Kényelmes nyugdíjas évek havi 500 ezerből? Nem lehetetlen, de ne az államtól várd a megoldást! Megnéztük, hogy mekkora nyugdíjra lesz elég a mostani, havi 500 ezer forintos jövedelmed és hogyan lehet kiegészíteni a lehető legkönnyebben.
Képzeld el, ahogy nyugdíjasként kényelmesen ejtőzöl a teraszon, kezedben egy csésze kávéval, és végre azt csinálsz, amit csak szeretnél. Szuper lenne, nem igaz? De mi van akkor, ha az állami nyugdíjból épp csak a legalapvetőbb kiadásokra futja?
Kövesd a Bankmonitor híreit a Google Hírekben!
Hirdetés
Hirdetés
Nem lesz annyi a nyugdíjad, mint amennyi a kereseted!
A nyugdíj előtt állók jobb ha nem hitegetik magukat, hogy majd ugyanolyan életszínvonalon élhetnek a nyugdíjukból, mint a keresetükből. Saját magukat csapják be ezzel.
A magyar nyugdíjrendszer szabályai szerint csak 50 évnyi szolgálati idővel rendelkezők kapnak akkora nyugdíjat, mint az életük során elért (mai értékre hozott) átlagkeresetük. Azonban általában nem 50 évvel a hátuk mögött szoktak nyugdíjba vonulni a friss nyugdíjasok, de még a 40 évnyi szolgálati idő is ritka, így hiú ábránd az államtól a korábbi fizetéshez hasonló kifizetéseket várni.
Mennyi nyugdíjad lesz 500 ezer forintos kereset után?
Tegyük fel, hogy aktív éveid során havi 500 ezer forintos átlagkeresetet értél el. Ha 35 évnyi szolgálati időt tudsz majd igazolni, akkor a jelenlegi szabályok alapján nagyjából 349 889 forint nyugdíjra számíthatsz havonta. Ez viszont máris 150 ezer forinttal kevesebb, mint amit korábban kézhez kaptál, azaz jelentős életszínvonal-csökkenést jelenthet.
A Bankmonitor nyugdíjkalkulátora néhány életpályaadatod alapján egy személyre szabott becslést tud számodra adni, hogy nagyjából milyen mértékű állami nyugdíjra számíthatsz majd. Számold ki, hogy stabilabb alapokról indíthasd a nyugdíjas éveid pénzügyi tervezését!
Miből lesz meg a hiányzó 150 ezer?
Ha a célod az, hogy nyugdíjasként is havi 500 ezer forintból élj, akkor érdemes szembenézni a valósággal, az állami nyugdíjrendszer ennél jóval kevesebbet, jó esetben csak 350 ezer forintot fog biztosítani (500 ezres fizetés után). A kettő közötti különbséget – havi 150 ezer forintot – tehát neked kell előteremtened. Ekkora összeg csak tudatos, hosszú távú megtakarítással teremthető elő, amiben kulcsszerepe lehet a megfelelő pénzügyi eszközök megválasztásának és a kamatos kamatnak.
Természetesen számos lehetőséged van arra, hogyan gyűjtöd össze a szükséges megtakarítást. Az egyik legkézenfekvőbb megoldás a nyugdíjcélú megtakarítások előnyben részesítése, hiszen ezekhez évente akár 280 ezer forint értékű adóvisszatérítés is járhat, ráadásul a megtakarításaid hozama is adómentesek lehet. Már önmagában ez a kettős előny óriási lökést adhat a célodhoz vezető úton.
Ezen túlmenően tőkepiaci befektetésekkel is építhetsz nyugdíjalapot – akár saját magad kezeled a portfóliódat, akár szakértőkre bízod. Az ingatlanbefektetés szintén sokak által választott eszköz, különösen akkor, ha bérbeadásból vagy értéknövekedésből stabil bevételre számítasz időskorban. A lényeg, hogy olyan megoldást válassz, ami illeszkedik a kockázattűrésedhez, a céljaidhoz, és amit hosszú távon is képes vagy fenntartani.
Minél később kezded, annál nehezebb lesz elérni a vágyott összeget. De sosem késő elindulni, főleg, ha van egy kalkulátor, ami segít megtervezni jövőd pénzügyeit.
A kalkulálók 65%-a az elvárható minimumot sem teszi félre!
A Bankmonitor nyugdíjkalkulátorának 2025-ös adatai szerint a kitöltők 64,7%-ának a megtakarítása még arra sem lenne elég, hogy a 300 ezer forintos nettó kereset után járó nyugdíjat (219 ezer forint) 300 ezerre egészítse ki. Ez azt jelenti, hogy a többség havi 81 ezer forintot sem tudna pluszban biztosítani magának a nyugdíjas évekre.
Feltételezhető, hogy általában magasabb jövedelemmel rendelkezők terveznek nyugdíjcélú előtakarékoskodást indítani, ami arra enged következtetni, hogy habár számíthatnak nyugdíjkiegészítésre a megtakarításikból, de közel sem olyan mértékben, hogy fent tudják tartani a megszokott életszínvonalukat.
A gondtalan nyugdíjas kor kulcsa a megtakarítás
Hiába a hosszú évek munkája, az állami nyugdíjrendszer önmagában nem képes biztosítani azt az életszínvonalat, amit aktív korodban megszoktál. Ha valóban havi 500 ezer forintból szeretnél gazdálkodni nyugdíjasként, akkor nem kérdés, előre kell gondolkodnod, és saját megtakarítást kell építened. Minél korábban kezded el a rendszeres előtakarékosságot, annál kisebb összegből is felépítheted a szükséges vagyont. A kamatos kamat és az állami támogatás ebben a legnagyobb szövetségesed. Tervezd meg nyugdíjas éveid pénzügyi alapjait a Bankmonitor kalkulátorának segítségével, és tudd meg az általad tervezett havi befizetés mire lenne elég.