Július 1-i bevezetését követően 3 hónap után változik a CSOK. Október elejétől fontos változások jönnek a használt lakás vételére is igénybe vehető, vissza nem térítendő támogatás szabályozásában. A tét nem kicsi, hiszen egy-egy család számára 500 ezer Ft-tól 3,25 millió Ft-ig terjedhet az állami segítség. Az alábbiakban megmutatjuk, hogy az októbertől érvényes változásokból melyik kedvező és melyik kedvezőtlen a lakásvásárlás előtt álló családoknak.
Szennyvízcsatorna: szigorítás
A rendelet módosítása értelmében, ha a lakás olyan területen helyezkedik el, ahol ki van építve a csatorna-hálózat, akkor a vissza nem térítendő támogatás (CSOK) kizárólag akkor jár, ha az ingatlan rá van kötve a csatornára. A változtatás egyértelműen szigorító erővel bír: amennyiben valaki pont egy olyan lakást kívánt megvenni, melyben nincs csatorna kapcsolat, de az elérhető, akkor kénytelen lesz több százezer forintért a csatornára rákötni az ingatlant.
Mennyi az annyi? Változik a lakásméret számítása: enyhítés és szigorítás együtt
A CSOK igénybevételénél a megvásárolt lakásnak meg kell felelni – gyermekek számának függvényében eltérő – minimum és maximum méretkorlátnak. A módosítás értelmében változik az alapterület számításának módja: októbertől a fűtetlen helyiségek (kamra, mosókonyha, tároló, gardrób…stb) is beleszámítanak. A változás azoknak kedvez, akiknek gondot okozott a minimum lakásméret elérése és azoknak hátrányos, akik átlag feletti lakásban gondolkodtak.
Ugyancsak az elvárt lakásméretet módosít egy további változás: figyelembe kell venni a minimum lakásméret számításánál azt a gyermeket is, mely után a család korábban már felvett vissza nem térítendő támogatást. A minimális elvárt lakásméretet növeli ez a kitétel, de értelemszerűen a támogatás összegét nem (hiszen a család egyszer már megkapta az adott gyermek után).
Te mekkora CSOK-ra számíthatsz? Használd az alábbi kalkulátort és rögtön megtudhatod:
Hitel és CSOK együtt – a hitel beelőz: nem egyszerűsíti az életet
Ha lakásvásárlásunknál egyszerre kívánunk hitelt felvenni és CSOK-ot is igénybe venni, akkor:
- először be kell gyűjtenünk a pozitív hitelbírálatot a banktól (hitelígérvény, egy dokumentum arról, hogy megkapjuk a hitelt)
- majd a hitel folyósítását követően, a lakás vételár kifizetésének utolsó részlete lehet a CSOK
A gyakorlatban mindez akkor jelent problémát, ha nem a hitelt folyósító banktól vesszük fel a CSOK-ot, hanem egy másik banktól (nem minden bank vesz részt a CSOK folyósításában). A fenti módosítással szinte lehetetlennek látjuk, hogy azon bankok hitelt nyújtsanak CSOK-ot igénylőknek, melyek maguk nem vesznek részt a CSOK folyósításban. A bank kockázatát ugyanis érdemben megnöveli az októberi változtatás.
Egy kis pontosítás: ha nem születik meg a gyermek
40 éven aluli házastársak akkor is kaphatnak CSOK-ot, ha nincs gyerekük, de vállalják, hogy 8 éven belül lesz. Az élet azonban sajnálatos módon néha közbeszól: meddőség esetén a korábbi tervekkel ellentétben nem születik gyerek. Ezekben az esetekben igénybe vett CSOK-ot a módosítás értelmében akkor nem kell visszafizetni, ha a házaspár igazolhatóan részt vett legalább öt alkalommal a mesterséges megtermékenyítést szolgáló orvosi beavatkozáson.
Maradt benned kérdés? Véleményed van? Szívesen látjuk! Szólj hozzá írásunkhoz lentebb! Mindenkinek válaszolunk.