Kijött a friss inflációs adat, ami azt sejteti, hogy tovább gyorsulhat a pénzromlás mértéke. Ez nem csak a megtakarítási oldalon, hanem a hiteleknél is érdekes helyzetet teremt. Mégpedig azt, hogy egy jól megválasztott lakáshitelért összességében kevesebb kamatot kell a banknak visszafizetni, mint amennyit a felvett összeg veszít az értékéből az infláció miatt.
Éves összevetésben 3,9%-os volt áprilisban az infláció Magyarországon, ami azért különösen érdekes, mert az MNB az év összességében 3,1%-os átlagos pénzromlással számol. A gyors változásokat nagyrészt kiszűrő maginfláció 3,8%, az adószűrt maginfláció pedig 3,4%-os volt a negyedik hónapban, ami pont megfelel az erre az évre várt számoknak.
Jelenleg az az érdekes helyzet állt elő, hogy a hitelt felvevők rendkívül jó kamatokkal juthatnak pénzhez a bankoktól, ami azt jelenti, hogy a tőkén felül kevesebbet kell visszafizetniük, mint amennyit a használt pénz időközben veszít az értékéből az infláció miatt.
Kicsit számolgattunk. Azt vettük alapul, hogy 2019-ben az MNB által vártnál valamicskét magasabb lesz az átlagos infláció mértéke, és ez kitart a következő 10 esztendőben is. Mi 3,4%-os átlagos inflációval számoltunk, ami bár magasabb az elmúlt két évben tapasztalt 2,4 és 2,8%-hoz képest, ám ha a gazdaság a vártnál jobban gyorsul – erre a friss ipari adatok miatt pedig jó esély van -, a forint pedig tartósan a mostani szinten marad, reális a tervezettnél nagyobb mértékű pénzromlás.
A Bankmonitor Lakáshitel Kalkulátorával megkerestük a legkedvezőbb kondíciójú lakáshiteleket 10, 20 és 30 millió Ft hitelösszegre, 10 éves futamidővel, majd megnéztük, egy évtized alatt a számszerűsített pénzromlás hogyan viszonyul a tőke felett visszafizetendő összeghez. Jól látható, hogy a tőke feletti, a kamaton felül minden egyéb költséget is tartalmazó plusz visszafizetés lényegesen kevesebb, mint amennyit a 10 millió Ft egy évtized alatt veszítene az értékéből 3,4%-os éves átlagos infláció esetén.
Természetesen a változó kamatú hitelek esetében a legnagyobb a pénzügyi előny, ám itt benne van a pakliban, hogy a következő években emelkedik a hitel kamata, ezzel együtt pedig a hiteltörlesztője, így az árelőny könnyen elolvadhat. Az 5 évig fixált kamatú, valamint a „végig fix” hitelek is tudnak azonban jól teljesíteni, ahogy az az ábránkon számszerűsítve is látható.
Ehhez persze mi a Bankmonitor Lakáshitel Kalkulátorával a legkedvezőbb, vagyis legjobb árú hiteleket kerestük meg, mert ha nem így tesz valaki, akkor hamar belefuthat olyan ajánlatokba, amelyeknél több millió forinttal magasabb a teljes visszafizetett összeg.