Legyen szó bármilyen beruházásról – ingatlan fejlesztésről, vagy akár termelő eszköz beszerzéséről – egy dolog minden esetben igen kritikus: az, hogy a szükséges forrás időben a rendelkezésünkre álljon. Hogyan menjünk biztosra a hitelfelvételkor? Ezekre figyeljük, mielőtt belevágunk a tervezett beruházásba.
Fizetési határidőket vállalunk, s ha nincs meg időre a pénz, nagy bajba kerülhetünk: eleshetünk a beszerzéstől úgy, hogy közben a foglalónk is elúszik, idővel drágulhatnak a költségek, mondjuk építkezéseknél az alapanyag beszerzés során, újabb beszerzéseinkhez a szállítótól nem kapunk fizetési haladékot, késedelmes fizető kategóriába kerülünk… és még sorolhatnánk.
Kiemelten nagy figyelmet szükséges tehát fordítanunk arra, hogy ha vállalati hitelre is szükségünk van a tervezett beruházás megvalósításához, az időben a rendelkezésünkre álljon.
Hirdetés
Hirdetés
Mit tehetünk annak érdekében, hogy biztosra menjünk a hitel felvételnél?
1. Mindenek előtt győződjünk meg
Alkalmas-e cégünk a hitelfelvételre. Nem is gondolnánk sokszor, hogy milyen feltételeknek kell megfelelni, akár céges, akár tulajdonosi oldalról ahhoz, hogy hitelképes legyen cégünk.
A Bankmonitor kalkulátorával ezt most gyorsan megnézheted:
2. Számoljunk és ellenőrizzünk
Mekkora hitelre van szükségünk a beruházáshoz és azt meg tudjuk-e reálisan kapni. Hüvelykujj szabályként leszögezhetjük, hogy a beruházás költségének max. 80%-át finanszírozhatjuk hitelből, illetve azt kell látni, hogy éves (papíron is kimutatott…) profitunknak tudnia kell fedezni a hitellel járó éves kamat és tőkefizetési kötelezettségünket.
Ha biztosra szeretnél menni, használd vállalati hitel-kalkulátorunkat, melynek segítségével megtudatod, hogy céged összesen (a már meglévő hitelekkel együttesen) mekkora hosszú távú, illetve rövid távú hitelelvételre alkalmas:
3. Időzítés
Tisztában kell lennünk a hiteligénylés átfutási idejével. A hiteligénylés folyamata nem két perc. Attól a pillanattól, hogy a bank által bekért minden dokumentumot és információt össze tudtunk gyűjteni, a folyósításig átlagosan 6-8 hétre van szükség. Ezzel minimum kalkulálnunk szükséges.
4. Ne bízzuk a véletlenre
A legváratlanabb pillanatban is előfordulhat, hogy bár látszólag minden rendben zajlik a hiteligénylésünkkel, mégis az utolsó előtti, vagy az utolsó pillanatban a bank kihátrál valami okból a hitelezésből. Az ilyen váratlan fordulatoknak számos oka lehet, legutóbbi esetük során a bank kapacitáshiányra hivatkozott. Még szerencse, hogy egyszerre több vasat is a tűzben tartottunk, és nem csupán egy banknál, hanem egyszerre többnél futtattuk ügyfelünk hiteligényét. Így – ugyan a legkedvezőbb ajánlattal kecsegtető bank kiesett – más banknál, közel hasonló ajánlat mellett tovább tudtuk vinni a hiteligényt, s ügyfelünk időben meg is kapta a szükséges pénzt.
Ezt a taktikát javasoljuk mindenkinek. Hiteligényünket futtassuk egyszerre több banknál (2-3) párhuzamosan. A váratlan fordulatok kiküszöbölése mellett ezzel a bankokat versenyhelyzetbe is hozzuk, így kedvezőbb feltételeket és jobb kondíciókat tudunk elérni. Igen, ez macerás, idő és energia igényes, de mindenképp megtérül.