A világ három nagy hitelminősítője közül az egyik, a Standard & Poor’s pénteken este felminősítette Magyarország hitelbesorolását. Most már csak egy fokozatra vagyunk a befektetésre javasolt kategóriától. A közgazdászok nyilván jót vitatkoznak ennek jelentőségén, méltányosságán és az egyéb vonatkozásokon. Az átlagember számára a fő kérdés: jobb lesz nekünk a felminősítést követően? Olcsóbb lesz a hitel? Magasabb lesz a kamat a befektetéseken? Mi változhat?
Akkor most jobb lesz?
A felminősítés ellenér is spekulatív befektetési kategóriában maradt Magyarország. Még egy fokozattal javulnia kell a besorolásnak ahhoz, hogy országunk befektetésre javasolt kategóriában legyen. Ennek ellenére a felminősítés mindig kedvező az ország pénzügyi megítélésének vonatkozásában. Pozitívan hathat a forint árfolyamra és segíthet a kamatszint további csökkenésében. A Standard & Poor’s mostani lépésének hatása azért lesz kisebb, mert a két másik jelentős hitelminősítőnél az ország már eggyel jobb kategóriában volt, a Standard & Poor’s csupán „felzárkózott”.
A forint árfolyamán egyelőre nem látszik semmilyen érdemi hatás.
A kamatszintet illetően a lépés enyhén támogathatja az MNB holnapra várt kisebb kamatcsökkentését. A hitelek tehát kis mértékben még kedvezőbb kamatozást kaphatnak. Természetesen kérdés, hogy a magánszemélyek szintjén 0,15%-os kamatcsökkenés (mely egy 20 éves lakáshitelnél 1%-kal teszi alacsonyabbá a havi törlesztő részletet) érdemben befolyásolhatja-e a hitelfelvételi kedvet.
Befektetési és megtakarítási oldalon a csökkenő kamat szintén hatni fog, mely fokozza majd az elégedetlenséget az elérhető kamatok/hozamok vonatkozásában. Egészen egyszerűen a magyar lakosság nehezen tudja feldolgozni a 2% körüli kamatszintet… Nehezen, függetlenül attól, hogy ez infláció feletti, vagy infláció alatti hozamot eredményez számára. Vélhetően tovább fog erősödni a befektetési alapok vonzereje.
Mikor lehet Magyarország befektetési kategóriában?
Várhatóan az év második felében befektetési kategóriába kerülhet országunk egy vagy két hitelminősítőnél. A hitelminősítők nem híresek a gyorsaságról, így vélhetően a kamatok és árfolyamok a bejelentés időpontjára már tartalmazni fogják a pozitív hatást. Extra eufóriára nem számítunk ekkor sem.
Maradt benned kérdés? Véleményed van? Szívesen látjuk! Szólj hozzá írásunkhoz lentebb, vagy írj a jobb oldalon található „Kérdezz tőlünk” felületen! Mindenkinek válaszolunk.