Kiszámoltuk, milyen eredményekre számíthat az a megtakarító, aki csak a lehető legkisebb havi összegeket fizeti be a számlájára.
Nagyon sokan tesznek félre nyugdíj-előtakarékosság címén havi 5-10 ezer forint körüli összegeket a megtakarítási számlájukra. Azonban a szakértők véleménye szerint ez hosszú távon keserű csalódáshoz vezethet: a kitűzött megtakarítási cél eléréséhez általában ennél komolyabb elköteleződés szükséges.
Mi az a minimális befizetés, amellyel el lehet kezdeni az öngondoskodást?
A két legelterjedtebb nyugdíj-előtakarékossági forma az önkéntes nyugdíjpénztár (ÖNYP) és a nyugdíjbiztosítás: ezek keretein belül jelenleg együttesen több mint 1,5 millió magyar ember gyűjt pénzt idős korára. A minimálisan fizetendő összegek szolgáltatótól függően változnak, de gyakran havi 8-10 ezer forinttal már el lehet indítani a megtakarítást.
Hirdetés
Hirdetés
Csalódni fognak, akik csak a lehető legkisebb összeget fizetik!
A Bankmonitor szakértői szerint sok esetben önáltatáshoz vezet, ha valaki a minimálisan elvárt összegekhez igazítja a saját befizetéseit. Egy egyszerű példával élve: egy 40 éves ember havi 10 ezer forintos befizetéssel mai értéken kb. 3,1 millió forintot tud összegyűjteni 65 éves korára. Ez az eredmény mellesleg nagyon hasonló a valós hazai adatokhoz: a Magyar Nemzeti Bank legfrissebb statisztikái szerint a 60 évnél idősebb önkéntes nyugdíjpénztári tagok átlagosan 2,5 millió forintos számlaegyenleggel rendelkeznek.
Felmerül a kérdés, hogy nyugdíjba vonulást követően mire lesz elegendő 2,5-3 millió forint megtakarítás. A KSH adatai alapján a nyugdíjkorhatárt megérő magyar emberek további várható élettartama férfiak esetében 16 évre, nők esetében 23 évre tehető. Márpedig ez nagyon hosszú idő a fenti összegek elköltésére: ha 20 évre egyenletesen elosztjuk a 3 millió forintot, azt kapjuk eredményül, hogy havonta 12-13 ezer forinttal lehet kiegészíteni az állami nyugdíjat.
Az átlagnyugdíj ma Magyarországon havi 232 ezer forint: ezt a jövedelmet az átlagos önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítás egyenletes „elfogyasztása” havi 245 ezer forintra emelheti. Valószínűleg a legtöbben nem ekkora nyugdíjkiegészítést terveztek, amikor ráléptek az öngondoskodás útjára – de a számok kőkemény valósága bizony ezt mutatja.
Mennyi pénzt érdemes félretenni nyugdíjcélra?
Érdemes azt is kiszámítani, hogy mennyi pénzt kellene félretenni annak az ambiciózus, de nem irreális célnak az eléréséhez, hogy a nyugdíjba vonulás időpontjában a megtakarítónak rendelkezésre álljon mai értéken 18 millió forintja. (Ennyi pénzből már 300 ezer forint fölé emelhető az időskori jövedelem!)
A Bankmonitor számításai szerint adott életkorban kezdve az alábbi havi befizetésekből megvalósítható a kitűzött cél:
- 25 évesen kezdve: havi 27 ezer Ft;
- 30 évesen kezdve: havi 31 ezer Ft;
- 35 évesen kezdve: havi 38 ezer Ft;
- 40 évesen kezdve: havi 46 ezer Ft;
- 45 évesen kezdve: havi 59 ezer Ft;
- 50 évesen kezdve: havi 80 ezer Ft.
Aki tehát 35 éves korában elkezdi a nyugdíj-előtakarékosságot, és havi 38 ezer forint befizetést vállal, ő jó eséllyel el fogja érni a 18 milliós lejárati egyenleget – mai értéken, azaz inflációval korrigálva. Ez magyar viszonylatban már nagyon kielégítő eredmény, és hatékonyan biztosíthatja az időskori anyagi biztonságot.
A kisebb megtakarítás is jó kezdet – de idővel érdemes növelni
Természetesen létezik olyan élethelyzet, amikor havi 10 ezer forint megtakarítás a reális vállalás. Ez kiindulási alapnak megfelelő, azonban az igazán eredményes előtakarékosság érdekében érdemes arra törekedni, hogy idővel a célokhoz igazodjon a befizetés összege. Teljes mértékben járható út, ha valaki fiatalon az életkezdés egyéb anyagi terhei mellett a lehető legkisebb havidíjjal indul, így egyből kialakul a rendszeres megtakarítás szokása. Később pedig a karrierje előrehaladtával bizonyosan lesz lehetősége ennél erőteljesebb megtakarítási tempóra is, de addig is élvezheti a kamatos kamat jótékony hatását.