Azt már szinte mindenki elfogadta, hogy a bankszámlák vezetése és egyes megbízások pénzbe kerülnek. Van azonban jó pár olyan banki költség, amire senki nem is gondolna. A Bankmonitor összeszedte a 10 legbosszantóbb díjat, amit a bankszámlához kapcsolódóan meg kell fizetni. Szerencsére sok esetben el lehet kerülni ezeket a kiadásokat.
Ma már szinte mindenkinek van bankszámlája, sőt azzal is sokan tisztában vannak, hogy a számlavezetés havi díja mellett fontos az egyes megbízások költsége is. Az átutalások, a készpénzfelvétel a csoportos beszedés és az állandó átutalás ugyanis pénzbe kerül. Ezek alapján mindenkinek a saját számlahasználati szokásainak megfelelő csomagot érdemes választania, nem pedig a legolcsóbb alapdíjjal rendelkezőt. (A CIB ECO Bankszámla választásával – melyet ilyen feltételekkel kizárólag a Bankmonitoron keresztül lehet igényelni – akár teljesen ingyenes is lehet a számlavezetés és annak használata is.)
Azonban nem csak a standard megbízásokért – átutalás, készpénz felvétel, csoportos beszedés … – szükséges fizetni egy bankszámlához kapcsolódóan, van jó pár olyan kérés, nem várt esemény, ami bizony megnövelheti a számlaköltségeket.
Hirdetés
Hirdetés
1. A bankkártya éves tagsági díja
Azt mindenki tudja, hogy a bankkártya nincs ingyen, hiszen a plasztikot le kell gyártani, el kell készíteni. Ennek költségét pedig a legtöbb bank átterheli – legalább részben – a számlatulajra. Az már viszont meglepő lehet, hogy a bankkártyának sok esetben éves tagsági díja is van. Egy bankkártya ugyanis a gyártását követően több évig is érvényes, márpedig minden évben – kibocsátást követően – szükséges tagsági díjat is fizetni.
Ez az éves díj – kártyatípustól függően – 1-2 ezer forinttól indul és elérheti a 20 ezer forintot is. Éppen ezért nagyon fontos, hogy milyen bankkártyát választunk: a standard elektronikus bankkártyákkal is lehet készpénzt felvenni, vásárolni, de akár a neten is fizethetünk vele. Ezeknek az „alap” kártyáknak az éves díja jóval kedvezőbb, ezért, ha nem szeretne valaki extra szolgáltatásokat igénybe venni, akkor érdemes az olcsóbb plasztikot kérni.
2. A kártyalimitek módosítása
A bankkártyákhoz kapcsolódnak biztonsági limitek – készpénzfelvételi, vásárlási -, ennél nagyobb összeget egy nap, vagy épp egy tranzakció keretében nem lehet felvenni, elvásárolni a bankkártyával. Ezek a számlatulajdonost védik abban az esetben, ha elveszne vagy ellopnák a kártyát.
Jellemzően a kártyáknak van egy standard limite, ezt az összeget lehet felvenni, elvásárolni a plasztik lap kibocsátását követően. Elképzelhető azonban, hogy valamilyen rendkívüli helyzet miatt a beállított korlátnál nagyobb összegre lenne szüksége a kártyabirtokosnak, ebben a helyzetben természetesen a limit módosítható, ennek azonban díja van. A módosítás költsége jellemzően pár száz forint, azonban rendszer változtatás esetén ebből is összejöhet évente több ezer forint kiadás.
Éppen ezért alaposan át kell gondolni, hogy mire használnánk a bankkártyát: hányszor, milyen összegben vásárolnánk és vennénk fel készpénzt. A limiteket pedig ennek megfelelően célszerű beállítani.
3. A PIN kód módosítása, pótlása
A PIN kód egy biztonsági kód, amelyet meg kell adni a kártyabirtokosnak – bizonyos tranzakciók esetében – , ha bankkártyáját használja. Ennek ismerete nélkül egy tolvaj számos tranzakciót nem tudna elvégezni a plasztikkal, vagyis nehezebben férhet hozzá a számlán lévő pénzhez.
Elképzelhető, hogy a PIN kódot – jellemzően egy 4 számjegyű kód – a kártyabirtokos elhagyja, vagy elfelejti. Ilyen esetben természetesen lehet kérni a kód újragyártását és pótlását, melynek azonban általában pár száz forintos díja van. (Egyes pénzintézeteknél a PIN kód megváltoztatására is van lehetőség, ezzel a számlatulajdonos olyan biztonsági kódot adhat meg, amelyet biztosan nem felejt el. Általában ezért a szolgáltatásért is elkérnek a bankok egy meghatározott – jellemzően pár száz forintos – díjat.)
4. Bankkártyás vásárlás díja
Azt már sokan megszokták, hogy a készpénzfelvételért – a jogszabályi két díjmentes lehetőségen felül – fizetni kell. Van azonban néhány bankszámla, melyeknél a bankkártyás vásárlásoknak is költsége van.
5. Számlazárás díja
Egyes bankszámlák esetében nem csak a számlavezetés kerül pénzbe, hanem a csomag megszüntetéséért is fizetni kell. Ezt a díjat jellemzően az akciós, rendkívül kedvezményes bankszámlacsomagok esetében terhelik be a bankok. A díj relatív magasnak mondható, mértéke több ezer forint is lehet.
6. Számlacsomag módosítás díja
A legtöbb bankszámla esetében van lehetőség a csomag megváltoztatására. Ez azt jelenti, hogy a jelenlegi számláról áttér az adós a bank által forgalmazott másik számlacsomagra, a jövőben pedig annak díjai lesznek érvényesek rá. Gyakorlatilag számlanyitás nélkül lenne új csomagja az ügyfélnek, ezzel pedig megmaradna a számlaszáma is, vagyis nem kellene azt mindenhova bejelentenie, az állandó megbízásait újra megadni.
Ez akkor érheti meg, ha az adott bank kijönne egy új, nagyon kedvező csomaggal, vagy ha a meglévő számlát drágítaná meg a pénzintézet. A csomagváltásnak jellemzően díja van, ami több ezer forint is lehet. (A váltást alaposan át kell gondolni, ha jelenleg olyan csomagja van valakinek, amit a pénzintézet már nem forgalmaz, akkor utólag visszatérni rá már nem lehet.)
7. Telefonbank, netbank, mobil applikáció havi díja
Egyre több helyről hallani, hogy érdemes minél több megbízást elektronikus csatornán – netbank, mobil applikáció – keresztül megadni, így kényelmesebben és olcsóbban lehet bankolni. Ennek fényében különösen meglepő, hogy egyes bankszámláknál az elektronikus csatornák használatának havi díja van. A havi kiadás ugyan jellemzően csupán pár száz forint – természetesen több bank esetében ezek a szolgáltatások ingyenesek -, ugyanakkor ez éves szinten már több ezer forint kiadást jelenthet.
8. Egyenleg lekérdezés ATM-en keresztül
Ha nem tudja valaki, hogy mennyi pénze van, akkor saját bankjának ATM-jén keresztül lekérdezheti a számlaegyenlegét. Ehhez természetesen szükség van a bankkártyájára is. Meglepő módon sok esetben ez a lekérdezés is pénzbe kerül, a díj jellemzően nem jelentős, általában nem éri el a száz forintot. Ettől függetlenül bosszantó lehet csak azért fizetni, hogy megtudjuk, mennyi pénzünk van.
Érdemes netbankot, mobil applikációt használni erre a célra -, ott ugyanis ingyenesen, pár kattintással meg lehet nézni a számlaegyenleget.
9. Számlakivonat pótlásának a díja
Sokan mind a mai napig postán kapják a kivonatokat, a levél azonban elveszhet, elkeveredhet. Az eredeti kivonat kiküldéséért a bankok nem számolnak fel díjat az esetleges pótlás azonban kivonatonként több száz forintba kerülhet. (Hiteligénylésnél kéri a hitelt nyújtó bank sok esetben a számlakivonatokat, ezek bemutatása nélkül nem kap az igénylő kölcsönt.)
A legtöbb esetben hiteligénylésnél a pénzintézetek elfogadják az elektronikus kivonatokat is, amelyek mindig elérhetők a netbankban, mobil applikációban, így a pótlás nem kerül pénzbe.
10. Az SMS értesítések díja
Érdemes a banki tranzakciókról értesítést kérni, így egy visszaélés/visszaélési kísérlet esetén azonnal értesülhet a számlatulajdonos a problémáról, és megteheti a szükséges ellenlépéseket.
A legtöbb bank esetében az SMS azonban pénzbe kerül – jellemzően 20-50 Ft/üzenet -, ennek teljes költsége azonban havonta több ezer forint is lehet. Emiatt érdemes átgondolni, hogy konkrétan milyen tranzakciókról és milyen formában kér a számlatulajdonos értesítést.