Október 13-án a Kormányinfón elhangzott, hogy a jövőben kialakított napelemek, háztartási méretű kiserőművek már nem táplálhatnak be villamosenergiát a hálózatba. Ez nagy mértékben befolyásolja a napelem-projektek megtérülési idejét. Tegnap este megjelentek a részletszabályok a határidőkről.
Az új jogszabályból kiderülnek azok a részletek, határidők, amelyek mindenkit érdekeltek.
A napelemek telepítésével kapcsolatos részletszabályok
Először is fontos leszögezni, valóban átmenetileg felfüggesztésre kerül a háztartási méretű kiserőművek által megtermelt energia közcélú hálózatba történő betáplálása. Vagyis a napelemek által megtermelt energiát a jövőben már csak saját háztartásunk használhatja fel.
A 2022. október 31-e előtt igénybejelentés alapján kialakított napelemekre még nem lesz érvényes az új szabály. Vagyis október 30-ig benyújtott kérelem esetén még a kialakított napelem által megtermelt energiát betáplálhatják a hálózatba. De mit jelent az igénybejelentés? A jogszabály erről az alábbiakat tartalmazza:
igénybejelentésnek minősül a hálózati engedélyes ügyfélszolgálatán vagy ügyintézésre szolgáló internetes felületén az erre a célra rendszeresített nyomtatványon, illetve űrlapon – az érintett felhasználási hely azonosítóját és felhasználóját is tartalmazó – elektronikus vagy papír alapon megtett, háztartási méretű kiserőmű létesítésére vagy bővítésére irányuló nyilatkozat.
Jó hír tehát, hogy a folyamatot gyakorlatilag megkezdeni szükséges még a napokban, ha az igénybejelentés megtörténik, akkor még kialakíthatjuk a napelemet a jelenlegi szabályoknak megfelelően.
Október 31-ét követően bejelentett napelemek is megkaphatják a betáplálásra az engedélyt abban az esetben, ha igazolni tudjuk, hogy a szolgáltató miatt csúsztunk ki a határidőből. Erre azonban nem érdemes játszani, aki ilyet szeretne az mindenképpen intézze el a héten az igénybejelentést.
A felfüggesztés csak addig tart, ameddig a hálózat karbantartási, fejlesztési munkálatai megtörténnek. A betáplálási lehetőség újraindításának ütemezéséről részleteit egy külön jogszabály fog rendelkezni.
Hirdetés
Hirdetés
Hosszabb megtérülési időt eredményezhet a változás
A jelenleg érvényes betáplálási lehetőség és szaldó elszámolási szabályok alapján a napelem telepítését követően a háztartás energiafelhasználása, termelésével kapcsolatban az alábbiak történhetnek:
- A napelem által megtermelt energiát egyből felhasználjuk.
- A napelem által termelt energiát nem használjuk fel, hanem betápláljuk a hálózatba.
- Vételezünk a hálózatból energiát. (Éppen kevesebbet termelünk, mint amennyit felhasználnánk.)
Fizetni mi a hálózatból vételezett és oda betáplált villamosenergia különbözete után fogunk. Tegyük fel, hogy adott hónapban 250 kWh villamosenergiát fogyasztottunk és megtermeltünk 50 kWh energiát, melyből 20 kWh-át felhasználtunk, 30 kWh-át pedig betápláltunk a hálózatba. Ebben az esetben mi a hó végén 200 kWh áram után fogunk fizetni a szolgáltatónak.
Az új szabályok alapján hasonló helyzetben két lehetőségünk lesz:
- A felhasznált 250 kWh áramból mi magunknak megtermeltünk 20 kWh-át, fizetni pedig 230 kWh energiáért fogunk. Gyakorlatilag a maradék 30 kWh amit meg tudnánk termelni elveszítjük.
- Olyan rendszert telepítünk, amely tudja tárolni a megtermelt energiát, ebben az esetben nem – vagy csak részben – veszik el a megtermelt „fölös” villamosenergia. Viszont az ilyen rendszerek telepítése jóval költségesebb, ráadásul a tárolás a jelenlegi technológiai adottságok mellett elég nagy veszteséggel jár.
Előfordulhat, hogy eddig azért halogattuk ezt a beruházást, mert nem volt elegendő megtakarításunk. Jelen helyzetben azonban érdemes elgondolkodni a hitelfelvétel lehetőségén is. Egy személyi kölcsönre természetesen kamatot kell fizetni, de lehet még így is jobban megéri a projektet most elkezdeni.
Fontos kihangsúlyozni, hogy jelen helyzetben is alapos mérlegelés után érdemes döntést hozni, mindenképpen egyeztessünk egy napelemekkel foglalkozó szakemberrel.