CSOK a gyakorlatban: buktatók és megoldások

CSOK a gyakorlatban: buktatók és megoldások
Hirdetés
Hirdetés

Cikk2015-09-01 Frissítve: 2017-03-09
 

Egy megtörtént eseten keresztül mutatjuk be, hogy az évek óta várt, vissza nem térítendő lakásvásárlási támogatás, a CSOK igénylése a gyakorlatban milyen nehézségekbe ütközhet és azok hogyan orvosolhatók. Egy budapesti háromgyerekes család 1,3 millió Ft-os története a Bankmonitor.hu-tól, happy enddel.

Élethelyzet több, CSOK-hoz kapcsolódó nehézséggel

A 30-as éveiben járó házaspár három gyermeket nevel. Közülük egyre már korábban igénybe vették a félcszocpolt, a jelenlegi CSOK egy korábbi változatát. Most a két kisebbik gyermekre szeretnék kihasználni a támogatást. A lakás megvásárlását lakáshitellel is ki kellett egészíteniük. A budapesti ingatlan vételára 30 millió Ft, a CSOK 1,3 millió Ft, a lakáshitel 10 millió Ft, míg az önerő 18,7 millió Ft volt.

A feleség jelenleg otthon van a gyermekekkel, a férj több éves munkaviszonyból igazolt jövedelmet. Az önerő jelentős része egy két évvel ezelőtti ingatlan eladásból származott. A most vásárolt családi ház saroktelekre épült osztatlan közös tulajdon, a konkrét esetben egy ikerház, amelynek felét vásárolták meg.

Ennek a családnak a példája még csak nem is a legbonyolultabb eset volt, a sok kis „apró” részletnek köszönhetően, azonban a CSOK és lakáshitel tüzetes átvizsgálása és elbírálása során az utolsó pillanatban teljesítette a bank fizetési határidőre a vételár utalását. Bemutatjuk, mely pontok okozhatnak fennakadást az ügyintézésben.

1. Korábban kihasznált szocpol

A személyi feltételeket tekintve a legbonyolultabb tényező a korábbi félszocpol volt, amelyről – bár a bank semmilyen igazolást nem írt elő – a biztonság kedvéért benyújtották a régi szocpol szerződést, másra nem volt szükség. Más a helyzet, ha megelőlegező CSOK-ot kérnek az ügyfelek, ilyenkor ugyanis a Kincstár illetékes szerve által kiadott igazolást kell beszerezni arról, hogy megelőlegező kölcsönszerződéssel nem rendelkeznek az igénylők.

2. Korábban értékesített ingatlan

Az 5 éven belül eladott ingatlan vételárát be kell forgatni a CSOK támogatással vásárolt ingatlanba (pár tétellel csökkenthető csupán az eladásból befolyó vételár összege). Ez számszerűen annyit jelent, hogy: korábban eladott ingatlan vételára + egyéb önerő + CSOK + lakáshitel = új lakás vételára. A CSOK támogatás maximális összegét a korábban eladott lakás vételára is befolyásolja. Ha például a régi ingatlanért 20 millió Ft-ot kaptunk, az új pedig 20,2 millió Ft, akkor hiába járna két gyermekre 1,3 millió Ft szocpol, csak 200 000 Ft-ot használhatunk ki belőle.

Hogy mennyi folyt be a korábbi adásvételből, nem elég bemondani a banknak, igazolni kell azt a régi adásvételi szerződéssel, plusz adott esetben a régi ingatlan aktuális tulajdoni lapjával.

3. Osztatlan közös tulajdon

A család egy osztatlan közös tulajdonból – egy helyrajzi szám alatt több elkülönített lakórész – vásárolt meg 2/4 tulajdoni hányadot. A gyakorlatban ez egy ikerház fél részét jelentette. Ilyen esetben (és nem csak CSOK, hanem lakáshitel esetén is) rendelkezni kell az ingatlannak ügyvéd/közjegyző által ellenjegyzett használati megállapodással, valamint egy vázrajzzal. A konkrét esetben ezek rendelkezésre álltak, azonban a használati megállapodást a másik házrész egy korábbi tulajdonosa írta alá. Ezzel sincs probléma, amennyiben a későbbi tulajdonosok esetén is érvényben marad a megállapodás és az adásvételi szerződésben erre a megállapodásra hivatkoznak.

A CSOK támogatásról többet is megtudhat az alábbi tájékoztató kalkulátor segítségével!

Bankmonitor

4. Saroktelekre épült ingatlan, bizonytalan cím

A konkrét esetet még tovább bonyolította a tény, hogy az ingatlannak két címe is volt, mivel saroktelekre épült a ház. Ilyenkor jó, ha előre készülünk egy önkormányzati igazolással, amely ezt tanúsítja. Az ingatlant a földhivatalnál nyilvántartott címről meg sem lehet közelíteni, a valóságban pont a másik utca felőli számozáshoz tartozó bejáraton keresztül juthatunk be. Ez a lakásbiztosításnál is okozott némi zavart a rendszerben.

Amennyiben lakáshitellel együtt intézzük a CSOK támogatást, úgy az összes papír szükséges és együtt bírálják a kérelmet. Sem a lakáshitelre, sem a CSOK kérelemre nem mondanak addig igent vagy nemet, amíg mindkét igényre be nem nyújtottuk az összes bank által kért dokumentumot és nem tisztázódtak a legapróbb részletek.

Érdemes ezekre a részletekre előre felkészülni, hogy ne időközben derüljön ki, mégis szükséges egy-két papír még. Ez ugyanis jelentősen meghosszabbíthatja az átfutási időt, legrosszabb esetben a vevő kicsúszhat a fizetési határidőből is.

Maradt benned kérdés? Véleményed van? Szívesen látjuk! Szólj hozzá írásunkhoz lentebb! Mindenkinek válaszolunk.

Hirdetés
Az élet legnagyobb pénzügyi kérdéseiben (és ilyen a lakáshitel felvétel) kizárólag megfontoltan érdemes döntést hozni. Használd a Bankmonitor.hu Lakáshitel-kalkulátorát: 13 bank több, mint 100 hiteltermékét tudod összehasonlítani részletesen

És itt nincs vége: a Bankmonitor segít Neked az ügyintézésben. A Bankmonitor kiemelt és ingyenes szolgáltatása keretében egyszerre több banktól is konkrét hitel ajánlatot mutatunk be Neked, mely akár 6 hónapig is érvényes. Nem kell küzdened a bankfiókban, a Földhivatalban, mindent elintézünk helyetted a hitelhez jutásig és az időközben felmerülő esetleges problémákra azonnali megoldási javaslatot adunk. Kényelmes, gyors, megbízható – válaszd a Bankmonitort. Garantáltan ugyanazokkal a feltételekkel kapod meg (sokkal kényelmesebben) a hitelt nálunk, mint ha bemennél a bankfiókba. Sőt! Több esetben is egyedi kedvezményeket kínálunk (ingyenes előtörlesztés, ingyenes utalás…stb), melyeket a bankfiókban nem kapsz meg.

Hirdetés