Meglepően jó befektetés a forint

Meglepően jó befektetés a forint
Hirdetés
Hirdetés

Cikk2025-05-01
 

Elsőre talán meglepőnek tűnik a cím, hiszen évek óta ahhoz szoktunk, hogy a forint folyamatosan gyengül. Mégis, bizonyos szempontból most valóban vonzó befektetésnek számít a forint – és ezt a befektetők már fel is ismerték.

Magyarországon már több mint fél éve, 2024 szeptembere óta nem nyúltak a kamatokhoz, miközben Európa-szerte vágták őket. Ennek az lett az eredménye, hogy a magyar kamatelőny egyre csak nőtt, ami mágnesként vonzza azokat a befektetőket, akik ebből szeretnének profitálni – és közben persze az árfolyamot is mozgatják.

Mivel keresnek pénzt a befektetők?

A relatív magas magyar jegybanki alapkamat lehetőséget kínál arra, hogy ebből hasznot húzzanak a kereskedők. Vagyis egy alacsony kamatszinttel rendelkező országban hitelt vegyenek fel és azt egy magasabb kamatszinttel rendelkező országban (példánkban Magyarországon) fektessék be. Ezzel a két régió közti kamatkülönbözetet használják ki és keresnek pénzt. A példában ők a piac láthatatlan keze (befektetők, spekulánsok, globális nagytőke…), ha esik a forint akkor őket okolják és ha erősödik akkor elfelejtik megemlíteni őket.

Az előbb bemutatott ügylet a carry trade. A befektetés keletkezéstörténetét gyakran a japán háziasszonyokkal szoktál elmesélni miszerint, az egész jelenség a 90-es évek Japánjából indult, amikor a jegybank nulla közeli kamatokkal próbálta beindítani a gazdaságot. Ekkor jöttek a képbe a japán háziasszonyok, akiket csak „Mrs. Watanabe”-ként emlegettek. Fogták a családi megtakarítást, felvettek rá szinte ingyen jenhitelt online brókereken keresztül, és az egészet magasabb kamatozású devizákba, például ausztrál vagy új-zélandi dollárba fektették. Bár egyenként kis összegekről volt szó, együtt már komoly erőt képviseltek: eladási nyomást helyeztek a jenre, miközben a kamatkülönbözet szép kis mellékjövedelmet hozott nekik. Így váltak a japán háziasszonyok a carry trade szimbólumává, megmutatva, hogy a kisbefektetők is képesek befolyásolni a globális pénzpiacokat.

Hirdetés

Hirdetés

Könnyen a feje tetejére állhat az egész, ha rossz irányba megy az árfolyam

A carry trade legnagyobb buktatója az árfolyamkockázat. Hiába kecsegtet a magasabb magyar kamat, ha a forint árfolyama közben gyengül, az könnyen tönkreteheti az egész üzletet. A nyereség ugyanis a kamatkülönbözetből jönne, de a befektetésünk értékét forintban tartjuk, amit a végén vissza kell váltani az eredeti devizára (pl. euróra).

Nézzünk egy egyszerű példát. Tegyük fel, az EUR/HUF árfolyam 405. Veszünk fel eurókölcsönt alacsony, 2,4 százalékos kamatra, átváltjuk forintra, és befektetjük mondjuk 6,5%-os kamatra. Ez évi 4,1% extra hozam az eurós befektetéshez képest (eurózóna alapkamata 2,4%). De mi történik, ha egy év múlva a forint pont 4%-ot gyengül az euróhoz képest 421-re? Amikor a forint befektetésünket a kamattal együtt visszaváltjuk euróra, a gyengébb árfolyam miatt kevesebb eurót kapunk vissza. Ebben az esetben pont annyival kevesebbet, amennyit a kamaton nyertünk. Az eredmény tulajdonképpen nulla, vagyis ugyanott vagyunk, mintha végig euróban tartottuk volna a pénzt, csak közben feleslegesen kockáztattunk.

Viszont, ha a forint ennél kevesebbet gyengül az euróhoz képest egy év alatt, akkor az euróhiteles befektetők már nyerőben vannak, és profittal zárhatják a pozíciójukat.

Látható tehát, hogy kulcsfontosságú az árfolyam alakulása. Ha valaki carry trade-be kezd, érdemes valamilyen módon védekeznie az árfolyamkockázat ellen. Ezt a védekezést hívják hedgingnek (fedezeti ügyletnek). Enélkül egy kedvezőtlen árfolyammozgás simán elviheti a remélt nyereséget, és a végén csak a veszteség marad.

A piac már beárazta a carry tradet?

Felmerülhet a kérdés, hogy ha ez ilyen egyszerűnek tűnik, a piac miért nem árazza be? Nos, a határidős piac (ez az a piac, ahol kötelező érvényű szerződésben lefixálhatod egy jövőbeli időpont árfolyamát) ezt nagyrészt megteszi, mivel a mostani határidős árfolyamok teljesen tükrözik a kamatkülönbözetet. Ezért, ha valaki határidős ügylettel védené le a forint carry trade-et (pl. euró finanszírozással), a kamatnyereséget a határidős árfolyam el is vinné. Lehet még például opciókkal is kezelni a kockázatot, ami tud olcsóbb lenni a strike függvényében (de cserébe kisebb védelmet biztosít).

Nem mindenkinek való, de befektetni érdemes!

Láthatjuk, hogy a carry trade egy komplex és kockázatos műfaj, amihez nem árt némi szakértelem és hidegvér. Nem mindenkinek való, hogy devizapiaci spekulációval próbáljon pénzt keresni.

De attól még befektetni igenis érdemes! Ha nem érzed magad elég magabiztosnak a pénzügyek világában, vagy egyszerűen nincs időd, energiád ezzel foglalkozni, akkor sem kell lemondanod a hozamokról. Ilyenkor jön képbe a vagyonkezelés. Ezzel napi szinten foglalkozó emberek leveszik a válladról ezt a terhet, és a te kockázati szintednek megfelelően kezelik a pénzedet. És még milliókkal sem kell rendelkezned ehhez, például a HOLD Online vagyonkezelésnél már 100 ezer forinttól is elérhető ez a szolgáltatás. Így te arra fókuszálhatsz, ami igazán fontos, miközben a pénzed dolgozik neked.

Egyeztetni szeretnék az online vagyonkezelésről!

Ft
A lenti gomb megnyomásával elfogadom az adatvédelmi tájékoztatóban
Bankmonitor
Hirdetés
Hirdetés