A hitelek kamatemelkedése miatt kevesebb kölcsönt kaphatsz. A bérelemelkedés azonban növeli az igényelhető lakáshitel összegét is. A Bankmonitor szakértői utánajártak melyik tényező hatása jelentősebb.
Ugyanakkor a bérek – a KSH statisztikái alapján – folyamatosan növekednek. Az emelkedő fizetésed nagyobb törlesztőrészletet bír el, emiatt akár az igényelhető kölcsön összege is növekedhet.)
A legfontosabb kérdés talán az, hogy melyik hatás a jelentősebb?
Hirdetés
Hirdetés
Emelkedett 25 százalékkal a béred?
A KSH adatai alapján 2021. májusában 402 900 forint volt a jutalom, bónusz, prémium nélküli bruttó átlagbér. Ez 268 ezer forintos nettó fizetésnek felel meg.
A Bankmonitor lakáshitel kalkulátora szerint egy évvel ezelőtt a legolcsóbb 10 éves kamatperiódusú lakáskölcsön kamata 3,68 százalék volt. 20 éves futamidőt választva 22,7 millió forint lakáscélú jelzáloghitelt tudtál igényelni ekkora fizetéssel. (Azt feltételezve, hogy a törlesztőrészlet legfeljebb a jövedelem felét teheti ki.)
Jelenleg a legolcsóbb, egy évtizeden át fix kamatozású lakáshitel kamata 6,39%. Legalább havi 335 600 forint nettó fizetésre lenne szükséged ahhoz, hogy ilyen kamat mellett felvehess 22,7 millió forint összegű, 20 éves futamidejű kölcsönt.
Ha nem emelkedett egy év alatt 25 százalékkal a fizetésed, akkor kevesebb lakáscélú jelzáloghitelt kaphatsz.
Az átlag magyar rosszabbul járt
Jelenleg a februári átlagbér ismert: a prémium, jutalom nélküli bruttó bér 445 ezer forint volt, mely 296 ezer forint nettó fizetést jelent.
Az átlagos fizetéssel elérhető hitelösszeg tavaly májusról idén februárra 750 ezer forinttal csökkent. Vagyis a már meglévő statisztikai adatok alapján is kimondható, hogy a kamatemelkedés hatását az átlagbér növekedése nem tudja kompenzálni.
Az pedig egy másik kérdés, hogy az ingatlanárak változása hogyan árnyalja az összképet. Az MNB adatai alapján a tavalyi évben rekord mértékben nőttek a lakásárak, ez sajnos azt mutatja, hogy a vevők, hiteligénylők amúgy is romló helyzetét nem a lakásárváltozás fogja megmenteni.