A nyugdíjas évek ideálisak arra, hogy végre arra fordítsuk az időt és erőforrásokat, ami igazán számít: az otthonunk kényelmére. Sokan azonban aggódnak amiatt, hogy miből tudják fedezni a felújítás költségeit. Szerencsére 2025-ben több pénzügyi lehetőség is rendelkezésre áll, hogy a nyugdíjasok modernizálhassák, korszerűsíthessék otthonukat – akár támogatással, akár hitel segítségével. Mutatjuk a lehetőségeket.
Vidéki Otthonfelújítási Program nyugdíjasoknak
A kormány 2025 januárjában bejelentette a Vidéki Otthonfelújítási Program kibővítését, amelynek keretében az 5000 fő alatti településeken élő nyugdíjasok is jogosultak lesznek a támogatásra. A program célja a vidéki ingatlanok korszerűsítésének elősegítése, ezáltal javítva az ott élők életkörülményeit.
A felújítási költségek 50%-a, de legfeljebb 3 millió forint vissza nem térítendő támogatás igényelhető. Az igénylők köre az 5000 fő alatti településeken állandó lakcímmel rendelkező egyedülállók, élettársi kapcsolatban élők, házaspárok, illetve a nyugdíjasok, beleértve az öregségi nyugdíjban és a korhatár előtti ellátásban részesülőket is.
A támogatás széleskörű felújítási és korszerűsítési munkákra használható fel, energetikai megkötések nélkül. Ide tartozik például a tetőcsere, nyílászárók cseréje, fűtésrendszer korszerűsítése, fürdőszoba felújítása, valamint a belső terek modernizálása.
A támogatás összege és feltételei
A családok a felújítási költségek felét, maximum 3 millió forintot, visszatérítés formájában kaphatják meg a munkálatok befejezése után.
A nyugdíjasoknak nem kell természetesen néhány alapvető, eddig megismert feltételt teljesíteniük a támogatás igényléséhez:
- Nem kell gyermeket nevelniük.
- Nem szükséges legalább 1 éves, folyamatos TB jogviszonnyal rendelkezniük.
Ugyanakkor a többi alapvető feltétel rájuk is kötelező:
- Legalább 50%-os tulajdoni hányaddal kell rendelkeznie az igénylőnek, igénylőknek az ingatlanban. (A Bankmonitor értelmezése alapján itt az igénylők gyermekeinek tulajdoni hányada is számít a nyugdíjasok esetében is.)
- Az igénylőnek, igénylőknek az adott ingatlanban lakóhellyel kell rendelkeznie.
- Az igénylőnek, igénylőknek nem lehet 5 ezer forintot meghaladó adótartozása, köztartozása.
- Az igénylő, igénylők vállalják, hogy 5 évig az adott ingatlanban fognak életvitelszerűen lakni.
- Csak 5 ezer főnél kevesebb lakosú, preferált kistelepülésen fekvő ingatlanra kérhető a támogatás.
- Kizárólag Magyarország területén lévő lakás, lakóház fő rendeltetésű ingatlan felújítására kérhető támogatás. (Tanya, vagy birtokközpont jogi jelleggel nyilvántartott ingatlan lakáscélú épületei is megfelelnek a feltételnek.)
A támogatás felhasználása
A támogatás összegén belül a munkadíjnak és az anyagköltségnek egyenlő arányban kell szerepelnie. Ez azt jelenti, hogy a maximális 3 millió forintos támogatás igénybevételéhez legalább 6 millió forintos felújítási költségvetés szükséges.
Az egyik költségtípus (munkadíj vagy anyagköltség) sem lehet kisebb, mint 1,5 millió forint. Például egy 4,5 millió forintos munkadíj és 1,5 millió forintos anyagköltség megfelel a feltételeknek, mivel a támogatás 3 millió forintos keretén belül 1,5-1,5 millió forintot fedezhet ezekből.
Kiegészítő finanszírozási lehetőség
Mivel a támogatás utólagos visszatérítés formájában működik, a felújítás előfinanszírozásához kedvezményes hitel is elérhető 2025. február 1-jétől. A hitel maximális összege 6 millió forint, a futamidő pedig legfeljebb 10 év lehet. Az induló kamatláb 2025. februárjában 4,65%.
Az igénylés folyamata
Az igénylés folyamata ugyan néhány adminisztratív lépéssel jár, de ha előre felkészülünk, könnyen lebonyolítható. Első lépésként érdemes felmérni az ingatlan állapotát, és meghatározni a szükséges felújítási munkálatokat. Ajánlott szakemberrel konzultálni a pontos költségvetés elkészítése érdekében.
Ezt követően gyakorlatilag maga a felújítás jön. A munkálatokat el kell végezni. Amire érdemes figyelni: mindenről szükséges szerződés és számla is. Az igényléshez szükséges dokumentumok közé tartozik a tulajdoni lap, a lakcímkártya, a nyugdíjas státuszt igazoló dokumentumok, a kivitelezői szerződések, valamint a megfelelő számlák.
A teljes dokumentációt a Magyar Államkincstárhoz kell benyújtani személyesen, postai úton vagy elektronikus formában, a benyújtott pályázat elbírálását követően pozitív döntés esetén szerződést kell kötni a támogatás folyósításáról. Ezt követően már nincs más dolog, mint várni az összeget.
A munkálatokat tehát előre valamilyen forrásból meg kell finanszrozni, itt szóva jöhetnek a hitelek is. A bankok általában szívesen hitelezik a nyugdíjasokat, hiszen a nyugdíj stabil jövedelemforrásnak számít. Ugyanakkor a hiteligénylésnél figyelembe kell venni az életkort: a legtöbb bank előírja, hogy a hitel lejártakor az adós nem haladhatja meg a 70/75 évet. Ha ez problémát jelent, akkor egy fiatalabb adóstárs bevonása lehet a megoldás. Emiatt pedig a piaci, jóval kevesebb kötöttséggel járó hitellehetőségek háza táján is érdemes körülnézniük a nyugellátásban részesülőknek.
Hirdetés
Hirdetés
Piaci alapú hitelek és egyéb lehetőségek
Amennyiben valaki a támogatott hitelek feltételeinek nem felel meg, vagy csak nem szeretné vállalni a megkötéseket és elvárásokat, piaci alapú személyi kölcsön, felújítási célú, vagy szabad felhasználású jelzáloghitel is szóba jöhet. Bár a piaci hitelek kamata valamivel magasabb, mint a támogatott konstrukció, előnyük, hogy egyszerűbben és jóval kevesebb kötöttséggel és feltétellel elérhetőek.
Melyiket érdemes választani?
Ha gyorsan, egyszerűen és kisebb összegre van szükséged, akkor a személyi kölcsön lehet a jó megoldás, de számolnod kell a magasabb kamatokkal.
Ha kifejezetten az ár fontos és lehetőség van ingatlanfedezetet bevonni, akkor a felújítási hitel jobb opció lehet, mert kedvezőbb a kamata.
Ha nagyobb összeg kell hosszú távon, nem gond a fedezet bevonása, és rugalmas opciót választanál, ahol nem szükséges elszámolni a kért összeggel, akkor a szabad felhasználású jelzáloghitel lehet a legolcsóbb választás.
Ahogy látható, a pontos feltételek és az árazás bankonként jelentősen eltérhet, ezért érdemes a Bankmonitor.hu kalkulátorait használni a személyre szabott ajánlatok megtekintéséhez:
Felújítási jelzáloghitel kalkulátor
Szabad felhasználású jelzáloghitel kalkulátor
Hogyan válasszunk megfelelő pénzügyi megoldást?
A nyugdíjasok számára 2025-ben többféle lehetőség is adott otthonuk felújítására, legyen szó állami támogatásról vagy hitelkonstrukciókról. A megfelelő pénzügyi megoldás kiválasztása nagyban függ az egyéni helyzettől, így érdemes alaposan utánajárni az elérhető lehetőségeknek. A tudatos tervezés és a megfelelő finanszírozási forma kiválasztása segíthet abban, hogy a felújítás ne jelentse túlzott anyagi terhet, hanem hosszú távon is kényelmesebb, korszerűbb otthont biztosítson.
Mielőtt döntést hoznánk, érdemes alaposan mérlegelni a lehetőségeket és megvizsgálni a különböző pénzügyi konstrukciókat.