Otthon Start: Tényleg elfogadható az 50%-os tulajdonrész

Otthon Start: Tényleg elfogadható az 50%-os tulajdonrész
Hirdetés
Hirdetés

Cikk2025-07-16 Frissítve: 2025-07-17
 

Gulyás Gergely újabb információkat jelentett be az Otthon Start hitelről, ezekből a legkiemelkedőbb, hogy tényleg jogosultak lehetnek azok is, akiknek már van, vagy volt 50%-ot elérő tulajdonrésze. Mutatjuk a részleteket.

A 3%-os kamatú Otthon Start program szeptemberi indulása előtt új részleteket tudtunk meg a jogosultsági feltételekről és arról, milyen könnyítéseket vagy szigorításokat hozhat a végső jogszabály.

Gulyás Gergely mai kormányinfós bejelentése értelmében:

„A jogosultság feltétele továbbra is: legfeljebb 1 belterületi lakóingatlanban maximum 50%-os tulajdonrésszel lehet rendelkezni.”

Mi az, amit most biztosan tudunk?

Az 50%-os tulajdonrész elfogadható

Most hivatalosan is megerősítést nyert, csak az lehet jogosult, akinek legfeljebb 1 belterületi lakóingatlanban van tulajdonrésze, és az is legfeljebb 50% lehet. Ennek értelmében a korábbi sejtésünkkel ellenben az 50%-os tulajdonrésszel rendelkezők még első lakásvásárlónak minősülhetnek az Otthon Start szempontjából.

Ez a feltétel minden igénylőre külön-külön érvényes, azaz azokat célozza, akik még ténylegesen nem voltak többségi tulajdonosok saját lakásban/házban – vagyis például örökléssel, válással szerzett, vagy szülővel közösen birtokolt kisebb részesedés nem zár automatikusan ki, ha nem haladja meg az 50%-ot, és nincs még egy másik lakóingatlanban tulajdon.

Fontos:
Azok helyzete kérdéses, akiknek két külön belterületi ingatlanban van részben tulajdonjoga (még ha összesen nem is haladja meg az 50%-ot), hiszen a bejelentést szigorúan értelmezve két ingatlanban tulajdonjog nem lehet. De ezzel kapcsolatban mindenképpen érdemes megvárni a részletszabályokat.

Otthon Start kalkulátor
Tudd meg, hogy mennyivel jársz jobban az új, 3%-os első lakásvásárlási hitellel!
Ft
Ft
Ft
Bankmonitor

Külterületen van csak ingatlanom – jogosult vagyok?

A külterületi ingatlan (pl. termőföld, tanya, zártkert) önmagában nem zárja ki a jogosultságot, mivel ezek nem lakóingatlanok a jogszabályok értelmében.

Fontos: A bejelentés alapján az lehet probléma, ha belterületi lakóingatlanod van. Ha külterületi ingatlanod lakóingatlannak minősül vagy át van minősítve, akkor az új információk alapján megkaphatod az Otthon Start hitelt. De itt is érdemes még a részletszabályokat átnézni.

Üdülő van a nevemen – felvehetem a hitelt?

Az Otthon Start célja a lakóingatlan-vásárlás támogatása, ezért üdülő (nyaraló, hétvégi ház) tulajdona nem kizáró ok a jelenlegi szabályozás szerint.

Csak akkor nem lennél jogosult, ha az üdülő lakóingatlannak minősülne, ezt az ingatlan-nyilvántartás típusa dönti el.

Két belterületi lakóingatlanban van 25–25%-os tulajdonrészem. Jogosult vagyok?

A bejelentett szabály szerint csak egy darab belterületi lakóingatlanban lehet legfeljebb 50%-os tulajdonrész.

Ha szigorúan nézzük ezt a mondatot, akkor két belterületi lakóingatlanban már nem lehetne tulajdonjogod. De itt is döntő lesz a végleges szabály.

Férj–feleség, 50–50%-os belterületi lakóingatlantulajdon. Velük mi a helyzet?

Alapvetően az 50% tulajdoni hámnyad elfogadható, eddig rendben van minden. Ha mindkét fél esetében megnézik a tuélajdoni hányadot – mert bekerülnek a hitelügyletbe adósként és adóstársként -, akkor is működhet a dolog, hiszen külön-külön elfogadható a tulajdonrészük.

Akkor lehet gond, ha összeadódóan vizsgálnák a tulajdoni hányadot, azaz azt néznék meg, hogy együttesen egy ingatéanban mekkora tulajdonrészük van. Ilyen feltételről azonban eddig nem volt szó, illetve hasonló vizsgálatoknál nem jártak el így. Nagy eséllyel a kérdéses pár kihasználhatja majd az új támogatást.

Férj–feleség, 30–70%-os belterületi lakóingatlantulajdon – a 30%-os tulajdonos felveheti a hitelt?

A hitelszabályok szempontjából nem tudjuk, hogy minden igénylő személyre külön-külön értelmezik-e az 50%-os tulajdonrészre vonatkozó szabályt. A 30%-os tulajdonrésszel rendelkező fél akár tekinthető jogosultnak, mert nem haladja meg az ő tulajdona az 50%-os plafont – de csak akkor, ha nincs másik belterületen fekvő ingatlanban is részaránya. A 70%-os tulajdonos biztos nem lehet jogosult.

Mindenkinek elérhető lesz a 10% önerő?

Igen, a program szerint minden jogosult vevő számára elérhetővé válik a 10% önerő mellett igénybe vehető támogatott hitel, amennyiben minden más szabálynak megfelel. Ez a megszokottnál jóval alacsonyabb belépési küszöb, ami egyértelműen növeli a fiatal és kezdő vásárlók esélyeit.

Ki kell hangsúlyozni, hogy a jogszabályi lehetőség nem azt jelenti, hogy minden banknál automatikusan elérhető lesz a támogatott hitel 10% önerő mellett.

Meddig lesz elérhető a program? Van időbeli korlát?

Gulyás Gergely szerint időkorlát nélkül hirdetik meg az Otthon Startot – szemben sok korábbi támogatott hitellel. Ez azt jelenti, hogy nincs előre meghatározott jelentkezési határidő vagy keretösszeg; ugyanakkor a program részletes működése és piaci visszajelzés alapján akár később még szűkíthetik vagy módosíthatják a feltételeket.

Mikor indul ténylegesen, mik a következő lépések?

Jövő hét elején (július közepén) indul a társadalmi vita, ahol bárki fogalmazhat meg javaslatokat, véleményt a részleteket illetően. Augusztus elejéig véglegesítik a jogszabályt.

Szeptember 1-jétől a bankok – a Bankszövetséggel egyeztetve – már teljes felkészültséggel tudják indítani az Otthon Startot.

Mit tudunk a vételár- és négyzetméter-korlátokról?

Lakásra: legfeljebb 100 millió forint vételár és 1,5 millió forint/négyzetméter felső határ.

Családi házra: legfeljebb 150 millió forint vételár (itt is érvényes az 1,5 millió forintos négyzetméterár maximum).

Hirdetés

Hirdetés

Milyen nyitott kérdés maradt?

Közös igénylés házaspároknak vagy élettársaknak?

Még mindig nem egyértelmű, hogy a házastársak vagy élettársak közösen is igényelhetik-e a támogatott hitelt. Illetve közösen kell-e igényelniük, azaz mindkét félnek be kell kerülnie a hitelügyletbe. Fontos kérdés, hogy náluk külön-külön, vagy együttesen fogják-e megnézni a lakástulajdonra vonatkozó elvárást.

Mi a helyzet az örökölt ingatlannal?

A jogi részletek közül még mindig kérdés, hogyan mi lesz egyes speciális esetekben. Például olyan örökölt ingatlannal, melyen jogszabályi haszonélvezeti jog van. Ez az eset például a 10%-os önerő szabályoknál elfogadható volt a tulajdoni hányad nagyságától függetlenül.

Mi lesz azokkal, akik több kis tulajdonrésszel rendelkeznek, de egyiken sem haladják meg az 50%-ot?

A jelenlegi értelmezések szerint az problémát okozhat, ha valaki több belterületi lakóingatlanban is rendelkezik bármilyen tulajdonrésszel. Elképzelhető, hogy csak egyetlen – és abban sem többségi – tulajdon lehet megengedett.

Az egyéni élethelyzetekre vonatkozó pontos eligazítást azonban csak a társadalmi vita és a végső jogszabály fogja meghozni.

Összefoglalva

  • A Bankmonitor szakértői szerint már most érdemes előminősítést kérni, hogy a szeptemberi indulásra tiszta legyen a lehetséges finanszírozó bank és a hitelbírálati feltételeknek való megfelelés.
  • Aki szeretné igényelni a kedvező kölcsönt, annak napi szinten figyelni kell a szabályok módosulását és a társadalmi vita eredményeit.
  • A társadalmi vita kimenetele és a részletes szabályozás jelentős változásokat hozhat, ezért minden érintettnek ajánlott a szakértői tájékozódás és a mielőbbi pénzügyi tervezés.
Hirdetés
Hirdetés