Az elmúlt időszak piaci hullámzásai, különösen az amerikai tőzsde (S&P 500) közelmúltbeli, 10% feletti esése, sokunkat elgondolkodtattak: vajon jól kezeljük a befektetéseinket, amikor ilyen nagy a bizonytalanság? Valóban számít ilyenkor, ha szakértőkre bízzuk a pénzünket? Milyen különbséget jelenthet egy profi vagyonkezelő egy ilyen viharos időszakban?
Kihívások ha saját magad kezeled a befektetésed
Valljuk be, saját kézben tartani a befektetéseket nem mindig sétagalopp, főleg, amikor esik a piac. Ugye ismerős az érzés, amikor a gyomrod összerándul a mínuszokat látva? Hiába tudod fejben, hogy hosszú távra fektetsz be és nyugodtnak kellene maradni, az érzelmek könnyen átveszik az irányítást. Hajlamosak vagyunk pont akkor eladni, amikor a legrosszabb, vagy épp akkor beszállni, amikor már késő. Ehhez jön még, hogy képben lenni a piacokkal, szűrni a híreket, stratégiát építeni – ez bizony rengeteg idő és energia, ami valljuk be, a legtöbbünknek a munka és család mellett egyszerűen nincs.
Hirdetés
Hirdetés
Mit nyújthat egy profi vagyonkezelő?
Ezzel szemben a profi vagyonkezelők (pl. alapkezelők, privátbankárok) másképp működnek. Fő előnyeik elméletben:
- Stratégia és Kockázatkezelés: Nem csak reménykednek, hanem kidolgozott stratégia alapján kezelik a kockázatokat, és alkalmazkodnak a piaci helyzethez. Fontos, hogy általában többféle kockázati szintű portfóliót kínálnak, így a nyugdíj előtt állók vagy a konzervatívabb befektetők is találhatnak megfelelőt.
- Diverzifikáció: Szélesen megosztják a befektetéseket (eszközök, régiók, iparágak között), hogy csökkentsék az egyedi kockázatokat.
- Szakértelem: Hozzáférnek olyan elemzésekhez és információkhoz, amelyek segíthetik a megalapozott döntéshozatalt.
- Fegyelem: Kizárják az érzelmi alapú, kapkodó döntéseket, és hosszú távú tervet követnek.
Egy példa a gyakorlatból
Nézzünk egy konkrét példát a közelmúltból, ami jól mutatja a lehetséges különbséget! Az alábbi grafikon a HOLD Alapkezelő egyik magas kockázatú, dollárban kezelt alapjának teljesítményét hasonlítja össze az amerikai S&P 500 index teljesítményével 2024 novembere és 2025 áprilisa között.
Mit láthatunk? Míg az S&P 500 index jelentős hullámzás után közel 12%-os mínuszban áll az vizsgált időszak elejéhez képest, addig a HOLD alap sokkal jobban tartotta magát, és több mint 3,5%-os pluszban fejezte be az időszakot. Ez a példa jól illusztrálja, hogy egy aktív, profi megközelítés képes lehet más eredményt elérni, mint a piac követése egy nehéz periódusban. A kérdés persze az, hogy ez a különbség megér-e neked jellemzően évi 1,6-2%-os alapkezelési díjat? Ezt már neked kell eldöntened, mérlegelve a potenciális védelmet és a költségeket. (A díjakról később még lesz szó.)
Fontos! Természetesen ez csak egy alap, egy időszak eredménye, és a múltbeli hozam sosem garancia a jövőre nézve. Ez a példa tehát nem bizonyítja, hogy minden vagyonkezelő mindig jobb, mint a piac, csupán illusztrálja a lehetséges különbséget egy aktív stratégia javára egy adott helyzetben. Az aktív vs. passzív (pl. ETF) befektetés vitája ennél sokkal összetettebb.
Mennyibe kerül a nyugodt alvás? A költségekről őszintén
Természetesen a profi segítségnek díja van. A HOLD Online Vagyonkezelés esetében a díjak magukba a befektetési alapokba vannak beépítve. Ez tartalmazza az alapkezelési díjat és egyéb működési költségeket (pl. letétkezelő, könyvvizsgáló díja). Ennek mértéke a portfólió kockázatától függ, a HOLD példájánál maradva ez évi kb. 1,6% és 2% között mozog. Ezen felül előfordulhat sikerdíj is, amit akkor kell fizetni, ha a portfólió egy meghatározott küszöbhozam felett teljesít (a kiemelkedő hozam 20%-a).
Felmerül a kérdés, hogy megéri-e ez? Gondolj bele: mennyit ér neked az az idő és energia, amit megspórolsz? Mennyit ér az a szakértelem és fegyelem, ami megóvhat a drága hibáktól? Mennyit ér az a nyugalom, hogy a pénzedet hozzáértők kezelik, akiknek ez a munkájuk? A HOLD díjstruktúrája transzparens, és a cél az, hogy a költségek mellett is vonzó, hosszú távú hozamot érjenek el neked.
Nem csak a gazdagok kiváltsága
Sokan gondolják, hogy a vagyonkezelés csak milliomosoknak elérhető. Ez ma már nem igaz! A HOLD Online Vagyonkezelés például akár már 100 ezer forintos induló összeggel is elérhetővé teszi a professzionális portfóliókezelést. A további részletekről itt tájékozódhatsz.
Tedd meg az első lépést a nyugodtabb befektetések felé!
Ha úgy érzed, a te helyzetedben is hasznos lehetne egy profi vagyonkezelő segítsége, aki leveszi a terhet a válladról, kezeli a kockázatokat és segít elérni a hosszú távú céljaidat, akkor ne habozz!