Az MNB a várakozásoknak megfelelően a jegybanki alapkamatot változatlan, 13 százalékos szinten hagyta. Ugyanakkor az egynapos betéti tender kamatát lecsökkentette 17 százalékra. Ezzel a hazai gazdaságban jelenleg irányadó kamatszint 100 bázisponttal csökkent. Ez nem tűnik csekély változásnak, de mikor várható, hogy az új személyi kölcsönök, lakáshitelek kamata is mérséklődni fog?
A Magyar Nemzeti Bank változatlan szinten hagyta a jegybanki alapkamatot, annak mértéke továbbra is 13%. A kamatfolyosó felső széléhez nyúlt hozzá a jegybank: az O/N fedezett hitel kamatát mérsékelte a Monetáris Tanács 19,5 százalékra.
Ez azonban nem azt jelenti, hogy az irányadó kamatszinteket tényleg változatlan szinten hagyta a jegybank, a május 23-án 15 órakor kezdődő tájékoztatón Matolcsy György a Magyar Nemzeti Bank elnöke bejelentette, hogy az egynapos betéti kamatot 18 százalékról 17 százalékra csökkenti az MNB.
Hirdetés
Hirdetés
Mi várható a döntést követően a lakossági hiteleknél?
Ennek megválaszolásához helyezzük el ezt az egynapos betéti kamatot a jelenlegi hazai kamatkörnyezetben. A nagyobb pénzintézetek lekötött betéti kamata messze elmarad a 17 százalékos szinttől. A kisebb pénzintézeteknél azonban már találhatunk értelmes betéti kamatot akár lekötés nélkül is. Ilyen például a Gránit Bank 8 százalékos látra szóló kamata, vagy a Cetelem Bank lekötés nélkül kínált 9 százalékos kamata.
Lakáshitelt jelenleg 8,50-9,00 százalékos kamattól igényelhetünk, személyi kölcsönt pedig találhatunk már 12 százalékos kamat mellett is. Vagyis a lakossági hitelek kamata érdemben elmaradnak az irányadó kamattól.
A meglévő változó kamatozású kölcsönökbe gyorsan begyűrűzhetne az egynapos betéti kamat 17 százalékra csökkentése. Ez a változás ugyanis igen gyorsan beépül a rövid futamidejű pénzpiaci hozamokba, ilyen például a BUBOR is, amely a változó kamatozású jelzáloghitelek kamatát nagy mértékben befolyásolja. Ugyanakkor a kamatstop jelenleg védi ezeket a kölcsönöket a kamatemelkedéstől. Mondhatni a jegybank lépése annyit eredményez, hogy a kamatstoppal nyert összeg mérséklődik. Ugyanakkor a ténylegesen megfizetendő kamatokra nincs hatása.
Még egy nagyon fontos dolog elhangzott az MNB tájékoztatóján: az év végére a jegybank pozitív reálkamatot vár. A reálkamat ugye a piaci kamatszint és az infláció különbsége. Ez jelenleg negatív, hiszen az infláció igen magas. Ha az áremelkedés az év végére tényleg 10 százalék alá süllyed, akkor a pozitív reálkamathoz kétszámjegyű piaci kamatokra van szükség. Ez erősen megkérdőjelezi azt, hogy az irányadó kamatszintek az év végére 10% alá csökkenjenek.
Márpedig az irányadó kamatok magasabb szinten tartása az új kölcsönök kamatcsökkenésének dinamikáját is lelassíthatja a jövőben.