Érdekes esettel találkoztunk. Egy olyan ügyfélnek segítettünk lakáshitel felvételében, aki két bank között vacillált és már csak egy hajszál választott el a döntéstől. Gondolta, utolsó megerősítésként még számol egyet oldalunkon, majd kollégánkkal is egyeztetett. Legnagyobb meglepetésére egy harmadik bank lakáshitele lett a befutó, akire korábban egyáltalán nem gondolt.
Miért?
Mert kollégánk olyan szempontokra is rávilágított, amire más nem. Nem csoda, hisz minden bank a saját termékét igyekszik a legjobb megoldásnak beállítani, még akkor is, ha az ügyfélnek valójában egy konkurens bank megoldása megfelelőbb lenne. Itt tud nagyon sokat segíteni egy független szakértő.
Nézzük mit figyelt az ügyfél
Mindenki, aki lakáshitelt vesz fel, a lehető legalacsonyabb kamatot és törlesztőt szeretné fizetni. Csakhogy koránt sem biztos, hogy az induló kamat hosszú távon, több kamatperióduson keresztül tartható is marad.
Jelenleg a lakáshitelek kamata rekord alacsony szinten mozog. Jövőbe ugyan senki nem lát, de azt valószínűsítjük, hogy a kamatok a belátható jövőben felfelé veszik az irányt.
A könnyebb érthetőség kedvéért nézzük meg a jelenleg elérhető összes kamatperiódusú lakáshitel átlagos törlesztőit. Ezzel egyidejűleg azt is nézzük meg, mi történik, ha a kamat 1%-kal emelkedne az első kamatperiódus lejártakor. Az átlagos törlesztők a következőképpen alakulnak.
Mit tanácsoltunk?
Már a beszélgetés elején világossá vált, hogy ügyfelünk az esetleges kamatváltozást és ezzel párhuzamosan a kamatperiódus jelentőségét figyelmen kívül hagyta. Pedig kereste volna ő az alacsonyabb kockázatú lehetőségét, csak éppen az a két bank, akivel a legmesszebb jutott a tárgyalásokban nem rendelkezett hosszabb kamatperiódusú lakáshitellel.
Így nem is értesült róla, hogy ilyen egyáltalán létezik.
Pedig a lakáshitelek piacán rengeteg lehetőség közül választhatod ki a számodra megfelelő konstrukciót.
A Bankmonitorral folytatott beszélgetés során döbbent rá, hogy 6,99%-os kamat mellett akár a teljes futamidőre rögzíteni tudja a kamatát, ezáltal a teljes futamidő alatt kiszámítható a törlesztőrészlete. Hosszabb távon gondolkozva a törlesztőrészlete alacsonyabb is lehet, mint egy rövidebb kamatperiódusú hitelé. Hiszen ez utóbbi esetben a kamat akár 3 havonta változhat.
Happy end
Ügyfelünk átgondolta és mérlegelt. 20 éves hitelről lévén szó, végül egy olyan lakáshitelt választott, aminek végig fix a kamata. Egyáltalán nem elítélhető módon a hosszú és kiszámítható kamatot választotta annak ellenére, hogy a kezdeti időszakban biztosan többet fog fizetni. Ha a hitel 20 éves futamideje alatt bekövetkezik egy jelentős kamatemelkedés, akkor ez a megvásárolt extra biztonság több százezer forintos spórolást is jelenthet majd neki.
Hogy mit hoz a jövő, azt persze nem tudjuk megmondani mi sem, de ha a kamatok csökkennének és a jövőben még olcsóbbak lesznek majd a hitelek, még mindig ott van a hitelkiváltás lehetősége.