Évek óta halogatott adásvételek elindítása, befektetési célú lakásvásárlás, első lakáshoz jutás, kisebb vagy nagyobb otthon a családnak, örökölt ingatlan értékesítése. Élethelyzettől függően többféle módon és egyre többen léptek a lakáspiacra az elmúlt időszakban. Az eladókat és a vevőket leginkább foglalkoztató kérdések egyike az ingatlan értékének lehető legpontosabb meghatározása. Ebben segítségükre lehet a Duna House által közzétett első féléves statisztika, amely a fővárosi panel- és téglalakások négyzetméterára mellett az ingatlanok fajlagos árát, valamint az értékesítés idejét is tartalmazza kerületi bontásban.
Hány lakás cserélt gazdát az első félévben?
Az idei év első hat hónapjának összforgalma meghaladta a 68 300-at, ami másfélszer annyi, mint az előző év első félévében mért 45 700 tranzakció. Igaz, hogy találkoztunk már merészebb prognózissal, de az eddigi kedvező eredmények, valamint a második félévet várhatóan tovább erősítő lakástámogatási rendszer (CSOK) együttes hatásaként az értékesítési hálózat az év végére továbbra is a 150 ezres tranzakciószámot tartja elérhetőnek. Csak júniusban 12 184 adásvételt regisztráltak, ami az előző évi adatot 40%-kal, a két évvel korábbit pedig 70%-kal haladta meg, összességében hajszállal az év második legerősebb hónapja lett.
Téglalakás adatok: jelentős különbségek Budapesten belül
Az elemzés szerint a fővárosi árindexek meredeken ívelnek felfelé. A 2008-as év induló értékét 100 pontnak tekintő módszertan szerint az első félév végén a fővárosi téglalakások indexe nominális értéken 111 ponton, míg reálértéken 87 százalékponton áll. Ezek után nézzük, hogy melyik kerületben milyen négyzetméteráron és átlagosan milyen értéken történtek ingatlan tranzakciók az idei első félévben.
A fővárosban az V. kerület a legdrágább 502 ezer forintos átlagos négyzetméterárral. A belvárosi kerület kimagasló árait jól jellemzi, hogy a képzeletbeli dobogó második és harmadik fokán található III. és I. kerületben is 400 ezer forint alatt maradt az átlagos érték. A legolcsóbb négyzetméterárakat a XX. és XXI. kerületben találni 200-210 ezer forint közötti átlaggal.
Panellakások: a XI. kerület a legdrágább
A fővárosi panel index egy éve még 83 ponton stagnált, reálértéken pedig mindössze a válság előtti szint kétharmadát (66 százalékpont) mutatták a számok. Az elmúlt egy évben meredek emelkedés jellemezte a lakástípust, aminek eredményeképpen nominálértéken egészen 119 pontig száguldott az index, reálértéken pedig már 94 ponton áll a mutató. Íme, az első féléves panelárak kerületenkénti bontásban.
Ebben a tekintetben a fővárosi XI. kerület volt a legdrágább átlagosan egy híján 300 ezer forintos négyzetméterárral. Őket követi a XIII. kerület 265 ezer, majd a XVI. kerület 257 ezer forinttal. Aki olcsó panelt keres, annak érdemes a XX. és a XXI. kerületben szétnézni, ahol átlagosan 176-182 ezer forintért adnak egy négyzetmétert.
Költözés olcsó lakáshitellel
Az újabb kamatvágás után történelmi mélyponton megpihenő jegybanki alapkamat rossz hír lehet a megtakarítóknak, nem úgy a hitelfelvevőknek. A kamatcsökkentési ciklus befejeztével a hitelkamatok is igen kedvezőek, már 4% alatti teljes hiteldíj-mutatóval is találni lakáshitelt.
Használd Te is a lakáshitel kalkulátorunkat és keresd meg a legkedvezőbb ajánlatot a célod megvalósításához!
Maradt benned kérdés? Véleményed van? Szívesen látjuk! Szólj hozzá írásunkhoz lentebb! Mindenkinek válaszolunk.