Mennyi hitelt vehetünk fel telephelyvásárláshoz?

Mennyi hitelt vehetünk fel telephelyvásárláshoz?
Hirdetés
Hirdetés

Cikk2016-10-11 Frissítve: 2017-03-07
 

Egy cég életében a telephely vásárlás egy olyan döntés, mely hosszabb távú elköteleződést jelent.  Nem csak a kiválasztott telephely mérete, de az ahhoz bevállalt hitel nagysága is döntő módon befolyásolja a későbbi működési mozgásterünket. Az ilyenkor felvett hitel FIX költséget jelent, melyet akkor is fizetni kell, ha jól megy a bolt és akkor is, ha rosszabbul.

Két oldalról érdemes megközelítenünk annak meghatározását, hogy mekkora telephelyben gondolkozzunk.

Az igény

Az egyik legfontosabb nézőpont a jelenlegi működésünk kiszolgálásához szükséges nagyság. Itt azonban nem szabad leragadnunk, gondoljuk át, hogy mit várunk a jövőtől. Tudunk reálisan növekedést tervezni? Akár a meglévő termékek volumenének növelésével, akár új termékek bevezetésével. Ezek milyen kapacitásbővítési igényt vonnak maguk után?  Kell-e a tervezett növekedéshez nagyobb telephely?

Kellemetlen helyzetbe kerülhet cégünk azzal, ha a megvásárolt telephelyet egy-két éven belül kinövi, és nincs mód annak bővítésére.

A lehetőség

Rendelkezésünkre áll-e a szükséges forrás a beruházás megvalósításához? Mi a szükséges minimum?

Bármilyen beruházási hitelről van is szó, 20%-os elvárt önerővel minden esetben számolnunk kell. Abban az esetben is ha vásároljuk a telephelyet, és akkor is ha mi magunk építjük/építtetjük azt.

A beruházás költsége és a rendelkezésre álló önerőnk közötti különbségként felvett hitel terheit tudjuk-e viselni jóban-rosszban? Egyszóval, tudunk-e akkora profitot termelni, amely elegendő az éves tőke és kamatfizetési kötelezettségeinkre?

A bankok biztonsági játékosok. Nem azzal számolnak, hogy a profitunk teljes tartalmát majd a hiteltörlesztésre és kamatfizetésre fogjuk fordítani, annak általában csak 70%-ával számolnak. Egyrészt a profitunk akár a költségeink váratlan megnövekedésével, másrészt az árbevételünk visszaesésével is csökkenhet. Váratlan helyzetek mindig adódhatnak, főleg hosszú távon.

A felvett hitelösszeg mellett nagyban befolyásolja a hitel futamideje is azt, hogy mekkora az éves terhünk. Sokan esnek abba a hibába, hogy az elméletben megszerezhető maximális 10-15 éves futamidővel kalkulálnak. Ne tegyük. A realitás inkább az 5-7 éves futamidő telephely vásárlás, fejlesztés esetén.

Ha szeretnéd gyorsan ellenőrizni, hogy céged jelenlegi profitszintje mellett mekkora hitel felvételére alkalmas, használd vállalati hitel-kalkulátorunkat.

A kapott eredményt felfelé korrigálhatja az, hogy a jelenlegi telephelyünket éves szinten mennyiért béreltük eddig. Ezzel az összeggel növelhetjük üzemi eredményünket a pontosabb eredmény kedvéért.

Széchenyi hitel
Mennyi széchenyi hiteltkaphat a céged?
  • hitelösszeg:
    max. 500 millió Ft
  • kamat:
    max. 5% fix
  • futamidő:
    max. 10 év
Több mint egy kalkulátor,
adható hitelösszeg és termékajánlat, hitelezési
tapasztalatok, buktatók és tudnivalók
Bankmonitor

Hirdetés
Hirdetés