Megjelent a jogszabálytervezet: lássuk ki kaphatja meg a vidéki otthonfelújítási támogatást

Megjelent a jogszabálytervezet: lássuk ki kaphatja meg a vidéki otthonfelújítási támogatást
Hirdetés
Hirdetés

2024-11-15
 

Társadalmi egyeztetésre bocsátotta a kormány az új otthonfelújítási programról szóló jogszabálytervezetet (a támogatást nevezhetjük akár vidéki otthonfelújítási támogatásnak is, hiszen csak kistelepüléseken érhető el a kedvezmény). A legfontosabb előírások megegyeznek a 2021-2022-ben elérhető felújítási programnál megismerttel, de azért akad pár lényeges eltérés is.

A Kormány bejelentésének megfelelően társadalmi egyeztetésre bocsátották az új otthonfelújítási támogatás feltételeit tartalmazó jogszabálytervezetet. Az új konstrukció nevezhető Vidéki Otthonfelújítási Programnak, hiszen csak 5 ezer főnél kevesebb lakosú településeken lesz elérhető az új program.

Az új otthonfelújítási támogatás feltételei

A felújítandó ingatlanra vonatkozó feltételek

  • 5 ezer főnél kevesebb lakosú településen kell lennie az ingatlannak. (A jogszabály név szerint tartalmazza az összes elfogadható települést.)
  • Kizárólag Magyarország területén fekvő ingatlan fogadható el.
  • A tulajdoni lapon lakóház, lakás megnevezés szerepelhet. Illetve elfogadható még tanya, birtokközpont megnevezés is, amennyiben ott lakóépület található.

Az igénylőkre vonatkozó feltételek

Legalább egy gyermeket váró, vagy nevelő személy lehet az igénylő. Kérheti egyedülálló személy is a kedvezményt, de házastársak, élettársak is jogosultak lehetnek a támogatásra. Ebben az esetben mindkét fél igénylő lenne.

  • Az igénylőnek (házastársak, élettársak esetén legalább az egyik félnek) jelenleg hazai TB jogviszonnyal kell rendelkeznie. Megfelelő, ha külföldi TB jogviszonnyal rendelkezik vagy ha a Tbj. 4. § 11. pontja szerinti kiegészítő tevékenységet folytató személynek minősül.
  • Az igénylőnek (házastársak, élettársak esetén legalább az egyik félnek) egy éves folyamatos TB jogviszonnyal kell rendelkeznie, melyben legfeljebb 30 napos megszakítás lehet. Elfogadható még, ha az igénylő külföldi TB jogviszonnyal rendelkezik. Az is megfelelő, ha magyar, vagy külföldi felsőoktatási intézmény nappali hallgatói jogviszonya van. (A külföldi TB jogviszony, tanulói jogviszony csak magyar állampolgároknál fogadható el.) Megfelelő e tekintetben az is, ha az igénylő a Tbj. 4. § 11. pontja szerinti kiegészítő tevékenységet folytató személynek minősül. Az is elfogadható, ha az igénylő GYOD-ban részesül.
  • Az igénylőnek, gyermekeinek együttesen legalább 50%-os tulajdoni hányaddal kell rendelkeznie abban az ingatlanban, melyet a támogatásból szeretnének korszerűsíteni.
  • Az igénylőknek, gyermekeiknek az adott ingatlanban lakóhellyel kell rendelkeznie (ezt szokás állandó lakcímnek nevezni).
  • Az igénylőknek, gyermekeiknek vállalniuk kell, hogy 5 évig életvitelszerűen a támogatással érintett ingatlanban laknak.
  • Az igénylőnek (házas-, élettárs esetén mindkét félre érvényes az előírás) nem lehet 5 ezer Ft-ot meghaladó köztartozása, adótartozása.

A korábbi támogatás esetén elvárás volt az, hogy az igénylő, gyermekei legalább egy éve az adott ingatlanban lakjanak. Ezzel szemben utólagos bentlakási elvárás nem volt a régi feltételek között.

Az új 5 éves bentlakási feltételt az alábbi esetekben nem sérti meg az igénylő:

  • Az igénylő és a gyermekek térítésmentesen biztosított szolgálati lakásban laknak.
  • Valamelyik támogatott személyt egészségi állapota miatt tartósan valamilyen egészségügyi intézményben kezelik.
  • Munkavállalásra tekintettel legfeljebb 5 évig nem a kérdéses ingatlanban laknak.
  • Közeli hozzátartozó ápolása miatt a támogatott személy nem a felújított ingatlanban lakik.
  • A támogatott személyek, gyermekek valamelyike elhunyt.
  • Nagykorú gyermek, vagy nagykorúvá vált gyermek elköltözik.

Érdekes, hogy megjelent egy utólagos feltétel, ugyanakkor olyan jog, teher nem szerepel a jogszabályban, amit az ingatlanra jegyeznének be és melyet ezen utólagos feltétel megsértése esetén érvényesítenének. (Vagyis a jogszabály alapján úgy tűnik, hogy nem jegyeznek be a lakásra állami jelzálogjogot, elidegenítési és terhelési tilalmat.)

Nem jelent problémát, ha a korábbi 2021-2022 között elérhető otthonfelújítási támogatást kihasználta az igénylő. Ebben az esetben azonban a maximális 3 millió Ft-os összeget csökkenteni kell a már korábban felvett összeggel. Ezen különbözeti összeget kaphatja meg legfeljebb az igénylő.

Gyermeknek tekinthető a jogszabály alapján az igénylő vér szerinti gyermeke, a magzat, amennyiben betöltötte a terhesség 12. hetét. Illetve az igénylők által örökbefogadott gyermek is. A 25. életévét betöltött gyermek akkor felel meg a támogatás szempontjából, ha megváltozott munkaképességű.

Hirdetés

Hirdetés

Mi a helyzet válás és mozaikcsaládok esetén?

Egyedülállóként is ki lehet használni a kedvezményt, ugyanakkor vannak speciális szabályok, bizonyos különleges élethelyzetekre:

  • Ha válást követően az összes gyermeket az igénylőhöz helyezték el, akkor a teljes támogatást ki lehet használni.
  • Ha válást követően nem az összes gyermek él az igénylővel, de nincs olyan gyermek, aki a volt párral él, akkor is járhat a teljes támogatás.
  • Ha válást követően a gyermekeket is megosztva helyezték el a két fél között, akkor a támogatás felét lehetne kihasználni. (Ez alól kivételt képez, ha a másik fél lemond a támogatás felvételéről.)
  • Ha a válást követően a gyermekeket megosztva helyezték el, de az igénylő újabb kapcsolatából született valamennyi gyermeke vele él, akkor a teljes kedvezményt kihasználhatja.

Mekkora a támogatás összege és milyen célra lehet fordítani?

A támogatás összege a felújítási munkálatok teljes költségének a fele, legfeljebb 3 millió Ft lehet. Fontos kitétel, hogy a munkadíj és az anyagköltség a támogatás összegén belül fele-fele arányban kell legyen. 

Mit jelent ez a kitétel? Nézzünk rá néhány példát:

  • 6 millió Ft munkadíj és 0 Ft anyagköltség mellett nem igényelhető a támogatás.
  • 3 millió Ft munkadíj és 3 millió Ft anyagköltség mellett 3 millió Ft támogatás érhető el (1,5 millió Ft munkadíj és 1,5 millió Ft anyagköltség igényelhető vissza.)
  • 4,5 millió Ft munkadíj és 1,5 millió Ft anyagköltség mellett 3 millió Ft támogatás érhető el (1,5 millió Ft munkadíj és 1,5 millió Ft anyagköltség igényelhető vissza.)
  • 5 millió Ft munkadíj és 1 millió Ft anyagköltség mellett 2 millió Ft támogatás érhető el (1 millió Ft munkadíj és 1 millió Ft anyagköltség igényelhető vissza.)

Az alábbi felújítási, korszerűsítési célokra fordítható a támogatás:

1. víz-, csatorna-, elektromos-, gáz-közműszolgáltatás bevezetése, illetve belső, illetve külső hálózatának kiépítése vagy cseréje;
2. fürdőhelyiség, illetve WC létesítése olyan lakásban, amely nem rendelkezik ilyen helyiséggel;
3. fűtési rendszer kialakítása, korszerűsítése vagy elemeinek cseréje, ideértve a megújuló energiaforrások alkalmazását is;
4. az épület külső festése, színezése, valamint szigetelése, utóbbinál ideértve a lábazatszigetelést, a hő-, hang-, illetve vízszigetelési munkálatokat;
5. a külső nyílászáró beépítése, cseréje, redőny, árnyékoló, spaletta, rovarháló, biztonsági rács felszerelése vagy cseréje, párkány, küszöb létesítése, cseréje vagy felújítása;
6. tető cseréje, felújítása, szigetelése;
7. égéstermék-elvezető építése, korszerűsítése;
8. klímaberendezés beépítése, cseréje;
9. napkollektor, napelemes rendszer telepítése, cseréje;
10. belső tér felújítása, ideértve
a) a lakás helyiségeinek belső fali, padló-, födém- vagy álmennyezeti burkolat készítését, cseréjét, felújítását, festését, tapétázását,
b) a galériaépítést,
c) a belső lépcső kialakítását és cseréjét,
d) a szaniterek beépítését vagy cseréjét,
e) a villanykapcsolók és -dugaljak kialakítását és cseréjét,
f) a belső nyílászárók, belső párkányok, küszöbök beépítését, cseréjét vagy felújítását,
g) a lámpák vagy világítótestek beépítését vagy cseréjét;
11. a lakással azonos ingatlan-nyilvántartási helyrajzi számon található épület, nem lakás céljára szolgáló helyiség (így különösen: nyári konyha, mosókonyha, tároló) felújítása;
12. kerítés építése, felújítása;
13. gépjárműtároló építése, felújítása vagy nyitott gépkocsibeálló kialakítása;
14. terasz, loggia, erkély, előtető építése, felújítása;
15. térburkolat, illetve külső lépcső készítése, cseréje;
16. télikert kialakítása;
17. akadálymentesítési munka;
18. alapozási szerkezet megerősítése;
19. beépíthető bútor vagy konyhai gép beépítése, cseréje;
20. használati melegvíz rendszer kialakítása, korszerűsítése vagy elemeinek cseréje, ideértve a megújuló energiaforrások alkalmazását is;
21. szabályozott szellőzési rendszer kialakítása, korszerűsítése vagy elemeinek cseréje; valamint
22. szennyvíz tisztítására és elhelyezésére szolgáló egyedi szennyvízkezelő berendezés vagy tisztítómezővel ellátott oldómedencés műtárgy telepítése vagy cseréje.

A támogatást utólag a munkálatok befejezését követően lehet igényelni. Vagyis a felújítást magát előre meg kell finanszíroznia az érdeklődőknek.

Mikortól és hol igényelhető a felújítási támogatás?

A felújítási támogatás 2025. január elseje és 2026. június 30. között igényelhető. Sem kivitelezői szerződés, sem számla nem szólhat 2025. január elsejét megelőző dátumra. Magát a munkálatot sem lehet megkezdeni jövő év januárjáig.

A számlák kiállításának dátumától kezdődően 60 napja van az érdeklődőnek a kérelmet beadni. Ha a számlákat eltérő dátummal állították ki, akkor az utolsó dátumtól fogják számítani a benyújtási határidőt.

A kérelmet a Magyar Államkincstárnál lehet majd beadni. Az igénylés benyújtható elektronikus úton, postán, vagy személyesen a Kincstár területileg illetékes szerveinél is.

Támogatott hitel is indul a költségek előfinanszírozására

Maga a támogatás a munkálatok befejését követően, utólag igényelhető. Vagyis a felújítást más forrásból kell megfinanszírozni. Erre a célra kedvezményes kamatozású hitelt biztosít az állam. A kölcsönt bankokon keresztül lehet majd igényelni.

A kölcsön alapvető feltételei:

  • A maximális hitelösszeg 6 millió Ft (ezen összeg szükséges legalább a maximális vissza nem térítendő támogatás kihasználásához)
  • A futamidő legfeljebb 10 év lehet, illetve ezen időszakig jár a kamattámogatás
  • Az igénylő által fizetendő kamat a normál kamat 3 százalékponttal csökkentett értéke.

A jelenlegi kamatkörnyezetben 7,51% lenne a hitel normál kamata, vagyis a támogatás ideje alatt 4,51%-os kamatot kellene fizetni. Ez 6 millió Ft és 10 éves futamidő esetén 62 212 Ft-os törlesztőt jelentene.

A kölcsönbe a munkálatok befejezését követően kapott vissza nem térítendő támogatást automatikusan betörlesztik. Ha nagyobb a támogatás összege a felvett hitelnél, akkor természetesen a különbözetet megkapja az igénylő.

A hitel kamattámogatása megszűnik, ha az adós nem kapja meg a vissza nem térítendő támogatást, vagy ha a kapott támogatás összege nem éri el a kölcsönösszeg 25%-át. Ugyanez a helyzet áll elő abban az esetben, ha a vissza nem térítendő támogatás összegét utólag valamilyen ok miatt az adósnak vissza kellene fizetnie. Ezen esetekben az addig kapott kamattámogatást egy összegben vissza kell fizetni, illetve a hitel kamattámogatása megszűnik.

A hitelt a támogatást igénylők vehetik fel. Ha a jövedelmük nem elégséges, akkor bevonhatják adóstársként közeli hozzátartozójukat.

A kérdéses hozzátartozónak az alábbi feltételeket kell teljesítenie:

  • Nem adósa ilyen támogatott hitelnek.
  • Vállalja, hogy nem is igényel ilyen támogatott hitelt
  • Nem szerepel másik hasonló kölcsönben adóstársként.
Mennyi pénzre van szükséged?
Ft
év
Bankmonitor
Hirdetés
Hirdetés