
Csaknem pontosan egy évvel az OTP hasonló döntését követően az Erste Lakástakarék Zrt. is bejelentette, felfüggeszti az LTP termékek értékesítését. Érinti ez a meglévő ügyfeleket, illetve mi állhat a döntés...
Segítünk megtalálni a legjobb lakástakarékot gyorsan és egyszerűen
Megmutatjuk, hogyan segít a lakástakarék elérni céljaidat.
Megmutatjuk, melyik a számodra legjobb lakástakarék, és mennyi pénzt fordíthatsz lakáscéljaidra.
Miből tevődik össze a teljes megtakarítási összeg és milyen költségekkel kell számolnod?
Nem kell bankfiókba menned, ingyenesen elintézzük a papírmunkát, profi szakértőnket bármikor eléred.
Lakásvásárlásra, építésre, bővítésre, korszerűsítésre, felújításra is költheted. Ezen kívül fizethetsz belőle vissza az előbb felsorolt célra felvett lakáshitelt is. Sőt! A pénzt emellett fordíthatod lakásbérleti vagy lakáshasználati jog megvásárlására, amibe beletartozik a nyugdíjasházban vehető élethosszig tartó bérleti vagy lakáshasználati jog is.
Először havonta félreteszel egy neked megfelelő összeget. Erre évente betéti kamatot és kamatbónuszt kapsz. Maximum 16 évig takarékoskodhatsz (=megtakarítási időszak), majd ha lejárt a megtakarítási időszak, 2 hónap kiutalási időszak következik (ezalatt döntöd el, mire fordítod a pénzt, és benyújtod a szükséges papírokat, valamint egyéb adminisztráció történik). A felhasználáskor kérheted a lakástakarék által kínált lakáskölcsön részt is, de ez sosem kötelező! A végén tehát lakáskölcsönnel vagy anélkül elköltöd a választott lakásra, és igazolod.
Bárki, nincs életkori megkötés, és azt sem vizsgálják, van-e már ingatlan tulajdonod.
A törvény lehetővé teszi, hogy a megtakarított összeget valaki más kapja meg, mint az előtakarékoskodó. Ebben az esetben a szerződéskötő az ő számára köt lakástakarékot, ő lesz a szerződés kedvezményezettje. Kedvezményezett lehet a szerződő fél közeli hozzátartozója, illetve a gyámság alatt álló gyermek. Ha az előtakarékoskodó nem jelöl meg kedvezményezettet, akkor ő maga lesz a jogosult. Így egy család akár 3-5 különálló lakástakarék szerződést is köthet, amit végül teljes egészében egy lakáscélra használhat fel.
A lakástakarék pénztárak a törvény szerint számlanyitási és számlavezetési díjat számolhatnak fel. A számlanyitási díj a szerződéses összeg 1%-a, amit a számla megnyitásakor kell megfizetni. A számlavezetési 150 forint/hó költséget jelent.
Lakásvásárlás esetén be kell mutatnod az adásvételi szerződést. Építés, bővítés, felújítás, korszerűsítés esetén utólag kell igazolnod a felhasználást. Legalább annyi számlát kell bemutatnod a vásárolt anyagokról, szolgáltatásokról, mint amennyi pénzt a lakástakarék utalt neked. Lakáshitel visszafizetése esetén pedig a banki hitelszerződés, és egy banki tartozásigazolás szükséges. Fontos, hogy mindegyik esetben kérik az érintett lakás, ház tulajdoni lapját is az igazoláshoz!
A lakástakarék kifejezetten rugalmas konstrukcióval is rendelkezik. így például változtathatsz a kedvezményezett személyén egészen a kiutalási időszakig, átruházhatod a szerződést, változtathatod a megtakarítás futamidejét, de akár a szerződés összegét is. A fentieken felül megoszthatod a lakástakarék szerződésedet és kérhetsz fizetési haladékot is, de ennek gyakorlata lakástakaréktól függő.
Minden lakástakarék kínál lakáskölcsönt, de sosem kötelező felvenni! Te döntesz erről, amikor lejárt a megtakarítási időszak, és levélben megkeres a lakástakarék. Ha szeretnéd a hitel részét is felvenni, szükséges megfelelő jövedelem, valamint kölcsönösszegtől függően ingatlanfedezet. Ugyanolyan hitelbírálat történik, mintha banki hitelt vennél fel, tehát a hitelfelvétel feltétele, hogy hitelképes legyél.
Magyarország egyik kedvenc megtakarítása, amivel könnyebben és gyorsabban érheted el lakáscélod.
LAKÁSTAKARÉKOK ÖSSZEHASONLÍTÁSA