Lakásfelújítás: költségcsapda vagy családi szívesség?

Lakásfelújítás: költségcsapda vagy családi szívesség?
Hirdetés
Hirdetés

Cikk2025-05-19
 

Lakásfelújítás előtt állsz és azon töröd a fejed, hogy hívj‑e szakembert, vagy megoldjátok családon belül? Sokak számára lehet nyitott a lehetőség, hogy a család tagjai segítsenek a felújítási munkálatokban. Mik ennek az előnyei és hátrányai? Miért lehet ideális segítség a finanszírozásban a személyi hitel felújítás esetén? Mutatjuk a részleteket!

Költségek a felújításnál: mire mennyit költünk?

Egy egyszerű fürdőszoba- vagy konyhafelújítás is könnyen milliós tétellé válhat, egy teljes lakás korszerűsítése pedig akár tízmilliós nagyságrend is lehet. Az árak nagyban függenek az anyagminőségtől, a beépített technológiától, és attól is, hogy saját kezűleg dolgozunk, vagy szakembert bízunk meg.

Ha családi összefogással vágnánk bele a felújításba, jelentős összeget spórolhatunk a kivitelezés költségein, hiszen az anyagköltségeken felül nem feltétlenül kell extra ráfordításokkal számolnunk. Szakemberrel dolgozni viszont gyorsabb és precízebb, de jelentős pluszköltséget jelent. Egy burkoló vagy villanyszerelő napidíja 2025‑ben könnyen elérheti a 40–60 ezer forintot is, anyagköltségen felül. Ez sok családot arra ösztönöz, hogy saját kezűleg – vagy a rokonokkal összefogva – lássanak neki a munkának. Lássuk részletesebben a pro- és kontrákat.

Hirdetés

Hirdetés

Szakembert hívjunk, vagy inkább családi összefogás?

A „családi brigád” ötlete elsőre vonzónak tűnik: olcsóbb, személyesebb, és nem kell hónapokat várni egy jó szakemberre. Ha van a rokonságban egy villanyszerelő, egy festő, vagy legalább egy „mindig barkácsoló nagybácsi”, akkor papíron minden adott.

De vajon valóban így van? Sokszor eleve a szívességkérés kényelmetlensége, a kivitelezés minősége, és az is szerepet kap, hogy mennyi ideig lesz az otthonunk a káosz fellegvára. A családi projekt gyakran elhúzódik, félbemarad, vagy utólag kell „javítóbrigádot” hívni, és az sem mindegy, hogy mekkora a tervezett munkálat.

Egy kisebb feladatot, pl. parkettázást, festést kell „házon belül” megoldani, jóval könnyebb dolgunk lehet, mintha például egész helyiségek felújítása (pl. fürdőszoba, konyha), vagy komoly gépészeti beavatkozást igénylő műveletek (pl. fűtéskorszerűsítés) válna szükségessé.

Előnyök és hátrányok

Családi segítséggel kisebb kiadással tervezhetünk, hiszen rengeteget spórolhatunk a munkadíjon. Az időbeosztás rugalmasabban alakítható, egymás között megbeszélhető és végső soron a saját kezű munka jó érzéssel tölt el. Ha minden szerencsésen alakul, az egész munka jó hangulatban telhet és összekovácsoló erővel is bír.

lakásfelújítás családi segítséggel - jó buli.

Emellett viszont érdemes megfontolni a hátrányokat is, hiszen a kivitelezési idő elhúzódhat, a segítő családtag, vagy barát jellemzően szabadidejében/hétvégén érkezik és nem feltétlenül tud egyszerre 6-8 órát eltölteni. Ha van is szakember a családban, vagy az ismerősi körben, garanciára aligha számíthatunk és ha nincs szerencsénk, akkor ez még akár feszültséghez, konfliktusokhoz is vezethet.

Ha szakembereket hívunk, és megfelelő gárdát sikerül találni, akkor támaszkodhatunk a csapat szakértelmére, a minőségre és a határidő betartására. Vagyis a szakemberek az adott időpontban csak velünk és a megrendelt munkálatokkal fognak foglalkozni. Jó eséllyel nem hagynak ott csapot-papot, koszt és káoszt az otthonunkban, mert éppen közbe jön valami. Számolhatunk és tervezhetünk velük, előre tudni fogjuk a várható költségeket, a befejezést és garanciális szolgáltatást kapunk. De amit leginkább érdemes kiemelni, egy jó szakértői csapat rengeteg munkát, időt és idegeskedést vehet le a vállunkról.

Ugyanakkor pontosan tudjuk, mennyire nehéz megbízható kivitelezőt találni. A költségek természetesen magasabbak, hiszen a szakmunkát meg kell fizetni és az is könnyen előfordulhat, hogy a szakemberek sem érnek rá azonnal. Egy jó kivitelezőre akár hónapokat is várni kell, ezért érdemes időben egyeztetni és akár előre felkészüli a felújításhoz, korszerűsítéshez kapcsolódó kiadásokra is.

Miért ideális a személyi kölcsön, ha rugalmas megoldást keresel?

A személyi kölcsön ideális megoldást jelenthet a munkálatok kifizetésére, a kölcsön ugyanis szabad felhasználású, vagyis nem kell számlákkal igazolnunk a felhasználási célt, hanem szabadon úgy költjük el, ahogy jónak látjuk. Természetesen, ha szakembert bízunk meg, akkor sem okozhat problémát a finanszírozás egy személyi hitel segítségével, de a lehetőség nyitott marad mindkét variáció esetében.

A személyi kölcsön akkor is mérlegelendő, ha nem tudod előre, pontosan mire költenél. Ha rokon segít, akkor nincs munkadíjszámla, és nem kell igazolni a felhasználást – a pénz mégis ott van a számládon, amikor szükséged van rá. Emellett akár vegyesen is dolgozhatsz: például megveszed az anyagot magad, a család segít, de egy-egy szakmunkát (villanyszerelés, gázszerelés) inkább rábízol egy profira. Ilyenkor jól jön a rugalmas pénzügyi háttér, amit nem kötött számlákhoz, vagy bonyolult papírmunkához.

Hol a legolcsóbb most a személyi kölcsön?

A pontos költségvetés elkészítéséhez és a megfelelő hitel kiválasztásához érdemes egy kalkulátort használni. Így előre láthatod, hogy mekkora törlesztőrészletre számíthatsz, milyen futamidővel érdemes tervezni, és mekkora összeget kapsz meg, mielőtt elindul a projekt.

Az alábbiakban a friss, májusi személyi hiteleket vetettük össze és megnéztük, melyik az a három bank, amely a legkedvezőbb feltételekkel ad szabad felhasználású hitelt. A Bankmonitor szabad felhasználású hitel kalkulátorával, 3 millió forintos hitelösszeggel, 7 éves futamidőre, havi nettó 400 ezer forintos jövedelemmel számoltunk.

Legjobb személyi kölcsönök 3 millió forintra.

Kalkulálj
Készíts személyre szabott kalkulációt. Állítsd be, mekkora hitelre van szükséged és nézd meg, hogy hol mekkora törlesztőrészletre, milyen feltételekre számíthatsz!
Mennyi pénzre van szükséged?
Ft
év
Ft
Bankmonitor
Hirdetés
Hirdetés