Veled is előfordulhat olyan szituáció, hogy hirtelen pénzre van szükséged. Erre célszerű azelőtt felkészülni, mielőtt ténylegesen pénz szűkében lennél. Az egyik ilyen végső mentsvár lehet az önkéntes nyugdíjpénztárban félretett nyugdíjcélú megtakarításod. Nagyon nem javasoljuk a malacpersely feltörését, de van olyan élethelyzet, amikor muszáj, ezért megnéztük, hogyan lehetséges. Mutatjuk.
Frissítés: az önkéntes nyugdíjpénztárakról szóló legfrissebb információk ezen az oldalon olvashatók.
Az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítást tartjuk a legjobb megoldásnak, ha nyugdíjra akarsz spórolni. Hogy miért, arra egyszerű a válasz: kis havi megtakarítással óriási nyugdíjat tudsz összegründolni az évek során, mert jók a hozamok és állami támogatást is kaphatsz. Számolgass egy kicsit az alábbi kalkulátorral és látni fogod:
Lehet, hogy neked is „beláthatatlanul” hosszú idő van még nyugdíjig, ilyenkor felmerül a kérdés, hogy mi van, ha mégis szükséged van a befizetett pénzedre? Mi van, ha fel akarod törni a „malacperselyt”, azaz az önkéntes nyugdíjpénztárat.
Van egy jó, és egy rossz hírünk: 10 év után hozzájuthatsz, az egészhez! De adóznod kell utána.
Illetve a hozamaid adómentesek. Ha még egyszer ennyit vársz, a tőkéd is az lesz. Bár utóbbi esetén nem a számlanyitás, hanem a befizetés időpontja számít. Egyszerű nem? Elmagyarázzuk!
10 év után nyílik meg az első lehetőség
Először azzal kell tisztában lenned, hogy az önkéntes nyugdíjpénztár (ÖNYP) arról híres: a számlanyitás utáni első 10 évben egy fillért sem tudsz kivenni. Tehát hiába szorulsz meg, a befizetett pénzedre nem számíthatsz. (Egyes pénztárak tagi kölcsönnel segítenek át ezen az időszakon.)
Egy évtized után már hozzá is férsz mind a befizetett tőkédhez, mind annak hozamához. Ráadásul a hozamhoz innentől kezdve adómentesen!
Viszont 10 év után (amit várakozási időnek neveznek), csak 3 évente van lehetőséged a nyugdíjpénztáradból pénzt kivonni. Ezért érdemes jól megfontolnod, hogy mekkora pénzre van szükséged. Ha kisebb összeget vettél fel, mint amire szükséged volt, legkorábban 3 év múlva tudsz újra kifizetést kérni!
Mennyibe kerül kivenni?
Ahogy már említettük, a hozam kivétele a számlanyitás után 10 évvel már adómentes. A tőkére viszont 15%-os személyi jövedelemadót (SZJA-t) és 27%-os egészségügyi hozzájárulást (EHO-t) is kell fizetni. Szerencsére nem feltétlenül az egész összegre!
A befizetés utáni 11. évtől csökkenni kezd az adó alapja, és a 20. évtől (tehát a 21.-évben) már teljesen adómentesen hozzájuthatsz a tőkéhez is. Ám sajnálatos, hogy itt az időszámítás nem a számla megnyitásától kezdődik, hanem a befizetésektől. Tehát minden egyes adóév kezdetével egy új időszámítás kezdődik.
A tőkéd csak 20 év után lesz adómentes (21. évtől). 10 és 20 év között pedig folyamatosan csökken a tőke azon része, ami után adót kell fizetned. Ha havonta fizetsz be, akkor nem minden havi befizetésedre kell külön kivárnod a 10 évet, hanem egy adott évnek a befizetéseire számítják a 10 éveket. Fontos az is, hogy az évente kiutalt állami támogatás (adóvisszatérítés) tőkének minősül, nem hozamnak.
Ha minden évben befizetsz 100 ezer forintot, akkor a 16. évben 1,6 millió forint tőkéd lesz bent (adójóváírásoktól most eltekintünk). Ebből az utolsó 10 év befizetése 100%-ban adóköteles. A legkisebb részét az első befizetésnek terheli adó (50%). Mégis hiába szeretnél felvenni csak 50 ezer forintot, akkor azzal úgy számolnak, hogy 25 ezer forint abból adómentes, míg másik 25 ezer forintra meg kell fizetned az adóterheket
Nyugdíj
Természetesen a nyugdíj sok mindent felülír. Ha több mint 10 éve nyitottad az ÖNYP-dat és nyugdíjba mész, akkor felveheted az összes megtakarításodat adómentesen. Ha nem telt el még 10 év a nyitás óta, akkor ezt ki kell várnod, hiába mentél nyugdíjba. Hogy miként működik a nyugdíjas kifizetés, arról nemsokára külön is olvashatsz az oldalunkon.
2007. december 31. előtti befizetések
Ha már olyan régi motoros vagy, hogy a fent említett dátum előtt nyitottál számlát, akkor rád néhány különleges szabály vonatkozik. A 2007. december 31. utáni befizetéseid úgy működnek, mint mindenki másnak. Ám az előtti befizetéseknél nem a befizetés időpontjától kezdik a befizetett tőke adóköteles részét csökkenteni, hanem a számlanyitás időpontja számít. Tehát a 2006-os és 2007-es befizetéseid egyszerre lesznek adómentesek. Egyszerűbb volt az, nem?
Végül még egyszer a kalkulátor, számolgass kicsit Magadnak, megéri: