A KSH adatai alapján valamelyest emelkedett a 2020-ban született gyermekek száma a korábbi évekhez képest. Ráadásul a házasságon kívül született gyermekek száma jelentősen visszaesett. Ez jó eséllyel a Babaváró hitelnek köszönhető, amelyhez a házasságban született gyermekek után számos támogatás kapcsolódhat.
A KSH adatai alapján kis mértékben emelkedett a 2020-ra az adott évben született gyermek száma. Tavaly 92 233 gyermek született, ez 3,4 százalékos növekedés a korábbi évhez képest. Ugyanakkor az érték nem tekinthető kiugrónak, 2016-ban a mostani számot meghaladó gyermek jött a világra.
Vajon befolyásolhatja a gyermekszám emelkedését az elmúlt években bevezetett családtámogatási rendszer valamely eleme? A Bankmonitor szakértői szerint a Babaváró hitelnek lehetett hatása a demongráfiai folyamatokra: a gyermekszámra kisebb hatása lehet, arra azonban jóval nagyobb, hogy a babák milyen családba születnek.
Hirdetés
Hirdetés
Mi is az a Babaváró hitel?
Joggal merület fel a kérdés: Mi is az a Babaváró hitel és miért befolyásolhatja a gyermekvállalási kedvet?
A Babaváró egy 2019. júliusától elérhető támogatott hitelkonstrukció. Legfeljebb 10 millió forint kölcsönt kaphat maximum 20 éves futamidőre az a házaspár, amely teljesíti a jogszabályi feltételeket. A kölcsön után az első 5 évben nem kell kamatot fizetni, ha ezen időszakon belül születne a párnak egy gyermeke, akkor pedig az egész futamidőre kiterjesztenék a kamatmentességet. Ha a futamidő alatt megszületne a pár második gyermeke, akkor elengednék a tartozás 30 százalékát, míg a harmadik baba érkezésekor a teljes tartozást elengedik.
Ráadásul az első és második baba születésekor a pár kérheti törlesztési kötelezettsége szüneteltetését is 3 évre. Ez azt jelenti, hogy ezen időszak alatt semmit se kellene a kölcsön után fizetnie az igénylőknek.
A konstrukcióhoz tehát a futamidő alatt születendő gyermekek miatt kapcsolódhatnak különböző kedvezmények. Ha megfelelő időközönként születnének meg a gyermekek, akkor még az is előfordulhatna, hogy egyáltalán nem kellene semmit sem visszafizetni a hitelre, az teljes egészében vissza nem térítend támogatássá alakulna.
Mire lehetett biztosan hatása az elmúlt másfél évben a Babaváró hitelnek?
A Babaváró a 2019. júliusi bevezetése óta roppant népszerű, nagyságrendileg 1 700 milliárd forintott folyósítottak az indulást követő 21 hónap alatt. Rengeteg pár igényelte a konstrukciót, a támogatásnak azonban egyik feltétele az, hogy az igénylők házasok legyenek. Ha megnézzük a házasságkötések alakulását az elmúlt években, akkor jól látható, hogy a konstrukció indulása valóban komoly hatással lehetett az esküvők számának alakulására.
2018-hoz képest az egy évben kötött esküvők száma 32,4 százalékkal megemelkedett. A házasságkötések számának ilyen drasztikus növekedésének egyik legjelentősebb oka pedig a Babaváró hitel lehetett.
A születendő gyermekek száma ugyan nem emelkedett meg jelentősen: csupán 3,4 százalékkal született több gyermek 2020-ban, mint 2019-ben. Ugyanakkor az már jelentően átrendeződött, hogy milyen családba érkeztek meg az újszülőttek. Két év alatt 28 százalékkal emelkedett meg azoknak a gyermekeknek a száma, amelyeke házspárok vállaltak.
Ennek az átreneződésnek is az egyik oka a Babaváró hitel bevezetése lehetett. Hiszen a közeljövőben gyermeket tervező – vagy már éppen gyermeket váró párok – gyakran összeházasodhattak azért, hogy a baba érkezése előtt fel tudják venni a Babavárót és ezzel kamatmentessé tegyék kölcsönük a teljes futamidőre.