2024. november 1-jétől 3,5%-os fix kamattal érhetők el a Széchenyi Kártya Program beruházási típusú hitelei a magyar mikro-, kis- és középvállalkozások számára. Az új kamatszint a teljes futamidőre érvényes, és jelentős megtakarítást jelent a vállalkozásoknak. Hogyan használhatod ki a kedvező forrást?
November 1-jétől az eddigi 5% helyett 3,5%-os fix kamattal lesznek igénybe vehetők a magyar mikro-, kis- és középvállalkozások számára a Széchenyi Kártya Program beruházási típusú hiteltermékei.
Mi áll a kamatcsökkentés hátterében?
A vállalati pénzügyi tudatosság növelése kiemelt fontosságú – hangsúlyozta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter, amikor a Kavosz Alapítvány és a Nemzetgazdasági Minisztérium közötti együttműködési megállapodás aláírására került sor. A miniszter rámutatott, hogy a hazai kkv-k alacsonyabb arányban igényelnek külső forrásokat az EU-s átlaghoz képest. Míg itthon a GDP-hez viszonyított kkv-hitelállomány 10-15% körül mozog, az európai átlag 20-25%. Az NGM célja, hogy Magyarországon ezt az arányt 20%-ra növelje. Szabados Richárd, a minisztérium államtitkára hozzátette, hogy a kormány legalább 3%-os gazdasági növekedést szeretne elérni jövőre, amit minimum 6%-os vállalati hitelállomány-növekedés támogatna. Ennek érdekében a 21 pontos akcióterv több intézkedése is kifejezetten a kkv-kat célozza, amelyek közül az első változás november 1-jén lép életbe: a beruházási típusú Széchenyi Kártya hitelek kamata 1,5 százlékponttal csökken.
Hirdetés
Hirdetés
Mely Széchenyi Kártya konstrukciókat érinti a változás?
A kamatcsökkentés az alábbi támogatott hiteltermékeket érinti:
- Széchenyi Beruházási Hitel MAX+
- Széchenyi Lízing MAX+
- Széchenyi Mikrohitel MAX+
- Agrár Széchenyi Beruházási Hitel MAX+
Egy 100 millió forintos, 10 évre felvett kölcsön esetében ez az intézkedés jelentős, akár negyedével kisebb finanszírozási terhet jelenthet. Emellett 2025 közepéig a Garantiqa elengedi a garanciadíjakat is, ami akár félmillió forintos megtakarítást jelenthet a vállalkozások számára.
A Széchenyi Beruházási Hitel MAX+ Főbb Paraméterei
A Széchenyi Beruházási Hitel MAX+ konstrukció jelen ismereteink szerint az alábbi alapfeltételekkel és díjakkal érhető el novembertől:
- Hitelösszeg: 1 millió Ft-tól 500 millió Ft-ig
- Széleskörű hitelcélok: energiahatékony gépek, technológiák vásárlása, megújuló energiaforrások alkalmazása, új vagy használt gépjárművek beszerzése
- Fix 5% helyett 3,5% kamat a hitel teljes futamidejére, ZÖLD alkonstrukció esetén 1,5%
- Hitelgarancia díj: a mostani, 0,13% / év (0,91% kezességi díjtámogatással kalkulálva) helyett 0% november elsejétől
- Egyszeri szerződéskötési díj: maximum 2 000 000 Ft
- Folyósítási jutalék: 15 000 Ft / alkalom.
Fontos, hogy a kamatcsökkentéssel egyidejűleg a bankok változtathatnak az egyes hiteltermékek feltételein is, erről azonban még nem jelent meg érdemi információ.
A Széchenyi Program töretlenül népszerű
Szabados Richárd beszámolt a Széchenyi Kártya Program eddigi eredményeiről is: 2020 júniusa és 2024 októbere között 256 100 hitelkérelmet fogadtak be összesen 9457 milliárd forint értékben. Ebből közel 177 ezer szerződést kötöttek, amely 5826 milliárd forint hitelösszegű támogatást biztosított a vállalkozások számára. A jelenleg elérhető SZKP MAX+ hitelprogram során közel 90 ezer hitelkérelmet fogadtak be, több mint 3300 milliárd forint összegben, melynek több mint 20%-a beruházásokhoz kötődik. A kormány célja, hogy az új intézkedéssel tovább növelje ezeket az arányokat.