinek átgondoltan kell meghoznia.

Hirdetés

A megfelelő bankszámla kiválasztása bonyolult feladat, de egy jó döntéssel tízezreket spórolhatsz meg évente. A Bankmonitor.hu Bankszámla kalkulátora pontosan ebben segít, mert egyszerűen, egy kattintással összehasonlíthatod a számlacsomagokat: 14 bank ajánlatai egy helyen. De ez nem minden: a Bankmonitor kiemelt és ingyenes szolgáltatása keretében kényelmes, gyors szerződéskötést kínál számodra.

A legjobb 0 Ft-os bankszámla ajánlatunk

Hirdetés