Megjelent az MNB Lakáspiaci jelentésének legfrissebb, 2024. májusi kiadványa. A dokumentumban a jegybank többek között részletesen foglalkozik az ingatlanárakkal. A tavaly év végi adatok mellett 2024. első negyedévére az ingatlanközvetítők becsült adatai is megjelennek. Sőt a jegybank előrejelzést adott arról is, hogy mit várnak a második negyedévben.
A Magyar Nemzeti Bank legújabb Lakáspiaci jelentéséből számos az ingatlanpiacot érintő részletre fény derült. Sokakat a lakásárak alakulása érdekelhet a dokumentumból, ugyanis a múltbeli adatok mellett a jelenre vonatkozó becslésekről és a jövőt illető várakozásokról is beszélt a jegybank.
2023. utolsó negyedévében a nominális lakásárak átlagosan 5,8 százalékkal emelkedtek egy év alatt. Ha megnézzük, hogy az eltérő településtípusoknál hogyan alakultak az árak, akkor eléggé vegyes képet láthatunk: Budapesten 3,4 százalékkal, a vidéki városokban 5,7 százalékkal, míg a községekben 7,5 százalékkal növekedtek a lakásárak egy év alatt.
Ha a reálárak alakulását vizsgáljuk – gyakorlatilag az árváltozás mértékéből kivonjuk az infláció nagyságát -, akkor a tavaly év utolsó negyedévében reálárcsökkenést tapasztalhattunk Így számolva országosan mintegy 1,8 százalékkal mérséklődtek az árak.
Hirdetés
Hirdetés
Az ingatlanközvetítők adatai alapján az idei év erősen indult
Az MNB kiadványában foglalkozik az idei év árváltozásával is: az ingatlanközvetítők becslése alapján a lakásárak éves alapon tovább emelkedtek az év első hónapjaiban. A közvetítők becslése alapján az éves nominális áremelkedés 2024. I. negyedévében országos 7,2%, míg Budapesten 6,1% lehetett.
Az év elejére azonban érdemben mérséklődött az infláció: januárban 3,8%, februárban 3,7%, míg márciusban 3,6% volt az éves áremelkedés. Ez azt jelenti, hogy az első negyedévben a átlagos drágulás 3,7% volt.
Ez azért elég meglepő lehet azok után, hogy a tavalyi évben az inflációt is figyelembe véve messze kétszámjegyű volt a leértékelődés. Vagyis az inflációval korrigált árváltozás messze 10% feletti árcsökkenést mutatott.
Az MNB becslése ennél jóval óvatosabb
A jegybank számításai, várakozásai szerint az idei év első negyedévében a nominális lakásárak kisebb mértékben növekedtek, a jegybank becslése alapján a reálárak éves összevetésben még 0,4 százalékkal csökkentek az év első negyedévében. A Bankmonitor szakértői szerint ezek alapján az országos nominális áremelkedést az MNB szakértői 3,3 százalék körül várják.
A jegybank második negyedévi előrejelzése alapján a reálárak éves összehasonlításban még további 2,3 százalékkal csökkenhetnek. Itt fontos kihangsúlyozni, hogy még csak az áprilisi évi 3,7 százalékos áremelkedés ismert. Ugyanakkor az előrejelzések, várakozások alapján a második negyedévben az infláció emelkedésére számíthatunk. Ezek alapján a reálárak csökkenése jó eséllyel a ténylegesen megfizetendő nominális árak minimális 2-3 százalékos emelkedése mellett tűnik reálisnak.
Mit jelent ez egy lakásvásárlást tervező családnak?
A ténylegesen megfizetendő, nominális lakásárak csökkenésére nem lehet számítani, sőt az inflációval korrigált reáláresés is a vége felé közeleg. (Az ingatlanközvetítők 2024. I. negyedévére adott árbecslése alapján már véget is ért.) Ugyanakkor a lakásárak érdemi emelkedése sem kezdődött még el, infláció alatti árnövekedésre lehet számítani az MNB várakozásai alapján.
A piaci lakáshitelek kamata sem csökken már: a januárban módosított, 7,3 százalékos THM plafon bevezetése óta már érdemi kamatcsökkenés nem volt. Sőt egyes bankok az elmúlt hetekben még emeltek is a hitelkamatokon. Ugyanakkor jó hír, hogy a pénzpiaci hozamok az utóbbi hetekben valamelyest mérséklődtek, így a bankokra nehezedő kamatemelési nyomás csökkent.
Nem szabad megfeledkezni a CSOK Pluszról sem, melynek keretében jelentős összeg érhető el legfeljebb 3 százalékos kamat mellett.
Jelen ismereteink szerint a lakáspiaci, hitelpiaci kilátások miatt nem érdemes kivárni a vásárlással. Ugyanakkor nem szabad semmit sem elkapkodni a jelenlegi körülmények érdemi romlására sincs komoly esély. Akkor mit tegyünk? Ha megtaláltuk álmaink otthonát, akkor arra érdemes lecsapni. Ugyanakkor egy kevésbé megfelelő lakást nem kell csak azért gyorsan megvennünk, mert félünk a piaci környezet romlásától.