Az Otthon Start lakáshitel igényléséhez az ingatlannak több különféle szempontból is meg kell felelnie a jogszabályi előírásoknak. Az alábbiakban összegyűjtöttük és közérthetően értelmezzük azokat a feltételeket, amelyek kifejezetten az ingatlanra – tehát az építendő vagy vásárolni kívánt lakásra, családi házra – vonatkoznak a programban a megjelent jogszabálytervezet és a Bankmonitor szakértőinek értelmezése alapján.
Megjelent az Otthon Start Program jogszabálytervezete, amely részletezi a támogatott lakáshitel feltételeit, így már sokak számára tisztább a kép arról, hogy jogosultak lehetnek-e a szeptemberben induló programra. A jogszabálytervezetet a kormány társadalmi egyeztetésre bocsátotta, így 2025. július 29-ig minden érintett és érdeklődő elküldheti véleményét, javaslatát a tarsadalmiegyeztetes@me.gov.hu címre.
Nézzük, milyen feltételek kapcsolódnak a program keretében megvásárolandó, vagy építendő első ingatlanhoz, egy ugyanis jelentős pillére annak, hogy valaki igénybe vehesse az akár 50 millió forintos, akár 25 évig fix 3 százalékos kamattal elérhető lakáshitelt.
Hirdetés
Hirdetés
Ingatlan feltételek az Otthon Start Programban
Elhelyezkedés: Az ingatlannak Magyarország területén, belterületen kell elhelyezkednie. Csak lakás vagy egylakásos lakóépület (pl. családi ház) vásárlása vagy építése támogatható.
Lakhatóság: A lakásnak vagy háznak alkalmasnak kell lennie a lakhatásra (építésnél a felépülést követően), ezt helyszíni szemlével a bank ellenőrzi, vagy szükség esetén építésügyi szakértői véleményt kérhetnek.
Befektetési cél kizárva: A megvásárolt vagy megépített ingatlant csak a támogatott személy saját lakhatására lehet használni, bérbeadás, továbbértékesítés öt évig nem megengedett.
Bruttó értékhatár: Lakás esetén maximum 100 millió forint, egylakásos lakóépület (családi ház) esetén maximum 150 millió forint lehet a vételár.
Négyzetméterár-korlát: Az ingatlan hasznos alapterületének négyzetméterára nem lehet több bruttó 1,5 millió forintnál.
Új építésű lakás feltételei: Új építésű lakást csak akkor lehet a program keretében megvenni, ha azt gazdálkodó szervezet vagy befektetési alap adja el első alkalommal magánszemély részére.
Tulajdoni viszonyok: Az igénylőnek első lakását kell megvásárolnia, vagy felépítenie. A kérelem benyújtásának időpontjában és az előző tíz évben általában nem rendelkezhetett lakóingatlan-tulajdonnal (15 millió forintos érték kivételével).
Forgalmi érték: Az ingatlan vételára legfeljebb 20%-kal térhet el a bank által megállapított piaci (forgalmi) értéktől.
Biztosítás: Az ingatlanra kötelező lakásbiztosítást kötni.
Nem támogatható ingatlanok
A program célja, hogy biztonságos, értékálló, lakhatásra alkalmas ingatlanhoz juttassa az első otthonukat vásárlókat. Az árplafon, a négyzetméterár-korlát, a lakhatási alkalmasság és a szigorú felhasználási szabályok mind a piaci túlfűtöttség, mind a visszaélések ellen védenek, miközben egyenlő, átlátható játékszabályokat teremtenek minden indulónak. Ezek alapján tehát kizárásra kerülhetnek az Otthon Startból az alábbi esetek:
- Olyan lakóingatlan, melynél a négyzetméterár meghaladja a szabályozott plafont.
- Olyan új építésű lakás, amit már használtként adnak el magánszemélynek.
- Azok az ingatlanok, amelyek nem alkalmasak állandó lakhatásra, például rossz műszaki állapotú, bontásra ítélt házak, gazdasági épületek,
- illetve külterületi ingatlanok.
Érdemes tehát még az ingatlanvásárlás/építés tervezési folyamata előtt ellenőrizni, hogy a konkrét ingatlan megfelel-e ezeknek a feltételeknek, mielőtt hiteligénylést indítanánk.
Miért fontos előzetesen ellenőrizni az ingatlant?
Az Otthon Start programban való részvételhez az ingatlannak szigorú, jogszabályban rögzített feltételeknek kell megfelelnie. Ha a vásárló vagy építtető nem figyel ezekre, a bank elutasíthatja a hitelkérelmet, vagy akár a támogatás is elveszhet.
Ha a kiválasztott ingatlan nem felel meg akár csak egy pontnak is, a hitelintézet visszautasíthatja a hitelkérelmet – így akár elveszíthetjük a foglalót vagy más anyagi előnyt is. Ezért kulcsfontosságú, hogy már az adásvételhez vagy szerződéshez vezető döntés előtt teljes körűen ellenőrizzük, minden feltételnek megfelel-e az adott lakás vagy ház.
Hogyan ellenőrizhetjük a megfelelőséget lépésről lépésre?
- Tájékozódjunk az elhelyezkedésről: kérjük le az ingatlan tulajdoni lapját, nézzük meg, hogy belterületen található, lakóingatlan-e a jogi besorolás szerint.
- Állapotfelmérés szakember segítségével: javasolt műszaki szakértőt vagy értékbecslőt bevonni, főleg, ha nem újépítésű ingatlanról van szó.
- Árkalkuláció: nézzük meg a vételárat és számítsuk ki a négyzetméterárat. Ellenőrizzük, belefér-e a jogszabályi maximumokba.
- Jogosultsági tisztázás: nézzük meg a jogi feltételeket (tulajdoni viszonyokat, eladó személyét, haszonélvezetet).
- Új ingatlan esetén: ellenőrizzük, hogy az eladó valóban gazdálkodó szervezet, és az ingatlan soha nem volt még magánszemély tulajdonában.
- Biztosítás és használatbavételi engedély: már az igénylés előtt tervezzük a lakásbiztosítás megkötését, építés esetén pedig a szükséges építésügyi dokumentumokat.
Az ingatlanhoz kapcsolódó feltételek mellett pedig számos személyi feltétel is elvárt a sikeres Otthon Start hiteligényléshez, amelyek egyrészt a jogszabályi, másrészt banki hatáskörben kerülnek vizsgálat alá. Ez utóbbihoz érdemes már kezdő lépésként, de legkésőbb az ingatlan kiválasztásakor felmérni saját hitelképességünket is, amelyben az előzetes hitelbírálat lesz ideális segítség.
Kalkulálj a Bankmonitorral, kérd szakértőink segítségét az akár online előbírálatban és az igénylésben mindvégig díjmentesen!