Magyarország a vállalkozók országa. Ha te is vállalkozó vagy és saját lakást szeretnél venni, ráadásul még hitelre is szükséged van, szembesülsz a szigorú tényekkel. Mire kell készülnöd, ha saját cégedből igazolsz jövedelmet? Megmutatjuk, mire kell figyelned, hogyan teheted magadat hitelképesebbé.
Nem mindegy, hogy milyen vállalkozási formát választottál, mert típusonként eltérő módon kezelik a bankok a saját cégből származó jövedelmet. Sőt, az sem mindegy, hogy egyéni vállalkozó vagy-e, vagy társas vállalkozásod van.
Ha időben és tudatosan készülsz a hitelfelvételre, sok kellemetlenségtől megóvhatod magadat!
Kezdjük az elején!
Jövedelmet minden hiteligénylésnél igazolnod kell, legyen az egy egyszerű hitelkártya, személyi kölcsön, vagy lakáshitel. A mindenkori minimálbér (jelenleg 73.815 forint) igazolása alapfeltétel, de ekkora jövedelemmel pár milliónál nem kaphatsz többet, ha kapsz egyáltalán.
„Tehát, ha minimálbérrel vagy bejelentve a saját cégedbe, elég kevés esélyed van hitelt felvenni.
Hirdetés
Hirdetés
Ha saját társas vállalkozásod van
A munkáltatói igazoláson és a bankszámlakivonatokon túl szükséges egy előző évi NAV jövedelemigazolás, NAV 0- igazolás (hogy nincs köztartozásod) rólad, mint magánszemélyről és a cégről is, valamint egy cégkivonat. A NAV igazolások elektronikus formában is elfogadhatóak. Ezeken felül még a társasági szerződést is be kell nyújtanod. Ebből látszik, hogy mekkora részesedésed van az adott cégben.
Hasonló cipőben jársz? Adataid megadása után kollégáink felveszik veled a kapcsolatot és segítenek megtalálni a számodra legjobb megoldást.
Kicsit sem könnyebb a helyzet, ha a szüleid cégébe vagy bejelentve
Furcsállod, vagy sem, ha közeli hozzátartozó cégében dolgozol, akkor is pont ugyanazokat a dokumentumokat kell beszerezned, mintha a saját cégedben dolgoznál. Sőt! Ha semmilyen rokoni szál nem fűz a cég tulajdonosihoz, de te vagy az ügyvezető, akkor is ezek a szabályok vonatkoznak rád. Mégpedig azért, mert jogosult vagy a cég jegyzésére.
Friss a céged? Bukhatod a hitelt
Nem túl régen alapítottad a cégedet? Bizony korlátozottak a lehetőségeid. A bankok ugyanis általában elvárják a legalább egy lezárt, teljes üzleti évet (január 01-december 31.) lefedő cégmúltat. Ezzel pedig időben nagyon ki kell tolnod a hitelfelvételt.
Mennyit ér a vállalkozói jövedelem?
Még egy kérdés, amire nincs egységes szabály. Minden banknál más gyakorlatot követnek. Alapigazság azonban, hogy …
„mindig a NAV jövedelemigazoláson szereplő összeg a mérvadó.
A KATA-s bevételt zömében elfogadják a bankok, de nagyon fontos, hogy nem csupán a NAV jövedelemigazolást, hanem a tételes bevételi nyilvántartást is be kell nyújtani. Nem árt, ha tudod, hogy a NAV a jövedelemigazoláson egy már eleve csökkentett összeget – jellemzően a bevétel 60%-a – fogsz látni.
Az EVA-s jövedelmek esetében annyiban eltérő a helyzet, hogy társas vállalkozás esetében a tulajdoni hányadtól függetlenül a tulajdonosok számával osztják NAV jövedelemigazoláson szereplő összeget. Például beltag vagy egy bt-ben, a tulajdoni hányadod 90%, akkor is csak a bevétel felével fognak számolni.
Akad olyan bank is, ahol az EVA-s, KATA-s vállalkozók nem tudnak hitelt felvenni arra való hivatkozással, hogy a nettó jövedelmet tartalmazó NAV jövedelemigazolást nem tudnak felmutatni.
Van, ahol a KATA-sokat minden további nélkül meghitelezik, viszont az EVA-s jövedelmet nem tudják figyelembe venni.
Árbevételből számított jövedelem
Árbevételből is van lehetőség jövedelmet kimutatni, feltéve, hogy jövedelmet egyébként igazolni tudsz. Osztalékot is elfogadnak a bankok jövedelemként, de ezt általában 2 évre visszamenőleg kell igazolni NAV jövedelemigazolással alátámasztva.
Ahogy látod a jövedelem elfogadása nagyon összetett, ha saját vállalkozásból származik.