Tovább nyílik az olló a nyugdíjasok és a keresők között

Tovább nyílik az olló a nyugdíjasok és a keresők között
Hirdetés
Hirdetés

Cikk2025-01-02
 

A nyugdíjasok jövedelme évről évre egyre inkább elmarad a dolgozók bérétől, mivel a nyugdíjemeléseknél nem veszik figyelembe a keresetek emelkedését. Mutatjuk, mekkora volt a lemaradás 2024-ben, és mire számíthatunk 2025-ben!

Az elmúlt évtized során folyamatosan csökkent a nyugdíjak nettó átlagkeresethez viszonyított aránya, és továbbra sem látszik ennek a trendnek a vége. Arra kerestük a választ, hogy 2025-ben várhatóan mennyivel gyorsabban emelkednek majd a dolgozók bérei a nyugdíjasok juttatásaihoz képest.

2024-ben a minimálbér és az átlagkereset is lekörözte a nyugdíjakat

2024 elején a nyugdíjak 6%-kal emelkedtek. Az év folyamán a vártnál alacsonyabb infláció miatt nem volt szükség évközi nyugdíjkorrekcióra, így a nyugdíjasok ellátása az év során összesen 6%-kal növekedett.

A bérek emelkedését tekintve a legutóbbi, októberi KSH-adatok alapján 12,9%-os növekedést tapasztaltak az egy évvel korábbi szinthez képest. Ez alapján várhatóan a teljes 2024-es bérnövekedés is körülbelül 12% körül alakul. Bár 2024-ben hivatalosan nem történt minimálbéremelés, 2023. december 1-jén 15%-kal emelték meg a minimálbért, így az 266 800 forintra nőtt. A nyugdíjasok juttatásai tehát 2024-ben a minimálbér-emelkedéshez képest 9%-os, az átlagbérek növekedéséhez viszonyítva pedig 6%-os lemaradásban voltak.

Hirdetés

Hirdetés

Mi várható 2025-ben?

2025-ben a nyugdíjasok 3,2%-os nyugdíjemelésre számíthatnak, amely a kormány tervei szerint fedezi a 2025-ös év várható inflációját. Eközben a minimálbér 9%-kal nő, és jelentős bérnövekedésre is számíthatunk, de hogy pontosan mennyire azt egyelőre nehéz megjósolni. Az azonban szinte biztos, hogy az átlagbérek növekedése meghaladja majd a 3,2%-ot. Az NGM által közzétett, az 1000 eurós minimálbér célját vizuálisan is ábrázoló diagram szerint 2025-re 10,5%-os átlagbéremelkedést prognosztizálnak. Ez a bővülés kétségtelenül jelentős előnyt jelentene a munkavállalók számára, azonban megvalósulása korántsem biztos. Nagymértékben függ a gazdasági növekedés ütemétől és a munkavállalók érdekérvényesítő képességétől.

Mi okozza ezt a lemaradást?

A lemaradás fő oka a magyar nyugdíjrendszer működésében keresendő. A nyugdíjasok ellátása kizárólag az inflációt követi, a keresetek növekedését viszont nem. Emiatt alakulhat ki az a helyzet, hogy a dolgozók bére akár kétszer gyorsabban emelkedik, mint a nyugdíjasok juttatásai.

Az inflációkövető indexálási rendszer legnagyobb hátránya, hogy reálbérnövekedés idején a nyugdíjak és a bérek közötti különbség évről évre tovább nő. A magyar nyugdíjrendszerben a nyugdíjasok gyakorlatilag a nyugdíjba vonuláskor megállapított ellátásuk vásárlóértékét kapják reálértéken a további nyugdíjas éveik során, anélkül, hogy részesülnének a gazdaság által generált béremelkedések előnyeiből.

Ne bízd magad csak az államra!

Az biztos, hogy lesz állami nyugdíjad, de az, hogy annak az értéke mennyire lesz elég, az már egy érdekesebb kérdés. Magyarország korfáját elnézve nem lesz elég a gondtalan nyugdíjas évekre csupán az állami ellátás. Éppen ezért fontos, hogy te is gondoskodj nyugdíjadról. A Bankmonitor nyugdíjkalkulátorával megtudhatod mennyi állami nyugdíjra számíthatsz, és mekkora nyugdíjhiányt kell fedezned nyugdíjcélú megtakarításokból.

 
Mennyi nyugdíjad lesz?
Ft
Bankmonitor
Hirdetés
Hirdetés