Ugyan nem túl szívderítő, de tény, hogy rengetegen válnak el. Ha gyermek is született a kapcsolatban, akkor melyik szülő igényelheti jogosan a CSOK-ot (családok otthonteremtési kedvezményét), ami 600 ezer forinttól, akár 10 millió forint is lehet? Mivel szükséges igazolni? Mi az eljárás? Mikor, melyik szülő igényelheti?
Válás, élettársi kapcsolat felbontása után is van lehetőség a CSOK igénylésére, aminek előfeltétele a gyermekelhelyezés igazolása. Ennek a kérdésnek akkor nő meg a jelentősége, ha egy korábbi kapcsolatból – teljesen mindegy, hogy az házasság, vagy élettársi kapcsolat – született gyermek után szeretnéd igénybe venni a támogatást. A CSOK felhasználásának célja ebben az esetben sem térhet el a törvényben meghatározottaktól.
Válások esetében a helyzet elég egyértelmű, hiszen születik egy határozat. Viszont az élettársi kapcsolatok zömmel úgy szűnnek meg, hogy a pár megbeszéli egymás között és nem rohangálnak sehova. Amikor összeköltöztek se jelentették be sehol. Még az sem ösztönzi az intézkedést, hogy a gyermekét egyedül nevelő szülő magasabb családi pótlékot kap.
Igen ám, de ha gyermek(ek) után járó állami támogatást szeretnél igényelni, akkor ez a probléma igen akuttá válik.
Hirdetés
Hirdetés
Mit és hogyan kell igazolni CSOK igényléshez egyedül álló szülőnek?
A CSOK rendelet egyértelműen fogalmaz ezen a területen. Szülők válása esetén a támogatást igénylő félnek igazolnia kell, hogy a gyermek(ek) az ő ellátásában van(nak).
„a házasságot, a bejegyzett élettársi kapcsolatot és a gyermek születését anyakönyvi kivonattal, elvált szülők kiskorú gyermekeinek elhelyezését a jogerős bírósági ítélet bemutatásával, az örökbefogadást a gyámhatóság engedélyező határozatával, a gyámságot a gyámhatóság kirendelő határozatával kell igazolni”
Válás esetén ezt bírósági határozattal kell igazolni, mivel ez a gyermekelhelyezésről is rendelkezik.
Előző élettársi kapcsolatból született gyermek elhelyezésének igazolására több lehetőséged is van.
Arról azonban nem rendelkezik pontosan a kormányrendelet, hogy előző élettársi kapcsolatból született gyermek esetén milyen igazolást kell benyújtani, hiszen ilyen esetben nincsen jogerős bírósági határozat a gyermekelhelyezésről.
Mivel igazolhatod a gyermekelhelyezést élettársi kapcsolat megszűnése után?
- Állam Kincstár igazolása arról, hogy a családi pótlékot az igénylő részére utalják.
- Gyámhatósági jegyzőkönyv.
- Gyermek lakcímkártyája, amiből kiderül, hogy az igénylő és az eltartott gyermek azonos lakcímen szerepel.
- A gyermekelhelyezésről bírósági vagy gyámhatósági végzés.
- A korábbi élettárs tanúk előtt tett nyilatkozata (magánokirat) is elfogadható, miszerint a gyermek nem az ő háztartásában él és a kedvezményt ő nem igényli.
Arról, hogy pontosan melyik banknak mi az ezzel kapcsolatos elvárása, a bankok saját hatáskörben rendelkeznek.
Ha nem tudod, hogy jogosult vagy-e a támogatásra segítünk!