Valójában nem az a gond, ha hónap végén fektetünk be, hanem az, ha a megtakarítást a hónap végére halasztjuk, hiszen így nagyobb az esély arra, hogy a tervünk nem valósul meg.
Nagyon gyakran előfordul, hogy valaki vagy éppen egy család a hónap végén megmaradó pénzt szánja megtakarításra. Első pillantásra ez valóban logikusnak tűnik, hiszen az így félretett összeg elvileg olyan pénz, amelyre már nem volt szükség a havi költségek fedezéséhez, tehát nem igényel lemondást az életszínvonalból. Azonban így a legtöbb esetben nem lesz mit megtakarítani.
A megtakarítási nehézség a legtöbb esetben nem pénzügyi, hanem viselkedési probléma. Alapja a kognitív torzítás, amelyet „jelen preferenciának” neveznek és azt jelenti, hogy hajlamosak vagyunk az azonnali jutalmakat előnyben részesíteni a nagyobb, hosszú távú nyereségekkel szemben.
Éppen ezért vannak bajban azok, akik a hónap végén takarítanak meg. Bár nagyon is érthető és dicséretes az a szándék, hogy a hónap végén megmaradt pénzt szeretnék félre tenni, sajnos a valóság ennél bonyolultabb. Akik a hónap végére hagyják a megtakarítást, gyakran figyelmen kívül hagyják, hogy a rövid távú vágyak könnyen felülírhatják eredeti terveiket, így a megmaradt pénzt mégis elkölthetik. Így történhet meg az is, hogy akár magas jövedelem mellett is hónapról hónapra él valaki.
Hirdetés
Hirdetés
Kiemelt költségelemként kell kezelni a megtakarításokat
A megtakarítást célszerű ugyanolyan kötelező kiadásként kezelni, mint például a lakhatást, az élelmiszereket vagy a közüzemi díjakat. Ezzel olyan környezetet alakíthatunk ki, amelyben már nem kérdés, hogy valóban félre kell-e tenni az adott hónapban egy előre meghatározott összeget, még akkor sem, ha éppen egy világsztár érkezik fellépni a városba.
Ha a megtakarításokat is olyan komolyan vesszük, mint a közüzemi számlákat, akkor azok a havi pénzügyi terv elejére kerülnek. Ez azt jelenti, hogy az erre szánt összeg már a hónap elején kivonódik az elkölthető keretből. Persze nem mindenki vezeti ennyire részletesen a saját költségvetését, de egy dolgot mindenképp érdemes megtenni: a hónap elején különítsd el a megtakarításra szánt pénzt. Így biztosítható, hogy az valóban eljusson a megtakarítási számlára vagy más kiválasztott megtakarítási formába – és ne egy hatodik pár cipőként öltsön testet.
Ne várd meg amíg többet fogsz keresni
Könnyen saját maguk ásta gödörbe eshetnek azok, akik csak később terveznek elkezdeni megtakarítani. Gyakori pszichológiai akadály az „akkor fogok megtakarítani, ha majd több pénzt keresek” típusú gondolkodás. Ez azonban a halogatás egyik legveszélyesebb formájának bizonyulhat, hiszen általában figyelmen kívül hagyja az életmódinfláció jelenségét. Ahogy nő a jövedelem, úgy nőnek vele együtt a kiadások is – az emberek hajlamosak kényelmesebb, drágább életvitelt kialakítani maguknak, ami gyorsan elnyeli a többletpénzt. Így a megtakarításra szánt összeg valójában soha nem áll rendelkezésre, mert minden hónapban találunk valami újat, amire érdemes költeni. Ezért a „később majd jobban fogok félretenni” legtöbbször puszta önámítás, hiszen az idő múlásával egyre nehezebb lesz visszafogni a kiadásokat és valóban megkezdeni a takarékoskodást. A halogatás következménye pedig egy ördögi kör: minél tovább várunk, annál nehezebb lesz kitörni ebből a helyzetből, és annál többet veszíthetünk a kamatos kamat értékes erejéből is.
Magad fizesd ki először
Az egyik leghatásosabb pénzügyi stratégia, ha minden hónap elején először magadat fizeted ki. Ez a gyakorlat, amikor a fizetésed egy részét megtakarításként vagy befektetésként félreteszed, erősíti a pénzügyi fegyelmet és segít elkerülni a hó végi túlköltekezést. Ráadásul pszichológiai szempontból is előnyös, hiszen azonnali sikerélményt ad és motiválttá tesz. Ez a módszer hosszútávon jelentősen javíthatja anyagi helyzeted és stabilabbá teheti gazdasági kilátásaidat.
A megtakarítások után a befektetésnek sem kell bonyolultnak lennie. Nem kell a piacok napi rezdüléseit figyelned, sem bonyolult grafikonokat elemezned – helyette bízd magad valódi szakértőkre, akik már bizonyították, hogy értenek hozzá. A HOLD vagyonkezelésével egyszerűen, kényelmesen, mégis hatékonyan fektethetsz be, és a pénzed végre érted dolgozhat.
Néhány tipp
- Változtasd meg a gondolkodásmódod: Ne úgy tekints a megtakarításra, mint valami opcionális „maradékra”, hanem kezeld úgy, mint egy kötelező kiadást – pont úgy, mint a lakbért vagy a rezsit.
- Alkalmazd az „Először fizess magadnak” elvet: Határozd meg előre, mennyit szeretnél megtakarítani, és tedd félre ezt az összeget rögtön hónap elején, amint megérkezik a fizetésed.
- Automatizáld a megtakarításaidat: Állíts be automatikus átutalást a bankszámládról egy külön megtakarítási vagy befektetési számlára. Ez az egyik legfontosabb lépés ahhoz, hogy következetesen tudj félretenni.
- Készíts költségvetést a fennmaradó pénzedre: Miután félretetted a megtakarításaidat, tervezd meg a költségvetésedet a valóban rendelkezésedre álló összegből.
- Építs vészhelyzeti alapot: Első lépésként törekedj arra, hogy legyen egy olyan megtakarításod, ami legalább 3-6 hónapnyi megélhetési költségedet fedezi. Ez lesz a pénzügyi biztonságod alapja.
- Használd ki a kamatos kamat erejét: Minél hamarabb kezdesz el félretenni és befektetni, annál hosszabb ideig dolgozhat neked a pénzed, így hosszú távon annál nagyobb vagyonra tehetsz szert.
Összefoglalás
A képlet nagyon egyszerű: a nehezebb dolgokat érdemes előre venni. Ha valóban fontos neked a megtakarítás, akkor ne halogasd hónap végére a félretett pénzt. Ha már a hónap elején elkülöníted azt az összeget, amit megtakarításra szánsz, akkor csökken annak az esélye, hogy a hónap során más, kevésbé fontos kiadásokra költöd el ezt a pénzt. Így nemcsak a pénzügyi fegyelmedet erősíted meg, hanem biztosítod azt is, hogy a hosszú távú céljaid valóban megvalósuljanak. A hónap elején történő megtakarítással ráadásul azonnal megadod magadnak azt a jó érzést, hogy tettél valamit jövőbeni anyagi biztonságodért, ami további motivációt adhat a tudatos pénzügyi tervezéshez.