Az ÖPOSZ közleménye alapján az első negyedévben mintegy 36 milliárd forintot vettek ki a pénztártagok lakáscélú felhasználásra. A célok közül az első negyedévben a hiteltörlesztés, előtörlesztés volt a legnépszerűbb. De miért lehet ideális ez a felhasználás?
Az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ) közleményt adott ki, melyben értékelte az első negyedévet. A tájékoztatást kitért az önkéntes nyugdíjpénztáraknál elhelyezett megtakarítások lakáscélú felhasználására is. Eddig a tagok mintegy 1,5 százaléka élt a lehetőséggel, összességében 36 milliárd forintot vettek ki erre a célra.
A jelzáloghitelek törlesztése, előtörlesztése volt a legnépszerűbb a lehetséges lakáscélú felhasználások közül, de tavasszal a várakozások alapján a felújítási cél is egyre népszerűbb lesz.
Hirdetés
Hirdetés
Miért a hiteltörlesztés, előtörlesztés a legnépszerűbb cél?
Nagyságrendileg 1,048 millió pénztártag volt az első negyedév végén. Ha 1,5%-a élt eddig a lakáscélú felhasználás lehetőségével az azt jelenti, hogy mintegy 15 720 tag vehetett ki a megtakarításából lakáscélra. Összességében 36 milliárd forintot vettek ki a pénztártagok, így átlagosan egy személy közel 2,3 millió forintot vett fel. Ez egyébként meghaladja az egy főre jutó átlagos ÖNYP megtakarítási összeget.
Ekkora összeg önmagában inkább kisebb dolgok rendezésére lehet elegendő, tipikusan a kölcsöntörlesztés, vagy épp egy kisebb felújítás lehet az ideális felhasználási mód. Ez utóbbira azonban jellemzően nem a téli hónapokban költenek az emberek. Természetesen más megtakarítás és/vagy lakáshitel felhasználásával ez az összeg is segítséget jelenthet akár egy lakásvásárlásnál is.
A rendszeres havi törlesztés – aktuális havi részletek megfizetése – mellett az előtörlesztés is nagyon jó megoldás lehet. (Előtörlesztésnek azt nevezzük, amikor az adós a havi törlesztéseken felül befizet egy nagyobb összeget, melyből a fennálló tartozást részben, vagy teljes egészében rendezik.
Több, mint 15 hónapig lehetne fizetni egy átlagos lakáshitel törlesztőjét
Egy átlagos lakáskölcsön márciusban 19,9 millió forint volt. Ha a kérdéses kölcsön kamata 6,5%, a futamideje pedig 20 év, akkor 148 369 forintot kell havonta megfizetnie a adósnak.
A pénztártagok átlagosan 2,3 millió forintot vettek fel lakáscélra, ebből a fent leírt átlagos kölcsön törlesztőrészletét 15,4 hónapon keresztül lehetne rendezni. Vagyis 1 teljes évig és még egy negyedévig fedezné az adósságszolgálatot az átlagosan felvett megtakarítási összeg.
Előtörlesztéssel még több megspórolható
De miért járhat bárki jobban az előtörlesztéssel? Azért, mert a visszafizetett tőke a későbbiekben már nem fog kamatozni, így a jövőben megfizetendő kamatokon is spórolunk.
Nézzünk erre is egy példát: induljunk ki abból, hogy egy hitelből a fennálló tartozás 15 millió forint, a hátralévő futamidő 15 év, a kamat pedig 6,5%. Erre a hitelre jelenleg havonta 130 666 forintot kell fizetni.
Ha előtörlesztünk 2,3 millió forintot a kölcsönbe, akkor a törlesztőrészlet 110 631 forintra csökkenne. A havi megtakarítás 20 035 forint lenne. Ez 15 év alatt 3,6 millió forintra duzzadna, ha ebből levonjuk az előtörlesztett összeget és az előtörlesztés díját, akkor megkapjuk mennyit spóroltunk ezzel művelettel. (Az előtörlesztés durván az előtörlesztett összeg 1,5-2%-a szokott lenni, azaz jelen esetben 46 ezer forint.) Így kalkulálva az előtörlesztésen 1,25 millió forintot spórolhatunk, ami nem elhanyagolható összeg.
Mindenki gondolja át miből fog élni idős korára
Az előtörlesztés, a hiteltörlesztés, a felújítás, a lakásvásárlás mind-mind hasznos cél, érdemes rá költeni. De nem mindegy milyen megtakarításunkból valósítjuk meg ezen céljainkat.
A nyugdíjcélú megtakarítások felélése nehéz helyzetbe hozhat minket idős korunkra. Éppen ezért alaposan meg kell fontolnia mindenkinek, hogy az ÖNYP megtakarítását felhasználja-e lakáscélra.