A szabad felhasználású jelzáloghitel legfontosabb előnye természetesen az, hogy bármire felhasználható, nem kell a bank felé utólag igazolnunk, hogy mire fordítottuk a pénzt. Bár az igénylésnek feltétele egy megfelelő értékű ingatlanfedezet bevonása a szerződésbe, cserébe az elérhető hitelösszeg nagyobb, mint például egy szabad célú személyi kölcsönnél, miközben a kamata alacsonyabb. Ugyanakkor egyáltalán nem mindegy, hogy melyik bankot választjuk, mert a kínált feltételek és a kedvezmények pénzintézetenként eltérnek, de az online igénylés sem érhető el mindenütt.
Számos helyzetben jelenthet megoldást egy szabad felhasználású jelzáloghitel, sokan például autóvásárlásra vagy nagyobb léptékű lakásfelújításra, korszerűsítésre használják a banktól kapott összeget. Ahogy a neve is mutatja, az igényléshez mindenképpen szükség van ingatlanfedezetre, ennek becsült forgalmi értékétől, a JTM mutatótól és az igazolt nettó jövedelem összegétől függ, hogy a felvehető hitel összege mennyi lehet. A bankok hitelezési feltételei azonban különbözőek: a felvehető hitelösszeg, a maximális futamidő, a kamat, valamint a hiteligénylés induló költsége is eltérhet, ezért célszerű körültekintően választani. Az alábbiakban összegyűjtöttük azon pénzintézetek legfontosabb feltételeit, amelyek kínálnak szabad célra ilyen típusú hitelt.
Hirdetés
Gránit Bank
A Gránit Bank 10 éves kamatperiódussal kínál jelenleg szabad felhasználású jelzáloghitelt, ennek THM-e pedig 9,05%. A hitel minimális összege 1 millió Ft, míg a felvehető összeg a fedezetként felajánlott ingatlan (vagy ingatlanok) forgalmi értékének legfeljebb 75 százaléka lehet. Az igénylők 5 és 35 év közötti futamidőt választhatnak.
Amennyiben valaki hitelkiváltásra fordítaná a szabad célú jelzáloghitelt, akkor ebből bizonyos fogyasztási kölcsönöket, lakás-takarékpénztárak által nyújtott kölcsönt, munkáltatói kölcsönt, helyi önkormányzat által nyújtott kölcsönt és jelzáloggal nem fedezett kölcsönt egyaránt le lehet cserélni.
Itt is akciók csökkentik a hiteligénylés induló költségeit. A bank például visszatéríti a hitel folyósításakor az ingatlan fedezet értékbecslési díját 42 000 Ft értékben és a közjegyzői okiratba foglalás díját maximum 48 000 Ft értékben. Emellett a bank nem számítja fel a kérelem benyújtásakor és a folyósításkor szükséges tulajdoni lap (2 db) és térképmásolat (1 db) díját, valamint a folyósítási jutalékot.
A hiteligénylés online, emailben, vagy a Gránit Bank fiókjaiban nyújtható be.
CIB Bank
A CIB Bank 10 éves kamatperiódussal és végig fix kamattal kínál szabad felhasználású jelzáloghitelt, ezek THM-e (teljes hiteldíj mutatója) mindkét típusnál 6,78 – 10,61%, míg a futamidő 11-20 év lehet. Az igénylés akár online is elindítható, ami azt jelenti, hogy csak szerződéskötéskor szükséges bemenni a bankfiókba. A konstrukció elérhető úgynevezett felújítási kedvezménnyel is, ennek THM-e 7,87%, ám a pénzt mindenképpen valamilyen felújítási munkára kell fordítani.
A CIB Bank jelenleg több akciót is kínál ehhez a hiteltípushoz. Annak a számláján, aki 2024. október 31-ig online videóbankáron keresztül igényli a 10 Éves Kamatperiódusú Szabadfelhasználású Ingatlanfedezetes Kölcsönt, a folyósítás pedig legkésőbb 2024. december 31-ig megtörténik, 120 000 forintot írnak jóvá.
A 10 éves kamatperiódusú és a végig fix konstrukcióra egyaránt érvényes az úgynevezett 40 000 Ft-os jóváírási akció, ami azonban nem vonható össze az előbbi, online folyósításhoz kapcsolódó kedvezménnyel. Itt az igénylést 2024. december 31-ig kell beadni, míg a folyósításnak legkésőbb 2025. február 28-ig meg kell történnie.
Fontos kitétel mindkét akció esetében, hogy amennyiben a hitelt a folyósítás napjától számított 3 éven belül teljes egészében előtörlesztik, akkor a kapott jóváírást a bank részére vissza kell fizetni.
A fenti jóváírási lehetőségeken túl a Végig Fix Szabadfelhasználású Kölcsönök esetében a bank elengedi a folyósítási jutalékot, a fedezetminősítési díjat pedig visszatérítik. Ezen kívül a kölcsönszerződés megkötéséhez kapcsolódóan az önálló zálogjog bejegyzéséért fizetendő ingatlan-nyilvántartási igazgatási szolgáltatási díjat, a Takarnet lekérdezés és a földhivatali ügyintézés díját a bank fizeti.
UniCredit Bank
Az UniCredit Bank jelenleg nem kínál szabad felhasználású jelzáloghitelt, de lakásfelújításra és korszerűsítésre elérhető a Stabil kamat hitel. Itt az elérhető hitelösszeg 1-60 millió Ft, a kamat végig fix, a futamidő pedig 6-20 év lehet. Az értékbecslő és a közjegyzői okirat díját itt (maximum 50 000 Ft értékig) térítik vissza.
OTP Bank
Az OTP Bank szabad felhasználású jelzáloghitelénél a felvehető hitelösszeg 3-50 millió Ft között lehet, míg a választható futamidő maximum 25 év, a THM pedig 12,6%. A bank az ügyfeleinek több kedvezményt is kínál. Amennyiben például az igénylőnek számlája van az OTP Banknál, ahová legalább havi 700 000 Ft jövedelem érkezik, akkor 0,1-1,2% kamatkedvezményt kaphat. Ezen kívül részben vagy egészben elengedhetik a hitelbiztosítéki érték megállapításának díját, a folyósítási jutalékot, valamint a közjegyzői költség 50%-át.
Továbbá 0,5% speciális egyedi kamatkedvezmény adható a standard ügyleti kamatból a futamidő végéig szabadfelhasználású jelzáloghitel igénylésekor, ha a kölcsönügylet legalább egy adósa a kölcsönkérelem benyújtásakor, de legkésőbb a kölcsönszerződés megkötéséig rendelkezik OTP Prémium Next vagy Privát Banki szerződéssel.
Raiffeisen Bank
A Raiffeisen Bank két féle szabad célú jelzáloghitelt kínál. Az egyik 11-25 éves futamidőre igényelhető, ennek kamatperiódusa 10 év, míg a 10 éves futamidejű változat kamata végig fix. Mindkét típus THM-e 9,70-11,06% között lehet. Ehhez a hiteltípushoz több kamatkedvezmény is érvényesíthető, ezek maximális mértéke 1,25%.
A kamatkedvezményeken túl a Raiffeisen Bank a hitel induló költségeinek egy részét is elengedheti akkor, ha az igénylés 2024. december 31-ig befogadásra kerül, a folyósítás pedig 2025. március 31-ig megtörténik. Az elengedett díjakat meg kell fizetni, amennyiben a kölcsön három éven belül végtörlesztésre vagy a kölcsön tőketartozásának felét meghaladó összegű előtörlesztésre kerül.
Erste Bank
Az Erste Banknál maximálisan 50 millió forinthoz lehet szabad felhasználású jelzáloghitellel hozzájutni, a tényleges hitelösszeg azonban legfeljebb az értékbecslő által megállapított forgalmi érték 70 százaléka lehet. A futamidő kamatperiódustól függően minimum 4, 5, illetve 10 év, míg a maximális futamidő 20 év. A hitel THM-e 10,2-11,57% között lehet.
A bank az induló költségek egy részét (tulajdoni lap, ingatlanbecslés, folyósítási jutalék) akció keretében ugyancsak elengedheti.
MBH Bank
Az MBH Bank is kínál szabad felhasználású jelzáloghitelt 10 éves kamatperiódussal, illetve végig fix kamattal. A THM 10 éves kamatperiódusnál 9,28-10,52% között lehet, míg fix kamatnál 3 és 30 millió Ft között 11,53% a THM, 30 millió forint feletti hitelösszegnél pedig 10,75% ugyanez.
MagNet Bank
A MagNet Bank 10 éves kamatperiódussal kínál szabad felhasználású jelzáloghitelt, aminek összege 5 és 100 millió Ft, futamideje 10 és 20 év, THM-e pedig 10,1-11,9% között lehet.
A cikk a bankok weboldalain található publikus információk alapján történő gyűjtés. A cikk a Gránit Bank támogatásával készült.