Évek óta hangoztatja többek között az OECD is, hogy a nők 40 programot töröljék el, most pénteken is ennek a véleményüknek adtak hangot. A kormány felől érkező információk szerint nem változtatnak a rendszeren, azonban idővel nem lehet elkerülni a téma tárgyalását. A program ugyanis nem olcsó, és komoly feszültséget okoz a társadalmon belül. Amire csak ráerősít a korhatáremelés, hiszen 2022-ben már akár 6 évvel a hivatalos korhatár előtt elmehetnek nyugdíjba a szerencsésebbek.
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) pénteken tette közzé a Magyarországra vonatkozó helyzetértékelését, melyben újfent kiálltak amellett a javaslatuk mellett, miszerint a nők kedvezményes nyugdíjazási lehetőségét meg kellene szüntetni.
Nem volt igazán nagy újdonság a néhány oldalas beszámolóban. A korábbi évek anyagait áttekintve, sok hasonlóságot találhattunk, a nyugdíjrendszert illetően mindig két dolgot emeltek ki, mint változtatási javaslat: 1) a várható élettartam emelkedésével együtt növekvő nyugdíjkorhatárt és 2) a nők korengedményes nyugdíjazási lehetőségének az eltörlését.
A nagyobb port kavart elemzésre azonnal meg is érkezett kormányzati részről a válasz: mivel nagyon nagy sikernek örvend a program (180 ezernél is több nő vette már igénybe), semmiképpen sem akarnak ezen a változtatni. Hozzánk is érkeztek a témában észrevételek, ezért a téma kapcsán megnéztük, hogy valóban ennyire égető kérdésről van-e szó?
Hirdetés
Hirdetés
Nézzük a fontosabb számokat a nők 40 programról
- 2011 január elseje óta nyitott a lehetőség, hogy a nők 40 év szolgálati idő mellett teljes (csökkentés nélküli) nyugdíjba mehessenek még a hivatalos korhatár előtt
- a nyugdíjkorhatár előtt 3-5 évvel való nyugdíjazás a nemzetközi gyakorlat szerint akár 30%-os nyugdíjcsökkentéssel lenne csak elérhető
- az első évben közel 50 ezren, míg ezt követően évente 24-27 ezer nő ment nyugdíjba kedvezményesen
- a 2016 végi adatok szerint már több mint 180 ezer nő ment korengedményesen nyugdíjba a nők 40 programmal
- a nyugdíjfolyósító adatai szerint átlagosan 58-59 évesen mennek nyugdíjba a program jóvoltából, a kezdőnyugdíjuk átlaga 110-120 ezer forint között volt havonta, ami megfelel az öregségi nyugdíj átlagának
- a költségvetési kiadások között ezen a soron 2016-ban 195,5 milliárd forint szerepelt, ami a teljes nyugdíjkiadás 6,4%-a
Közeledik a baj és csak egy megoldás van rá
A jegybank és a nyugdíjszakértők között is egyetértés van abban, hogy a nyugdíjrendszerünk jelenlegi feltételek mellett a 2030-as évek közepéig fenntartható, viszont a társadalom öregedése miatt hamarosan beavatkozásra lesz szükség. Ez nem magyar specifikus jelenség, a világon mindenhol azt próbálják megoldani, miként lehet az embereket tovább kint tartani a munkaerőpiacon.
Ha nem akarunk nagyobb nyugdíjcsökkentést, akkor a nyugdíjrendszert úgy lehet a legegyszerűbben egyensúlyba hozni, ha a nyugdíjkorhatár emeljük, de végső soron az számít, hogy az emberek ténylegesen mikor mennek el nyugdíjba. A kedvezmények megritkítása és a korhatáremelés miatt mi ezen a téren jól álltunk, viszont a 2011-től nyitva álló lehetőség lelassította azt a folyamatot, hogy a tényleges és hivatalos korhatár közötti olló bezáródjon.
A 2015-ös részletes adatok alapján az látszott, hogy a 62 ezer fős friss öregségi nyugdíj megállapításból 28,5 ezer a nők kedvezményes nyugdíjazásából származott. A nyugdíjkorhatárunk 2022-től lesz 65 év, és minél jobban nő a korhatár, annál nagyobb lesz az előny a nők 40 programnál. Gyakorlatilag borítékolható, hogy a jogszabály adta lehetőség fennállásáig nagyon is népszerű lesz a kedvezmény, hiszen ki dolgozna még 5-6 évet, ha korlátozások nélkül elmehet nyugdíjba.
Per pillanat azt mondhatjuk, hogy a kedvező peremfeltételek (korhatáremelés, a nyugdíjkiadásokra szánt bevételek csak az államkasszához érkeznek és nem két helyre) egyelőre van fedezet a kedvezmény fenntartására, azonban idővel ez egyre nagyobb terhet jelent majd.
Egyrészt a nyugdíjkasszán is érezhető lesz a program fenntartásának hatása, hiszen az intézkedés nélkül még évekig érkezne befizetés és csak később indulna meg a nyugdíj kifizetése az érintetteknél. Másrészt viszont azt is nézni kell, hogy mennyire kiegyensúlyozottak a szabályok, mennyire hoznak előnybe vagy éppen hátrányba egyes csoportokat a többséghez képest.
Pontosan ennek kiváltására szokták azt a megoldást alkalmazni, hogy elengedik az embereket korai nyugdíjba, viszont ennek költsége van, ami nyugdíjcsökkentés formájában mutatkozik meg. A kormány részéről érkező információt szerint a szabályokon nem változtatnának. Azonban, ha valóban hosszú távon fenntarthatóvá akarjuk tenni a rendszert, akkor a felülvizsgálatkor a nők 40 programról is szót kell majd ejteni.
Egyetlen út van, ha függetlenítené magát az állami intézkedésektől, ha már időben elkezd takarékoskodni a nyugdíjra. Az alábbi kalkulátorral gyorsan kiszámolhatja, hogy mekkora nyugdíjra számíthat, ha félretesz!