Kinek a pap, kinek a papné. Ezt a régi szólást talán mindenki ismeri. A családtámogatások vonatkozásában ugyanakkor a döntésnek egyáltalán nem ízlésbeli, mint inkább racionális, anyagi szempontjai vannak. Cikkünkben összefoglaljuk, hogy mit mindent kell figyelembe vennie a családnak, ha a számára leginkább kedvező támogatott lakáshitelt szeretné igényelni.
Szögezzük le, hogy a CSOK Hitel vagy CSOK Plusz dilemma csak azok számára releváns, akik preferált kistelepülésen szeretnének lakáscélt megvalósítani, ugyanis míg a CSOK Plusz mindenhol rendelkezésre áll, a CSOK Hitel csak az ötezernél kevesebb lakosú magyar településeken.
A korábbi (városi) CSOK az előző év végével kivezetésre került, a kistelepüléseken továbbra is elérhető a vissza nem térítendő támogatás (a Falusi CSOK) is. Aki tehát a Falusi CSOK kapcsán meghatározott településen szeretne valamilyen ingatlancélt megvalósítani, és kamattámogatott hitelt is venne fel hozzá, az választhat, hogy a klasszikus CSOK hitelt vagy az új CSOK Pluszt igényli. A két kölcsön egyszerre ugyanis nem igényelhető.
Hirdetés
Hirdetés
Falusi CSOK – a CSOK hitel előszobája
A Falusi CSOK-ot 2024-től még inkább megéri kihasználni, a vissza nem térítendő támogatás összege 0,5 – 5 millió forinttal emelkedett, a kedvezmény pedig már új ház vásárlására és építésére is kihasználható.
A támogatás azok számára elérhető, aki a preferált települések valamelyikén:
- bővítené és/vagy korszerűsítené meglévő otthonát
- új építésű házat szeretne vásárolni, vagy építkezne (csak egylakásos lakóépület jöhet szóba)
- használt ingatlant vásárolna és ezzel egyidejűleg korszerűsítené és/vagy bővítené azt.
A vissza nem térítendő támogatás összege 2024-től az alábbiak szerint módosult.
Meglévő lakás korszerűsítése és/vagy bővítése esetén:
- egy gyermek esetén 600 ezer forint
- két gyermek esetén 2 millió forint
- három vagy több gyermek esetén 7,5 millió forint.
Új egylakásos lakóépület vásárlására, építésére, illetve használt lakás vásárlásával egyidejű korszerűsítésre és/vagy bővítésre:
- egy gyermek esetén 1 millió forint
- két gyermek esetén 4 millió forint
- három vagy több gyermek esetén 15 millió forint.
Kinek érdemes a CSOK Hitelt igényelni?
A CSOK Hitel 2016-óta elérhető a magyar családok számára, a kamattámogatott hitel eredeti, azóta többször átalakult formájában nagyjából egy évvel azután került a piacra, hogy megjelent a Családi Otthonteremtési Kedvezmény intézménye.
2023 végéig a nagyobb településeken a CSOK támogatás mellé is igényelhető volt a kedvezményes, maximum 3 százalékos kamatozású lakáshitel, de 2024. január elseje óta ez a támogatott kölcsön már kizárólag a Falusi CSOK-kal együtt érhető el, vagyis csak a meghatározott kistelepüléseken vehető igénybe.
A CSOK Hitel maximális összege függ a Falusi CSOK támogatással érintett gyermekek számától:
- egy gyermek esetén nem igényelhető
- két gyermek esetén 10 millió forint
- három gyermek esetén 15 millió forint érhető el.
A CSOK Hitelt a CSOK Plusszal ellentétben nem csak házasok igényelhetik, és nem csak azok, akik gyermeket vállalnak. Így a klasszikus/normál CSOK Hitel azok számára is elérhető megoldás, akik nem terveznek már gyermeket vállalni, akik nem házasok, csak élettársak, vagy éppen egyedülálló szülők.
A kamattámogatott lakáshitel igénylésének tehát feltétele, hogy legalább két gyermek után kihasználjuk a Falusi CSOK-ot, emellett a bank hitelbírálat szabályainak is meg tudjunk felelni. Az eltérő banki gyakorlat miatt érdemes egy független szakértő segítségét kérni, hogy hol érdemes egyáltalán elindítani a folyamatot.
A Bankmonitor CSOK Hitel kalkulátora alapján jelenleg a legkedvezőbb banki ajánlat (10 millió forint kamattámogatott hitelre, 20 évre, havi nettó 300 ezer forint jövedelemmel) 3%-os kamattal, 3,15% THM-mel és havi 55 507 forintos törlesztőrészlettel érhető el.
Kinek éri meg jobban a CSOK Plusz?
Az új CSOK+ 2024. január 1-el indult el, a támogatott lakáshitel szintén legfeljebb 3 százalékos kamattal érhető el. A kedvezmény használt és új ingatlan vásárlására, építésre, meglévő ingatlan bővítésére, valamint használt lakás vagy ház vásárlásával egy időben kezdeményezett bővítésre használható.
A CSOK Plusz maximális összege:
- egy gyermek esetén 15 millió forint
- két gyermek esetén 30 millió forint
- három vagy több gyermek esetén 50 millió forint.
A CSOK+ tehát az elérhető hitelösszeg tekintetében messze kedvezőbb megoldás lehet a CSOK Hitelhez képest, az új kamattámogatott lakáskölcsönhöz ráadásul komoly kedvezmények is kapcsolódhatnak:
- a futamidő első évében csak kamatot kell fizetni, a tőketörlesztést a második évtől kezdik meg az igénylők,
- a futamidő alatt született első gyermeknél kérhető a törlesztési kötelezettség egy éves szüneteltetése,
- a futamidő alatt született második babától 10-10 millió forintot elengednek a fennálló tartozásból minden egyes gyermek érkezésével.
A CSOK Plusz további előnye, hogy nem csak kistelepüléseken lehet kihasználni, a támogatott hitel elérhető bármely hazai településen, így a Budapesten, vagy akár a Falusi CSOK-os településeken is.
Ezen túl, míg a Falusi CSOK-kal (és a CSOK Hitellel) új ingatlancél – vásárlás vagy építés – esetén csak egylakásos lakóépület fogadható el, a CSOK Plusznál nincs ilyen megkötés.
A CSOK Plusz viszont nem igényelhető, ha az igénylők nem házasok, vagy nem terveznek gyermeket vállalni, illetve, ha a feleség elmúlt 40 éves. Ezen esetekben csak a kistelepüléseken elérhető CSOK Hitelt használhatják ki. (Az életkori megkötésnél van egy kiskapu: 2025 év végéig még akkor is lehet igénylő a házaspár, ha a feleség már betöltötte a 41. életévét, de csak abban az esetben, ha már úton a baba és elérte a 12 hetes magzati kort.)