Az infláció tovább gyorsult, az áremelkedés mértéke 10,7% volt 2022. májusában. Már a hitelek és megtakarítások piacára is nagyon komoly hatást gyakorol a drágulás. A Bankmonitor szakértői összeszedtek néhány érdekességet a lakáshitelekkel kapcsolatban.
A KSH adatai alapján 2022. májusában 10,7 százalék volt az infláció, ilyen drágulást hazánkban még ebben az évezredben nem mértek. Ezek alapján nem is csoda, hogy az infláció komoly hatással bír a hazai pénzpiacra, hitelekre és megtakarításokra.
Nem találni olyan lakáshitelt, amelynek a THM értéke meghaladná az inflációt
Ez nem vicc, a Bankmonitor szakértői jelenleg nem találtak olyan lakáshitelt, amelynek az éves költsége meghaladná az elmúlt évben mért áremelkedést. A 10,7 százalékos inflációval szemben a legdrágább lakáshitel THM értéke 9,52 százalék volt. (A Bankmonitor lakáshitel kalkulátora alapján 10 millió forint hitelösszeg, 20 éves futamidő és 400 ezer forint jövedelem beállítása mellett.)
Mit jelent ez az együttállás? Gyakorlatilag a gyors árnövekedés miatt a havi törlesztőrészlet értéktelenné válik, hiszen ugyanazon részletből a hitelt nyújtó egyre kevesebb árut tud megvásárolni. Szélsőséges esetben még az is elképzelhető, hogy a kamatokkal növelt hitelösszeg értéke a kölcsön lejáratakor kevesebb lesz a kifolyósított összeg induló értékénél. (Természetesen nem szabad megfeledkezni, hogy a jelenleg ismert infláció az elmúlt évre érvényes, míg a hitelköltségek az elkövetkező évekre, évtizedekre szólnak.)
Egy évvel ezelőtt jóval olcsóbbak voltak a lakáscélú jelzáloghitelek. (Gyakorlatilag megduplázódott a kölcsönök ára egyetlen év alatt.) Viszont az infláció is jóval kisebb volt: 2021. májusában az éves áremelkedés mértéke 5,1 százalék volt. Érdekesség, hogy ebben a jóval olcsóbb időszakban találhattunk olyan kölcsönt, amelynek a kamata magasabb volt az éves áremelkedésnél.
Hirdetés
Hirdetés
A további hiteldrágulás motorja az infláció
Ez a jelenlegi különleges helyzet nem maradhat fent. A Magyar Nemzeti Bank küzd a magas inflációval szemben, a harc egyik eszköze az alapkamat, illetve annak fokozatos emelése. Márpedig az alapkamat, más irányadó kamatok növelése a hazai pénzpiaci hozamokat is hajtja felfelé.
Összességében a jegybank lépése szépen begyűrűzik a hitelköltségekbe is. Márpedig az MNB a tovább gyorsuló áremelkedés miatt az alapkamatemelés folytatása mellett döntött. Ez pedig igen gyorsan tovább növelheti a hitelkamatokat.
A jövedelem értékét is jelentősen befolyásolja az infláció
A jogszabály alapján a fizetésünknek csak egy meghatározott részét költhetjük el hiteltörlesztésre. (A részletes előírásokat itt megnézheted.) Ez a szabály azonban nem függ az aktuális infláció nagyságától.
Ettől függetlenül érdemes mérlegelnünk, hogy a mindennapi életünk megfinanszírozásához mire is van szükségünk, mit kell megvásárolnunk hónapról hónapra. Ezt is ki kell gazdálkodnunk a fizetésünkből a törlesztőrészleten felül. Magas áremelkedés mellett azonban a napi szükségleti cikkek ára is jelentősen emelkedhet. Ha túl nagy törlesztőrészletet vállaltunk be, akkor pár éven belül nem lesz elégséges a fizetésünk a megszokott életszínvonalunk fenntartásához.