Az év bármely szakában népszerűek a személyi kölcsönök, de sokszor nem gondoljuk át, hogy a legjobb kamatért mit is kérnek tőlünk a bankok. A gyűjtésünkben most a legfontosabb feltételeket szedtük össze, ebből kiderül, hogy az elsőre jónak hangzó ajánlat is tartalmazhat buktatókat. De ha elolvasod az írásunkat, akkor te már nem futhatsz bele ezekbe a csapdákba.
Személyi kölcsön felvétele előtt használd kalkulátorunk, hogy a legjobb ajánlatot kifoghasd!
Valószínűleg sokan találkoztatok már pályafutásotok során a személyi kölcsönnel. Egyszerűen nem is tehetsz mást, hiszen a bank a legtöbbször ezzel találja meg az ügyfeleket. Saját tapasztalat, hogy az egyik – szándékosan nem megnevezett – bank is e-mail formájában előszeretettel bombáz a személyi kölcsön ajánlataival.
A termék előnyei ismertek, úgy mint: gyors ügyintézés és kiutalás, fedezet nélkül felvehető, bármilyen vásárlási célra felhasználható, rögzített és akár már 7% alatti kamattal elérhető. Ezek közül most a legutóbbit néztük ki magunknak, vagyis arra a kérdésre keressük a választ, hogy miként is kaphatod meg a legjobb kondíciót a banknál.
1) Jövedelem nagysága
Nem is tehetnénk mást az első helyre, hiszen bankról lévén szó, csak arról tud véleményt alkotni, amit lát és hitelt érdemlően bizonyítunk neki. És mivel egy hitelt a jövedelmedből fizetsz vissza, ezért a bank legelőször a hitelminősítésnél a jövedelmet fogja megnézni.
Logikusan, minél magasabb a havi jövedelmed, annál kevesebbet vesz el belőle egy rögzített törlesztő, így a bank számára sem jelentesz akkora kockázatot, vagyis adhat nyugodtan kamatkedvezményt. Nem feltétlenül kell itt gigászi jövedelemre gondolni, de a legtöbb esetben az országos átlagkereset felett kell keresned, hogy kiélvezhesd az alacsony kamatokat. Bankja válogatja, de előfordulhat, hogy kamatkedvezményt csak 400-500 ezer forintos jövedelemnél szavaznak meg.
2) Jövedelem bankhoz utalása
Nagyon gyakran a személyi kölcsönöknél is azzal tudsz még kedvezőbb kondíciókat elérni, ha a hitelt nyújtó bankhoz utaltatod a jövedelmedet. Ezt sem kell túlbeszélni, a bank ezzel szintén nagyobb biztonságban érezheti magát, hiszen magához köt a számlavezetésen keresztül. Ne felejtsd el ilyenkor megnézni, hogy a számlavezetésnek milyen költségei vannak. Mert elképzelhető, hogy amit a kamaton megnyersz, azt elveszted a számlavezetésen.
3) Aktív bankszámlahasználat
Jellemzően kéz a kézben jár ez a feltétel az ezt megelőzővel. A bank ugyanis nem feltétlenül elégszik meg azzal, hogy a jövedelmedet hozzá utalod, hanem elvárhatja azt is a kedvezményért cserébe, hogy a számlát aktívan használd. Ez azt jelenti, hogy bizonyos megbízásokat ezen a számlán keresztül kell intézned (pl. csoportos beszedés). Nem megugorhatatlan feladat, és ha már a jövedelmed átutalása egyébként is megtörtént, akkor ez sem lehet nagy érvágás. De mint mindig, nézd meg kétszer is, hogy mennyibe kerül a bankolás.
4) Legalább „x” évre vegyél fel hitelt
Nem általános, de belefuthatsz abba, hogy a kedvezményes kamatú hitelt a korábbiakban említett feltételeken kívül csak akkor adja meg a bank, ha a személyi kölcsönt például legalább 3 éves futamidőre veszed fel. Ne feledd, minél hosszabb a futamidő, annál több kamatot fogsz kifizetni a banknak.
Egy példán bemutatva máris bebizonyítjuk mindezt. Tegyük fel, hogy felveszel 6,95%-os éves kamattal 1 millió forintot. ha egy év alatt fizetnéd ki, akkor havonta 86,5 ezer forintot fizetnél (összesen 1 038 044 Ft-ot). Viszont, ha a három éves futamidőt választod, akkor havonta csak 31 ezer forintot fogsz fizetni, de a teljes visszafizetés 1 110 753 forint lesz. Tehát, összességében a hosszabb futamidővel 70 ezer forinttal jársz rosszabbul.
A Bankmonitor kalkulátorával pontosan kiderítheted, hogy mennyi személyi kölcsönt, mekkora kamat mellett kaphatsz meg!