Ingatlan buktatók – ezekre figyelj, ha CSOK Plusszal vásárolnál

Ingatlan buktatók – ezekre figyelj, ha CSOK Plusszal vásárolnál
Hirdetés
Hirdetés

Cikk2025-01-17
 

A legnépszerűbb otthonteremtési támogatás, azaz a CSOK Plusz igényléséhez számos feltételnek kell megfelelni. Nem csak az igénylőkre, hanem a megvásárolni kívánt ingatlanra is vonatkoznak előírások. Sokan annak ellenére is bukhatják a támogatást, hogy a személyi feltételeknek megfelelnek, de a kiválasztott ház státusza jogilag nem rendezett.

Sok gyermekvállalás előtt álló család veszi igénybe a CSOK+ hitelt, mellyel jelentős kedvezményekkel teremthetnek otthont maguknak. A tavalyi évben a lakáscélú hitelek majdnem negyede támogatott kölcsön volt. Azonban sok feltétele és buktatója is van az igénylésnek. A személyi feltételek mellett a jogszabályban a megvásárolni kívánt ingatlanra is vonatkoznak előírások, melyek nem csak az ingatlan műszaki paramétereire térnek ki, hanem annak besorolására is.

Hirdetés

Hirdetés

A tulajdoni lap rejtelmei: kivett lakóház és udvar

A CSOK Plusz rendelet egyértelműen meghatározza, hogy a hitellel azok az ingatlanok finanszírozhatók, melyek az ingatlan-nyilvántartásban – fő rendeltetés szerint – lakóházként vagy lakásként vannak nyilvántartva, továbbá tanya, vagy birtokközpont megnevezéssel nyilvántartott ingatlan lakáscélú épületei is megfelelőek a hozzá tartozó földterülettel.

Nem mindegy azonban, hogy a lakóingatlanként hirdetett és annak is használt ingatlan miként szerepel az ingatannyilvántartásban. Akár megvan a kiszemelt ingatlan, akár a kiválasztási szakasznál tart az igénylés, a vásárlási szándék megerősítése, főleg a foglaló fizetése előtt kulcsfontosságú a jogilag rendezett státusz és az ingatlan besorolásának ellenőrzése. Ehhez is nyújt segítséget a tulajdoni lap.

A tulajdoni lap az ingatlan adatait, jogi státuszát, a tulajdonosok adatait, valamint az ingatlant terhelő jogokat és korlátozásokat tartalmazza. Különösen lényeges figyelni a tulajdoni lap bizonyos megjelöléseire, ha a cél egy családi ház megvásárlása és annak lakóingatlanként történő használata a jövőben. Ebben az esetben az egyik legfontosabb bejegyzés, amelyet keresni kell, a „kivett lakóház és udvar” megjelölés, mivel ez biztosítja, hogy az ingatlan lakhatási célra alkalmas.

Minden tulajdoni lap három fő részből tevődik össze:

  1. Az ingatlan adatai: Ez a rész tartalmazza az ingatlan legfontosabb információit, mint például a helyrajzi szám, az ingatlan címe, területe/mérete, valamint a művelési ág megnevezése (pl. lakóház, szántó, erdő stb.).
  2. Tulajdonosok adatai: Itt találhatók az ingatlan tulajdonosának vagy tulajdonosainak adatai, beleértve a nevüket, azonosító adataikat, valamint a tulajdoni hányaduk mértékét.
  3. Terhek és egyéb jogok: Ebben a részben kerülnek feltüntetésre az ingatlant érintő jogok és korlátozások, például jelzálogjog, szolgalmi jog, vezetékjog, haszonélvezeti jog, illetve végrehajtási jog.

Gyümölcsös, szőlő, kert, szántó és egyéb megjelölések

Az ingatlan-nyilvántartásban a „kivett” kifejezés arra utal, hogy az ingatlan nem mezőgazdasági művelésre szolgáló terület, hanem más célokra használható, például lakóépületként, udvarként, kertként vagy garázsként.

Ha a tulajdoni lap I. részében a telek egészén vagy egy részén olyan megnevezések szerepelnek, mint például kert, szántó, szőlő, gyümölcsös, rét, legelő, erdő, akkor ez azt jelzi, hogy az ingatlan művelésre szánt földterületet tartalmaz. Ebben az esetben az ingatlan a földforgalmi törvény hatálya alá tartozik és kifüggesztési kötelezettség vonatkozik rá. Az ingatlan még mindig megfelelhet a CSOK Pluszhoz, azonban nem mindegy, hogy mekkora a művelésre szánd terület aránya.

A bankok és a támogatást nyújtó intézmények vizsgálják, hogy az ingatlanon belül a lakóház és a mezőgazdasági terület milyen arányban van. Ha a gyümölcsös aránya túlságosan nagy, az problémát okozhat. Ebben az esetben érdemes felkeresni a földhivatalt, és tájékozódni az ingatlan pontos megosztásáról. Ha pedig továbbra is fennáll a vásárlási szándék és szükséges, az ingatlan átminősítése (pl. gyümölcsösből udvarrá) is szóba jöhet, bár ez időigényes és költséges folyamat lehet. Az ilyen típusú ingatlanok hitelezése problémákba ütközhet és a támogatások, így a CSOK+ is múlhat rajta.

Mi felel meg a CSOK Plusz előírásainak?

A bankok stabil hitelbiztosítékot várnak el a hitelezéshez, a támogatott hiteleknél pedig jogszabályi előírások is megjelennek.

  1. Az ideális eset az, ha a tulajdoni lapon „kivett lakóház és udvar” besorolás szerepel. Ezeket az ingatlanokat a bankok elfogadják piaci kamatozású kölcsön és CSOK+ hitel fedezeteként is. (Ha valamilyen más probléma, nehézség nem merül fel.)
  2. Ha egy ingatlan kifejezetten nem lakhatási célú a tulajdoni lap alapján, akkor arra támogatott hitelt nem lehet igényelni – az üdülő, nyaraló is ide sorolható már – függetlenül attól, hogy a valóságban lakhatásra használják a kérdéses épületet. Piaci kamatozású hitelt egyes bankok nyújtanak ilyen épületek vásárlására is, de itt nagyon fontos a pontos besorolás, a használat. Illetve ebben a helyzetben a bankok jellemzően szigorúbb feltételeket – például alacsonyabb hitelezési korlátot – húznak meg.
  3. A harmadik eset az, amikor az ingatlan „vegyes besorolású”, vagyis szerepel a megnevezésben lakhatási funkció és egyéb funkció is. Például kivett lakóház, gyümölcsös szerepelhet a tulajdoni lapon. Ebben az esetben nagyon lényeges lehet, hogy az ingatlan összértékéhez képest milyen arányt képez az alapvetően nem megfelelő ingatlanrész. (Ha a bank lakóingatlant finanszírozna meg, akkor ilyen vegyes funkció esetében általában elvárják, hogy az összérték felét elérje a lakhatási funkcióknak megfelelő épületek értéke.)
CSOK Plusz Kalkulátor 2024
Tudd meg, hogy 2024-től mennyivel jársz jobban
az új CSOK Plusszal!
Ft
Ft
Ft
Bankmonitor

CSOK+ igénylésének menete

Hitelfelvétel előtt mindenképpen érdemes jelzálogszakértővel konzultálni és bevonni a folyamatba. A lakásvásárlás bonyolult folyamat és a támogatott hitelekhez lényegesen több feltételnek is kell megfelelni, mint a piaci lakáshitelek esetén.

Ahhoz, hogy felkészülten vágj bele az otthonteremtésbe, ellenőrizd, hogy megfeleltek-e a személyi feltételeknek és legyél tisztában azzal is, hogy milyen típusú igatlanok felelnek meg az előrírásoknak. Ehhez nyújt segítséget a Bankmonitor. Használd az CSOK Plusz kalkulátort és ellenőrizd a jogosultságod. A naprakész információkkal, tapasztalattal és magas szintű tudással rendelkező hitelszakértők pedig segítenek a folyamatban, és az igénylés teljes lebonyolításában a segítségedre lesznek.

Hirdetés
Az élet legnagyobb pénzügyi kérdéseiben (és ilyen a lakáshitel felvétel) kizárólag megfontoltan érdemes döntést hozni. Használd a Bankmonitor.hu Lakáshitel-kalkulátorát: 13 bank több, mint 100 hiteltermékét tudod összehasonlítani részletesen

És itt nincs vége: a Bankmonitor segít Neked az ügyintézésben. A Bankmonitor kiemelt és ingyenes szolgáltatása keretében egyszerre több banktól is konkrét hitel ajánlatot mutatunk be Neked, mely akár 6 hónapig is érvényes. Nem kell küzdened a bankfiókban, a Földhivatalban, mindent elintézünk helyetted a hitelhez jutásig és az időközben felmerülő esetleges problémákra azonnali megoldási javaslatot adunk. Kényelmes, gyors, megbízható – válaszd a Bankmonitort. Garantáltan ugyanazokkal a feltételekkel kapod meg (sokkal kényelmesebben) a hitelt nálunk, mint ha bemennél a bankfiókba. Sőt! Több esetben is egyedi kedvezményeket kínálunk (ingyenes előtörlesztés, ingyenes utalás…stb), melyeket a bankfiókban nem kapsz meg.

Hirdetés