Szeptembertől új támogatás jön lakásfelújításra: esély vagy illúzió?

Szeptembertől új támogatás jön lakásfelújításra: esély vagy illúzió?
Hirdetés
Hirdetés

Cikk2025-07-09
 

Több millió otthon szorul energetikai felújításra Magyarországon – szeptembertől új állami támogatás indulhat, amely akár érdemi változást is hozhat. De valóban széles körű segítségre számíthatunk, vagy egy újabb kampányelem, ami nem azokat segíti, akik valóban rászorulnak? Részletesen utánajártunk.

Orbán Viktor miniszterelnök a múlt héten két új támogatási programot is bejelentett, az egyik a már széles körben ismert Otthon Start, 3%-os kamatú lakáshitel, a másik pedig a várhatóan 2025 szeptemberében induló új felújítási támogatás.

A bejelentések időzítése sejthetően nem véletlen – kevesebb mint egy évvel a 2026-os országgyűlési választások előtt az új programok több szempontból is érdekes kérdéseket vetnek fel. Miközben az energetikai felújítások valóban sürgős szükségletnek számítanak Magyarországon, a politikai motivációk is nyilvánvalók.

Bár a részletek még nem derültek ki az új lehetőség kapcsán (a kedvező kamatozású lakáshitellel kapcsolatban is csak alapvető információk vannak), a kormányfő szerint a program „százezreknek nyújt majd segítséget”. Ez különösen üdvözlendő bejelentés, hiszen a magyarországi lakásállomány energetikai állapota sürgős beavatkozást igényel.

Az új otthonfelújítási támogatás részleteinek megismerése után válik tehát csak egyértelművé, hogy mekkora segítséget jelenthet ez a magyar családoknak az energiaköltségek csökkentésében és otthonuk értékének növelésében. Nézzük, miért lehet szükség erre a támogatási formára, ideális esetben kiknek lehet megfelelő és egyáltalán milyen lehetőségeink vannak ma.

Hirdetés

Hirdetés

Miért égető a lakásfelújítás Magyarországon?

A hazai lakásállomány állapota nemzetközi összehasonlításban is kritikus. A jelenleg 4,6 millió lakásból több mint 90 százalék energetikai szempontból elavultnak tekinthető, míg a korszerű (CC vagy jobb) besorolású ingatlanok aránya nem éri el a 10 százalékot.

A lakások több mint 80 százaléka 1990 előtt épült, amikor az energiahatékonyság még egyáltalán nem volt szempont az építkezéseknél. Különösen kritikus a helyzet a 850 ezer úgynevezett „Kádár-kockával”, amelyek a teljes lakásállomány 21,5 százalékát teszik ki, és éves energiafogyasztásuk 400-550 kWh/m² között mozog – ez közel ötszöröse a mai korszerű épületek fogyasztásának.

Budapesten a társasházak energetikai korszerűsítése a legnagyobb kihívás. A fővárosban a lakóépületek felelősek a széndioxid-kibocsátás közel 40 százalékáért, és a budapestiek túlnyomó része energiapazarló társasházakban él. A legrosszabb helyzetben a régi bérházak, lakótelepek vannak, ahol jelentős a GG vagy annál rosszabb energetikai minősítésű lakások aránya.

Vidéken elsősorban a családi házak korszerűsítése jelenti a legnagyobb potenciált. A szakértők szerint a lakóépületekben kiaknázható energiamegtakarítás 84 százaléka a családi házak felújításával érhető el, mivel ezek fajlagos energiafogyasztása a legnagyobb.

Jelenlegi támogatások: lehetőségek, korlátok

Bár a közbeszédben sokan úgy érzik, hogy nincs elérhető támogatás, valójában több program is fut párhuzamosan – csak épp nem mindenki számára.

  • Otthonfelújítási Program a 2007 előtt épült családi házak energetikai korszerűsítésére. A támogatás maximum 6 millió Ft (3 millió vissza nem térítendő, 3 millió kamatmentes hitel formájában). A felújítások eredményeképp legalább 30%-os energia-megtakarítás elérése szükséges.
  • Vidéki Otthonfelújítási Támogatás az 5000 fő alatti településeken, maximum 3 millió forint támogatási lehetőséggel (a munkadíj és anyagköltség 50 százalékára), amelynek előfinanszírozására legfeljebb 6 millió forint fix kamatozású jelzáloghitel is igényelhető. A program 2025 márciusától nyugdíjasok számára is elérhetővé vált.
  • A Falusi CSOK kifejezetten támogatja a vidéki ingatlanok korszerűsítését, bővítését. Az igénylés meglévő ingatlanra, illetve újonnan vásárolt használt ingatlanra is történhet, amennyiben az a támogatott kistelepülések egyikén található. Az elérhető vissza nem térítendő támogatás gyermekszámtól függően 600 000 – 15 millió forint. A felhasználást számlákkal igazolni kell, és előre meghatározott határidők vonatkoznak az elvégzett munkák befejezésére.
  • A Munkáshitel szintén elérhető bizonyos feltételekkel, és felhasználható korszerűsítésre, bővítésre vagy energetikai fejlesztésre is akár 4 millió forint értékben. A fiatalok számára kínálkozó lehetőség kamatmentes, így jelentősen kedvezőbb feltételekkel érhető el, mint a piaci hitelek.
  • A SZÉP-kártya egyenlegének felhasználása a jogszabály szerint a 2025. január 1-jén fennálló egyenleg 50%-a, valamint az év során érkező juttatások felének felhasználása engedélyezett lakásfelújítási termékek vásárlására.
  • Nyugdíjmegtakarítás lakáscélú felhasználása: idén átmenetileg lehetőség van arra, hogy önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítást lakáscélokra, például felújításra fordítsuk. A felhasználás széles körű munkálatokra vonatkozik, de csak utólagos elszámolás alapján és későbbi időskori tartalék kárára.
  • Akadálymentesítési támogatás: akár 300 000 forint vissza nem térítendő állami támogatást is igényelhetnek otthonuk akadálymentesítésére vagy felújítására. Korábbi cikkünkben részletesen bemutattuk, kik élhetnek a lehetőséggel, milyen jellegű munkálatokra használható fel a támogatás, milyen iratok szükségesek a benyújtáshoz, és hogyan kombinálható a támogatás egy jól megválasztott hitelmegoldással, ha az állami forrás nem fedezné teljes egészében a költségeket.

A jelenleg elérhető támogatások lakásfelújításra.

Akik eddig kimaradtak – és akik visszatérhetnek

A korábbi, 2021-22-es támogatott lakásfelújítási támogatás keretében közel 400 ezer család kapott támogatást. A sikeres igénylések mögött azonban több tízezer elutasított kérelem állt – gyakran olyan okok miatt, amelyek sem a család akaratán, sem anyagi lehetőségein nem múltak.

Fő kizáró okok között gyermek megléte, a TB jogviszony hiánya, amely miatt nem voltak jogosultak se a nyugdíjasok, se a GYED-en lévők, továbbá előírás volt a felújítással érintett otthon bentlakására, illetve a tulajdoni hányadra is. De az anyagszükségleten túl a munkák díját sem volt egyszerű kigazdálkodni, hiszen a költségek már a program indulása előtt is megterhelőek voltak, a támogatás pedig csak utólag térített.

Ha egy ideális otthonfelújítási támogatás érkezik, akkor várhatóan visszatérhetnek azok, akik jelenleg nem teljesítik a feltételeket, vagy korábban nem voltak jogosultak igénybe venni a kedvezményeket. Érdemes eljátszani a gondolattal, vajon milyen lenne az ideális „bárkinek, bárhol” program?

Mit várunk az új programtól?

Ideális esetben az új felújítási támogatás várhatóan három fő célcsoportot kellene, hogy megszólítson:

  1. Energetikai korszerűsítésre váró családi házak tulajdonosai
    A jelenleg futó energetikai korszerűsítést célzó program mellett egy szélesebb körű, kevésbé szigorú feltételekkel működő program indulása is üdvözlendő lenne, amely nem csak a 2007 előtt épült házakra koncentrál.
  2. Társasházak és panelépületek lakói
    A budapesti és nagyvárosokban élők számára is váljon elérhetővé olyan lehetőség, amely társasházi szintű energetikai felújításokat támogat. Ez különösen fontos, hiszen eddig főként a családi házak felújítására koncentráltak a támogatások.
  3. Egyedülállók, családok és idősek egyaránt
    Az új program szerencsés esetben szélesebb jövedelmi sávban lesz elérhető, mint a jelenlegi konstrukciók, így azok is hozzájuthatnak támogatáshoz, akik eddig kiestek a lehetőségekből.

Az elemzők szerint egy valóban univerzális felújítási program az alábbi jellemzőkkel bírna:

  • nincs gyermek- vagy életkori korlát
  • az ország egész területén elérhető támogatás
  • TB jogviszony nélkül is elérhető (nyugdíjas, GYED)
  • enyhébb tulajdoni követelmény, akár 25%-tól
  • bentlakás: 3 év is elég lehet
  • előfinanszírozott opciók: az állam megelőlegezi a munkálatokat.
  • választható, rugalmas felújítási keret: kisebb és nagyobb összegű munkálatokra is elég támogatás és akár kedvezményes hitel kombinációja.

Kombinálhatóság – jön az Otthon Start hitel

A 3 százalékos Otthon Start hitel szintén szeptembertől indul, és egyelőre „bárkinek, bárhol” elérhető lesz. Bár hivatalosan nem jelentették be, nem lenne ördögtől való, ha a konstrukció kombinálható lenne a felújítási támogatással, ami új dimenziókat nyithat meg. Lehetőséget adhatna például arra, hogy rosszabb állapotú lakást vegyen meg valaki az Otthon Start hitel kihasználásával, majd új otthonát korszerűsítse az újonnan induló támogatásból.

Számolj utána az első Otthon Start lakáshitel kalkulátorral!

Otthon Start kalkulátor
Tudd meg, hogy mennyivel jársz jobban az új, 3%-os első lakásvásárlási hitellel!
Ft
Ft
Ft
Bankmonitor

Az ideális felújítási támogatás hatásai

Egy ilyen program létrehozása nemcsak a társadalmi igazságosságot szolgálná, de a gazdaságra is élénkítő hatással lenne: a lakások, házak, társasházak felújítása számos új munkahelyet teremtene, miközben a rezsimegtakarítás akár évi több milliárdot is jelenthetne.

Bár az Otthon Start hitellel párhuzamos időzítés mind azt sugallják, hogy a társadalmi cél mellett politikai számítás is állhat a háttérben. Ez azonban önmagában nem feltétlenül probléma – ha a program valóban működik, és nem csak kommunikációs eszköz marad, akkor a politika és a közjó egy irányba mutathat.

Ahogy a támogatott lakáshitel kapcsán is, a felújítási célú program kapcsán is számolhatunk némi kockázattal, ami elsődlegesen az árakra, munkadíjakra fog negatív hatást gyakorolni.

Ugyanakkor a szeptemberi felújítási támogatás egy valódi problémára kínálhat részmegoldást. Az előzetes tapasztalatok alapján a kulcs nem csak az összeg nagysága, hanem a hozzáférhetőség egyszerűsége és méltányossága lehet. Ha a támogatás – az Otthon Start hitellel együtt – képes bevonni azokat is, akik eddig mindig kimaradtak, akkor nemcsak a lakások, hanem a bizalom is felújításra kerülhet. Ha viszont az eddigi hibák ismétlődnek, akkor a szeptemberi ígéret tényleg csak illúzió marad.

Hirdetés
Az élet legnagyobb pénzügyi kérdéseiben (és ilyen a lakáshitel felvétel) kizárólag megfontoltan érdemes döntést hozni. Használd a Bankmonitor.hu Lakáshitel-kalkulátorát: 13 bank több, mint 100 hiteltermékét tudod összehasonlítani részletesen

És itt nincs vége: a Bankmonitor segít Neked az ügyintézésben. A Bankmonitor kiemelt és ingyenes szolgáltatása keretében egyszerre több banktól is konkrét hitel ajánlatot mutatunk be Neked, mely akár 6 hónapig is érvényes. Nem kell küzdened a bankfiókban, a Földhivatalban, mindent elintézünk helyetted a hitelhez jutásig és az időközben felmerülő esetleges problémákra azonnali megoldási javaslatot adunk. Kényelmes, gyors, megbízható – válaszd a Bankmonitort. Garantáltan ugyanazokkal a feltételekkel kapod meg (sokkal kényelmesebben) a hitelt nálunk, mint ha bemennél a bankfiókba. Sőt! Több esetben is egyedi kedvezményeket kínálunk (ingyenes előtörlesztés, ingyenes utalás…stb), melyeket a bankfiókban nem kapsz meg.

Hirdetés