Sokat hallani arról, hogy Magyarországon a mélyben vannak a kamatok. A jegybanki kamat, a bankbetétek kamata, a hitelek kamata mind-mind régen volt már olyan alacsonyan, mint mostanság. Biztosra vehető, hogy ez nem marad mindig így, a kamatok előbb utóbb minden bizonnyal növekedni fognak. A mostani alacsony kamatszint mellett a hosszú futamidejű hitelt felvevő ilyenkor elgondolkodik: mi fog akkor történni?
Tény, hogy az országot érintő esetleges kedvezőtlen gazdasági eseményekre a jegybank az alapkamat változásával reagálna. Ha valami baj van, emeli az alapkamatot. Ez kihat a Budapesti Bankközi Kamatlábra (BUBOR) is, amely a tapasztalatok szerint szorosan követi a jegybanki alapkamat alakulását. A bankok az éven belül átárazódó piaci lakáshitelek kamatát a BUBOR-hoz kötik. Tehát, ha nő a jegybanki alapkamat, akkor minden bizonnyal nőni fog lakáshitelek törlesztő részlete is.
A hitelt fizetők szempontjából nagy kérdés, vajon a kamatok emelkedése mennyire drasztikusan emeli a havi törlesztő részletet? Készítettünk erre számításokat.
Kiindulási pontunk egy átlagosnak tekinthető
8 millió forintos 20 évre felvett lakáshitel volt, amelyet egy 20 millió forintos lakás megvásárlására fordítottunk.
Megnéztük, hogy 10 bank milyen feltételekkel adná oda nekünk ezt a hitelt. A legjobb ajánlatok kamatát átlagoltuk. Kiderült, hogy a hitelért jelenleg 6 százalékos kamatot kéne fizetnünk, így a törlesztő részletünk 57.393 forint lenne havonta.
Ezt követően megvizsgáltuk, mi történik, ha elindulnak a kamatok és emiatt növekedni kezd a mi törlesztő részletünk is. Két forgatókönyvet képzeltünk el. Az első esetben
egy, a másodikban pedig
2 százalékpontos kamatnövekedéssel számoltunk. Arra voltunk kíváncsiak, mindez hogyan hat a törlesztő részletek alakulására.
Látható, hogy az egy százalékpontos kamatemelkedés nem okoz elviselhetetlen tehernövekedést, hiszen csak
4713 forinttal nő képzeletbeli hitelünk
törlesztő részlete. A
két százalékpontos kamatemelkedés már érezhetőbben növeli a törlesztő részletet, hiszen az
57.393 forintról 67 ezer forintra nő.
Könnyen elképzelhető persze, hogy ennél is nagyobb mértékben nő meg a lakáshitel kamata, ezért nem árt, ha hitelfelvétel előtt előrelátóan védekezünk e hatás ellen. Erre több lehetőségünk is van:
- minél kevesebb hitelt veszünk fel, annál kisebb lesz a törlesztő részlet
- minél rövidebb a futamidő, annál kevésbé érezzük meg a kamatemelkedést
- a családi bevételek 30-40 százalékánál nagyobb törlesztő részletet ne vállaljunk
- minél hosszabb kamatperiódusú hitelt válasszunk
- fix kamatozású hitelt kérjünk
Ha lakáshitelt szeretnél, kalkulátorunkkal könnyen összehasonlíthatod a bankok ajánlatait, hogy megtaláld a neked legmegfelelőbb terméket!
Maradt benned kérdés? Véleményed van? Szívesen látjuk! Szólj hozzá írásunkhoz lentebb, vagy írj a jobb oldalon található „Kérdezz tőlünk” felületen! Mindenkinek válaszolunk.