Ahogy bővül a családod – egyre több gyermeked születik – úgy növekednek a család anyagi terhei is. Ezt a kormány különböző támogatásokkal és kedvezményekkel próbálja kompenzálni. Ez azonban azt is jelenti, hogy a családod bevételei is növekednek, de vajon több hitelt is tudnál felvenni emiatt?
A fizetésed azonban nem csak a bruttó béredtől függ, a családi adókedvezmények miatt jelentősen befolyásolhatja az igényelhető összeget az is, hogy hány gyermeked van.
Hirdetés
Hirdetés
Mennyivel kereshetsz többet, ha három gyermeked van?
A KSH adatai alapján a 2021. áprilisi bruttó átlagbér 440 600 forint volt. Az ehhez a fizetéshez tartozó nettó bér azonban függ a gyermekeid számától is.
Az áprilisi átlagbért keresve akár 147 ezer forinttal is többet vihetsz haza három gyermeket nevelve, mint gyermek nélkül. Ráadásul a magasabb nettó bérrel és a kapcsolódó családi pótlékkal a bankok is számolnak a hiteligénylés során. (A családi pótlék a legtöbb esetben kiegészítő jövedelemként fogadható el, azaz szükséges mellé egy önállóan elfogadható alapbér, fizetés.)
A plusz 147 ezer forint pedig igen sokat számít. Sőt a Bankmonitor lakáshitel kalkulátora alapján a magasabb – 400 ezer forintot meghaladó – jövedelem miatt a jelenleg legnépszerűbb 10 éves kamatperiódusú lakáskölcsönök esetében nagyobb kamatkedvezmény érhető el. (A legolcsóbb lakáshitel THM értéke 299 ezer forintos jövedelem esetén 3,98%, míg 400 ezer forintot elérő jövedelem esetén már 3,66%-os teljes hiteldíj mutató mellett is találni ajánlatot.)
Vagyis a nagyobb jövedelem és a kedvezőbb kondíciók miatt is emelkedhet a felvehető hitelösszeg nagysága az adókedvezmények miatt.
A bankok a növekvő életköltségekkel is számolnak
Nem szabad elfeledkezned arról, hogy a növekvő család emelkedő kiadásokat is jelent. Erről pedig a bankok sem feledkeznek meg.
A legtöbb pénzintézet valamilyen formában kalkulál a családmérettel, amikor a kiadásaidat becsüli meg. Ez a metodika azonban jelentősen eltérhet az egyes pénzintézeteknél. Van amelyik az általad a hiteligénylőn megadott költségekből indul ki. Mások viszont megbecsülik az életköltségeket, ennél a számításnál pedig befolyásoló tényező a családban élők száma is.
Jól mutatja az eltérő életköltségeket a KSH adatai is: 2019-ben egy párnak a megélhetéséhez 71 ezer forinttal kevesebb jövedelemre volt szükség, mint egy 5 fős családnak. (Átlagos életszínvonal eléréséhez szükséges költségek alapján.) Viszont a családi pótlék és az adókedvezmények miatt akár 147 ezer forinttal többet kaphat kézhez egy 5 fős család 440 600 forint bruttó bérből.
A plusz 76 ezer forint jövedelem pedig akár 5-6 millió forinttal magasabb 20 éves futamidejű lakáshitelt is fel lehetne venni. (Fontos azonban kihangsúlyozni, hogy az egyes bankok a családok életköltségének becslésére eltérő elveket használnak, így az elérhető lakáskölcsön összege is teljesen különböző lehet az egyes esetekben.)