Hiába az idei évre várható, akár 7-10%-os gazdasági visszaesést prognosztizáló jóslatok, a jelentős számú munkanélküli, az ingatlanpiac idén júniusban már jobban teljesített, mint egy évvel korábban. Ebben közrejátszhatott az is, hogy több területen már csökkentek az ingatlanárak, miközben a hitelek sem lettek drágábbak. Ráadásul a korábban jósolt kamatemelkedés is várat még egy ideig magára, ami miatt a rövidebb időre fixált kamatú lakáshitelek ismét vonzóbbak lehetnek.
Idén júniusban több használt lakás cserélt gazdát a Duna House friss becslése szerint, mint 2019-ben, bár a 2018 júniusi tranzakciószámtól még ez is messze van. Ebből persze még nem lehet messzemenő következtetéseket levonni azt illetően, hogy miként is alakul majd a teljes 2020-as év, hiszen júniusig így is csaknem 23%-os a lemaradás tavalyhoz képest.
Egyértelműen látszik azonban, hogy a vevői oldal erősödik, a keresleti ár pedig olyan, amire az eladók közül is mind többen hajlandók rábólintani. Az alábbi táblázatunkból kiderül, hogy éves alapon több helyen és lakástípust illetően is csökkentek az árak, ami leginkább az elmúlt években elképesztő mértékben dráguló paneleknél érhető tetten. Budapesten például a pesti oldalon 5,2%-kal csökkentek a négyzetméterárak egy év alatt, míg Budán 1,5% volt a visszaesés.
A téglalakásoknál már nem ennyire egyértelmű a helyzet, ugyanis Kelet-Magyarországon ezeknél jelentős drágulást (+14%) láthatunk, aminek alig felére volt képes a nyugat-magyarországi lakáspiac. Ezzel szemben Budán és Pesten egyaránt csökkentek a téglalakások átlagos négyzetméterárai, amivel egyedül a belvárosi rész volt képest az adatok szerint szembe menni a maga 7,2%-os drágulásával. Ez utóbbi már csak azért is érdekes, mert közben az átlagos lakásár csökkent, ami arra utal, hogy a főváros központi részein a kisebb ingatlanok iránt nőtt meg mostanság a kereslet.
A lakáspiac mostani élénkülésében az árcsökkenésen túl a továbbra is olcsó lakáshiteleknek is fontos szerepük van. A jelenlegi helyzet kettős, ugyanis a bankok a korábbiaknál szigorúbb feltételekkel hiteleznek: például nem fogadják el a készpénzes és a külföldi jövedelmet, mint ahogy a megadható maximális hitelösszeget is konzervatívabban állapítják meg. Aki viszont a jelenlegi helyzetben is hitelképes, az éppen olyan kamattal juthat lakáshitelhez, mint a koronavírus veszélyhelyzet előtt, ráadásul egy esetleges kamatemelkedés esélye is csökkent a közeljövőben. Emiatt előtérbe kerültek az 5-10 éves kamatperiódusú hitelek, hiszen ezeket lényegesen olcsóbban kínálják a bankok, mint a kamatemelkedés kockázatát teljes egészében kiküszöbölő, végig fix kamatú termékeket.
Látható, hogy egy 10 éves kamatperiódusú, 15 millió forintos lakáshitel havi törlesztője körülbelül 9 ezer forinttal kevesebb, mint egy végig fix kamatú terméké, ami két évtized alatt nagyjából 2,5 millió forint pénzügyi előnyt jelent visszafizetésben. Az 5 éves kamatperiódusú hitel törlesztője ennél is alacsonyabb, ám itt a nagyobb kamatkockázat mellett a szigorúbb JTM szabályról sem szabad megfeledkezni. Míg egy legalább 10 éves kamatperiódusú hitelnél ugyanis az igazolt havi nettó jövedelem 50%-a is lehet a havi törlesztő, addig az 5 éves kamatperiódusnál 35% a plafon. Emiatt pedig előfordulhat, hogy valaki a jövedelme alapján nem kaphatja meg a kívánt hitelösszeget.