A lakossági jövedelmek látványos emelkedése és a gyerekes vagy gyerekeket vállaló családokat célzó állami támogatások erősen ösztönzik a keresleti oldalt, ahol a felpörgő infláció miatt a befektetőkkel is számolni kell. Emiatt Budapesten a használt lakásoknál 4-5, az újépítésűeknél pedig 7-8 százalékos áremelkedés várható – derül ki a GKI és a Masterplast közös szeptemberi felméréséből.
Az új építésű lakáspiacon a megkérdezettek 70 százaléka vár áremelkedést a következő egy évben, s csökkenésre lényegében senki sem számít, ezen a téren nincs nagy különbség az egyes régiók között. A válaszok alapján a közeljövőben 7-8 százalékos áremelkedést jeleznek előre.
A lakásbérleti piacon a fővárosban a díjak emelkedésére, a vidéki körzetekben ezek stagnálására számít a többség. A következő 12 hónapban lassú, 3-4 százalékos díjemelkedés valószínű.
Az áremelkedést nem tudod kivédeni, ám a lakáshitelen jelentős összegeket lehet megtakarítani. Egy 30 millió forintos lakáshitelnél – 10 éves kamatperiódus, 20 éves futamidő, 400 ezer forint családi jövedelem, 60 millió forint értékű ingatlanfedezet – például 3,65%-os és 4,87%-os THM-mel – teljes hiteldíj-mutató – egyaránt találkozhatunk, ami havi szinten 17 ezer forint feletti különbséget jelent. Ha ellenőriznéd a számodra elérhető hitelajánlatokat, akkor használd a 11 bank termékeit összehasonlító részletes Bankmonitor lakáshitel kalkulátort, vagy tégy próbát az alábbi egyszerűsített felületen: