Munkavállalói szempontból egyértelműen biztonságosabb, ha nem határozott, hanem határozatlan idejű munkaszerződéssel alkalmaznak valakit. Ennek azonban akár egy lakáshitel esetében is jelentősége lehet! Mutatjuk, hogy miért, és persze sorra vesszük a lehetőségeket is.
Lakáshitel esetében fontos a megfelelő jövedelem igazolása a bank felé. Itt természetesen a legfontosabb a jövedelem nagysága, ami meghatározza, hogy valaki egyáltalán hitelképes-e, és ha igen, mekkora hiteltörlesztőt vállalhat be.
A JTM szabály – jövedelemarányos törlesztőrészlet mutató – a hiteligénylő lehetőségeit pontosan behatárolja. Ez rögzíti, hogy adott összegű jövedelemmel, meghatározott kamatperiódus mellett a jövedelem mekkora százaléka lehet maximálisan a törlesztők összege.
Például: 500 ezer Ft nettó jövedelem alatt, 10 éves kamatperiódus esetén a jövedelem legfeljebb 50%-a lehet a hiteltörlesztő.
Itt természetesen a már meglévő hitelek, sőt a hitelkeretek is számítanak. Tudni kell, hogy a hitelkeretet akkor is 5%-kal veszik figyelembe, ha abból egyébként egyetlen forintot sem használtunk fel. Éppen ezért, ha a jövedelem nem bírja el a kívánt hitelösszeget, érdemes lehet megvizsgálni, hogy a fel nem használt hitelkeret megszüntetésével, esetleg a folyószámlahitel visszafizetésével a hitelképesség nem állítható-e vissza.
Ha az igazolt jövedelem nagysága elegendő is a bank számára, még lehet egy akadály: az igénylőnek vagy igénylőknek határozott idejű munkaszerződése van, amit a bankok nem kezelnek egyformán.
Vannak bankok, amelyeknél ebben az esetben minimális elvárás a legalább 1 éve fennálló, ugyanazon munkáltatónál meglévő határozott idejű munkaviszony, de olyannal is találkoztak a Bankmonitor szakértői, ahol a hitelintézet megelégszik 3 hónapnyi múlttal, vagy az 1 év akár két munkahelyről is összejöhetett, ha ezek között nem volt 15 napnál hosszabb szünet. Az sem mindegy azonban, hogy mekkora jövedelemről van szó, ugyanis akad olyan bank, ahol eltekintenek a legalább 1 éve fennálló szerződéstől, amennyiben a nettó jövedelem meghaladja a 300 ezer Ft-ot.
Az is számít természetesen, hogy mennyi idő van még hátra a szerződésből, ami a bank szempontjából érthető. Minimális elvárás, hogy legalább 3 hónap legyen még a lejáratig, ám ebben az esetben szinte mindig szükséges a munkáltató részéről egy szándéknyilatkozat, miszerint meghosszabbítja majd azt. A legszerencsésebb persze az, ha a szerződés a hitel futamidejét követően jár csak le, de mivel egy lakáshitel jellemzően 10-20 évre szól, ilyen ritkán fordul elő.
Még inkább bonyolít a helyzeten, ha a határozott idejű munkaszerződés külföldi jövedelemmel párosul. Van bank, ahol ilyen együttállás esetén azonnal elutasítják a hitelkérelmet, de ahol hiteleznek, ott általában szigorúbbak a feltételek határozott szerződés esetén.
Ha lakáshitelt keresel, akkor mindenképp érdemes megkeresned a számodra elérhető legkedvezőbb lakáshitel-ajánlatot, hiszen egy 10 millió Ft-os lakáshitelnél több millió forint különbség is lehet teljes visszafizetésben két ajánlat között. Erre a legjobb eszköz a 13 hazai bank lakáshiteleit összehasonlító részletes Bankmonitor Lakáshitel Kalkulátor.