Mostanában nagy port kevert a sajtóban és befektetői körökben is az amerikai tőzsde korrekciója. Egy 10%-os korrekció után kicsit olyan hangulat van, mintha már vér folyna az utcákon, mintha elfelejtettük volna, hogy néha beesik a tőzsde 10%-ot. Aztán megy az élet tovább.
Sokan egy-egy piaci zuhanás láttán úgy érzik, mintha eljött volna a világ vége – ilyenkor a legcsábítóbb gondolat kiszállni, mielőtt minden elveszne. Mi nem mondjuk meg, mikor érdemes venni vagy eladni, de egy dolgot érdemes észben tartani, a legtöbb kisbefektető ott bukik a legnagyobbat, amikor az érzelmeik veszik át az irányítást a döntéseik felett. A pánik és a kapkodás ritkán jó stratégia a tőzsdén.
Kövesd a Bankmonitor híreit a Google Hírekben!
Hirdetés
Hirdetés
Most kellene beszállni?
Az elmúlt napokban emelkedett a lokális mélypontjáról az S&P 500. Érdemes lenne most beszállni? Jogos a kérdés mivel általában jól jár az ember, ha akkor vásárol be, amikor pánik van a piacokon.
Az biztos, hogy a szentiment indikátorok nagy mértékű félelmet mutatnak a piacokon, a média is brutális inflációról és recesszióról cikkezik folyton. Ilyen környezetben nem meglepő, hogy elgondolkodnak a befektetők a részvénykitettségükön.
Ha egy lépést hátralépünk és kizárjuk a piaci zajt, akkor jól látszik, hogy az S&P 500 túlértékelt volt. Nem arról a megszokott drágulásról van szó, ami már egy évtizede jellemzi a piacot, hanem egy különösen optimista időszakról. Trump megválasztása után sokan egy kimagaslóan erős 2025-ös évre számítottak, és azt várták, hogy az index év végére eléri a 7000 pontot. Ilyen nagy elvárások mellett már egy kisebb piaci esemény is elegendő volt ahhoz, hogy korrekció induljon el. Éppen ezért nem érdemes túlzottan megijedni a mostani eséstől.
Vegyél két mély levegőt!
Ha nem érzed magad komfortosan, hogy drágának titulált (és historikusan is drága) amerikai részvényekben csücsülsz, csökkentsd a kitettséged.
Lehet, hogy ez most egy tartósabb esés, de az is lehet, hogy nem. Ezt majd eldönti az idő. Ha úgy ítéled meg, hogy neked ez túl sok stresszt okoz, hogy megy a piac fel le, akkor érdemes részben vagy egészben kiszállnod az amerikai piacból és más piacokban kitettséget szerezned.
Nem vagy te hedge fund menedzser, hosszútávra játszol
Valószínűleg nem aktív portfóliómenedzserként dolgozol, akinek havonta vagy negyedévente hozamot kell produkálnia, hanem inkább hosszú távon gondolkodsz. Éppen ezért nem érdemes túl sokat aggódni a rövid távú piaci mozgások miatt.
Fontos azt is szem előtt tartani, hogy hosszú távon nagyon kevesen tudják tartósan felülteljesíteni a piacot. Emiatt nem biztos, hogy érdemes túlzottan aktívan kereskedni ebben a korrekcióban. Persze ha szeretnéd kipróbálni magad, megteheted, de érdemes tudni, hogy a legtöbb embernek nem sikerül konzisztensen jobb eredményt elérnie, mint az index.
Ha igazán hosszú távon tervezel, akkor még egy várhatóan gyengébb időszak, egy úgynevezett „elveszett évtized” sem jelenti azt, hogy ne lenne érdemes vásárolni. Hiszen, ha 30 vagy 40 évben gondolkodsz, nagy valószínűséggel a piac sokkal magasabb szinten lesz, mint most.
Most olcsóbban tudod megvásárolni az általad preferált vállaltokat
A mostani esésnek köszönhetően számos részvény 10-20%-ot vesztett az értékéből, ami akár egy jó belépési pont is lehet. Ha hosszabb távra tervezel és nem részvénypiacot, hanem vállalatot szeretnél vásárolni akkor ez most akár egy jó lehetőség is lehet, hogy az általad preferált vállalatba szállj be olcsóbb áron.
Ha például tetszik neked valamelyik nagy amerikai tech cég, akkor most egy jobb belépési pontod lehet, mint például az év elején volt.
Itt a value ideje?
Az elmúlt években a value részvények jelentősen alulteljesítettek a növekedési részvényekhez képest, ahogy a piac a technológiai óriásokat és a magas növekedési potenciállal rendelkező cégeket részesítette előnyben. Egy viharos piaci környezetben azonban a stabil, alulértékelt vállalatok jobb védelmet nyújthatnak, mint a nagy kapitalizációjú, volatilis részvények. Fontos azonban megérteni, hogy a múltbeli alulteljesítés önmagában nem garancia arra, hogy most fordulat következik, és a value részvények automatikusan felülteljesítik a piacot.
Akár teljesen el is engedheted a tőzsdét
A tőzsde időnként rendkívül ingadozó, ami sok stresszt okozhat, különösen a kockázatkerülő magyar befektetők számára. Ha úgy érzed, hogy ez nem neked való, más lehetőségek is vannak. Ingatlanba fektetni például egy stabilabb alternatíva lehet. Ha jó lokációt választasz és kedvező finanszírozási feltételekkel vásárolsz, akkor hosszú távon akár az S&P 500 teljesítményét is felülmúlhatod (de tényleg). A lényeg, hogy olyan befektetést válassz, amely mellett nyugodtan tudsz aludni és még a hozam is jó.