Az OTP Bank legfrissebb kutatása szerint a magyarok három irányban gondolkoznak, ha anyagi biztonságukról van szó: megtakarítás, költség-kontroll és biztosítás.
A megkérdezettek kétharmada a koronavírus járvány miatt jobban odafigyel a kiadásaira, ugyanennyien készülnek arra, hogy változatlan vagy megnövelt összeget tesznek félre rendszeresen, 100-ból 11-en pedig kifejezetten a járvány hatására terveznek valamilyen biztosítást kötni.
Az óvatosság leginkább a jelzálog- vagy más fogyasztási hitellel – például hitelkártyával, vagy folyószámla-hitelkerettel – rendelkező ügyfelekre jellemző. Ők az átlagot meghaladó arányban keresik a lakásbiztosítási, a hitelfedezeti és a megtakarítással kombinált élet- és nyugdíjbiztosítási termékeket. A hitelfedezeti biztosítások nagy előnye, hogy meglévő hitel mellé is igényelhető, vagyis ha valaki bizonytalannak éri a helyzetét, akkor utólag is köthet ilyen szerződést, ami többek között munkanélküliség esetén is segíthet.
Egy lakáshiteles biztonsága növelhető azzal is, ha hosszabb kamatperiódusra, vagy akár a futamidő végéig rögzített kamatra vált valaki. A kamatperiódus ugyanis az az időszak, ami alatt a bank nem módosíthatja egyoldalúan a hitel kamatát, vagyis nem nőhet a havi törlesztő sem. A kamatváltozás leginkább a változó kamatú lakáshiteleket érinti, hiszen ezek kamata a BUBOR-hoz (Budapesti Bankközi Forint Hitelkamatláb) kötött, vagyis ha ez emelkedik, a hitel is drágul. A BUBOR jelenleg (június 28-án) 0,6%, ami bár júniusban eddig a legalacsonyabb érték, ám év elején még 0,16%-on állt, ami ehhez képest már jelentős emelkedés.
- A hitelfedezeti biztosításokról itt tudhatsz meg többet.
- Itt ellenőrizheted, hogy a lakáshiteledet le tudod-e cserélni olcsóbbra: Bankmonitor hitelkiváltás kalkulátorával.
- Itt nézheted meg, mennyit kell havonta félretenned ahhoz, hogy a nyugdíjkorhatár elérésekor egy meghatározott összeg álljon a rendelkezésedre: nyugdíj-megtakarítás kalkulátor